2000 Kalorilik Diyet

2000-kalorilik-diyet
2000 kalorilik diyet

2000 kalorilik diyet ile kilo vermek ya da kilo almak daha kolay ve kontrollü hale gelir. Vücut kendisine uygun olan kiloya ulaşma çabasında olan bir döngüye sahiptir. Fazla kilo olunduğunda bunu yakmak için fazla enerji ortaya çıkartır.

Bu gibi bir durumda ihtiyacın üzerinde besin takviyesi yaparak kilo almak bazen tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Genellikle vücuttaki enerjinin yakılmasını sağlayan üç etkenden söz edilir. Bunlardan ilki bazal metabolizma hızı denilen durumdur.

 • Her insanda farklılık gösteren bu hız; kalıtsal hastalıklar, genetik yapı, kilo, boy, kas yapısı ve cinsiyet gibi durumlara bağlıdır.
 • Bazal metabolizma için vücudun hareket etmesine yerine iç organların çalışabilmesini sağlayan enerji miktarını belirler.
 • İkincisi ise tüketilen besinlerin sindirilmesi için harcanan enerji hızıdır.
 • Üçüncü ve son olan ise günlük aktiviteler için harcanan enerjidir.

Başlıklar

2000 Kalorilik Diyet Listesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

2000 kalorilik diyet listesi için bu üç enerji dikkate alınmalıdır. Üç etmen harcanan enerjiler toplandığı zaman kişinin ihtiyacı olan günlük kalori miktarı ortaya çıkar. Diyet ile kilo vermek isteyen kişiler günlük kalori miktarının altında besin tüketimi yapmalıdır.

2200 kalorilik diyet listesi özellikle günlük 2500 – 3500 arası kalori harcayanlar için ve 2000 kalorinin de altında olanlar için en ideal diyetlerden birisidir. Bunun yanında sporcuların da tercih ettiği bir diyettir. 2000 kalorilik sporcu diyeti de sporcular için kilo almak veya kilo vermek için tavsiye edilir.

Bunun yanında kronik hastalığı olanlar, kalp, tansiyon ve şeker hastalıkları bulunanlar için diyet yapmak riskli durumlar doğurabilir. Dolayısıyla diyet yapmak için mutlaka diyetisyen uzmana gidilmesi ve gerekli kontroller yapıldıktan sonra test sonuçlarına uygun olarak diyet yapılması oldukça önemlidir.

Kulaktan duyma diyetler yapmak vücut sağlığına kısa veya uzun sürede zararlar verir.

2000 Kalorilik Diyet İle Kaç Kilo Verilir?

2000 kalorilik diyet ile kaç kilo verilir? Diyet yapmak isteyenlerin öncelikle diyetin ne anlama geldiğini bilmeleri gerekir. Çünkü bilgi kirliliği yüzünden oldukça yanlış anlaşılan konulardan biridir. Gün içerisinde tüketilen besinlerin ve yapılan aktivitelerin tamamını kapsayan bir olaydır aslında.

Basit olarak diyet, vücudun günlük ihtiyacı olan besinleri kontrollü bir şekilde almasına denir. Dolayısıyla doğru ve bilinçli şekilde diyet yapmak hem fiziksel hem de zihinsel açıdan oldukça önemlidir. Yanlış yapılan diyet yarardan çok zarar sağlar.

Bu zararların başında ise bağışıklık sisteminin zayıflaması gelir. Saçların dökülmesi, kalp ve damar tıkanıkları, kontrolsüz kilo almak, sindirim sisteminin hasara uğraması gibi sonuçları da beraberinde getirir. Diyet yapılmak isteniliyorsa mutlaka diyetisyen uzman dahilinde yapılması olumlu sonuçlar doğuracaktır.

 • 2000 kalorilik diyet ile ayda ortalama 5 kilo verilmesi mümkündür.
 • Fakat burada kesin bir şey söylemek doğru olmaz.
 • Çünkü kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilen bir durumdur.
 • Bunun nedeni ise kişilerin metabolizmaları, boyları, kiloları gibi faktörler değişkenlik gösterir.

Ancak doğru ve bilinçli bir şekilde yapılan diyetler sonuç doğurur. Diyete başlayan kişiler hemen kilo vermeye başlamazlar. Dolayısıyla “Diyete başladım 1 hafta geçti neden istediğim kiloyu vermiyorum” diye düşünmek yanlış olur. Kilo vermek ya da kilo almak yaşam tarzından genetik yapıya kadar, sigara ve alkol kullanımından hareketlilik duruma kadar değişkenlik gösteren bir durumdur.

 • Önemli olan hazırlanan diyete sadık kalınarak kaçamak yapmamaktır.
 • 2000 kalorilik diyet yanında aynı şekilde kişinin durumuna göre farklılık gösteren 1200 kalorilik diyet, 2400 kalorilik diyet, 1700 kalorilik diyet ve 2500 kalorilik diyet gibi farklı kalorilerde diyet de mevcuttur.
 • Her diyet kişiden kişiye göre değişkenlik gösterdiği için alınan sonuçların da farklı olması doğaldır.

Günde 2000 Kalori Nasıl Alınır?

Günde 2000 kalori nasıl alınır? Günlük olarak 2200 kalori almak isteyenler öncelikle besinlerin değerlerini bilmeleri gerekir Bu da diyetisyen uzman tarafından hazırlanacak diyet listesi ile mümkündür. 2200 kalori ortalama 300 grama denk gelir.

Sağlıklı beslenmenin yanında vücuttaki aktivitelerin normal seyrinde olabilmesi için tavsiye edilen bir diyettir. Günlük kalori ihtiyacı olan değeri alabilmek için bilinçli bir diyet listesi hazırlanması gerekir. Dikkat edilmesi gereken nokta bir öğünün ne kadarlık bir sürede yendiğidir.

2000 kalorilik beslenme programı kapsamında, Örneğin bir öğün yarım saatte bitiyorsa diğer öğünlerin de bu süreye yayılması lazımdır. Böylelikle alınan her lokmanın tadına daha da varmış olunur ve bu da aşırı fazla yemenin önüne geçer.

Sadece diyet listesi tek başına yeterli olmaz. Uyku düzeninin de iyi ayarlanmış olması önerilir. Her ne kadar kişiden kişiye değişkenlik gösterse de uyku düzeninin 1 saatlik arttırılması demek yılda 14 kilo verilmesine neden olur.

Günde 2000 kaloriyi almanın yollarından birisi de akşam öğününde düzenli olarak meyve ve sebzeye ağırlık vermektir. Özellikle mevsim için uygun olanlar seçilmelidir. İçeriğinde fazla oranlarda lif içeren meyve sebzeler normal düzeyde kalori alınmasını sağlar.

 • Sebzeleri pişirirken yağ kullanmamak önemlidir, bunun yerine servis ederken az miktarda yağ kullanılması tercih edilmelidir.
 • Yağ ve kalori oranı yüksek olmayan çorbalar tüketilmelidir.
 • Çorbayla başlangıç yapılan bir öğünde hızlı doyma hissi vereceği için fazla kalori alınmasının önüne geçer.
 • Ekmeğin azaltılması oldukça önemlidir. Ekmek yerine közlenmiş biber, keçi peyniri gibi kalorisi az olan besinler tüketilmelidir. Kilo verirken kolesterolü kontrol etmek adına mutlaka tahıl tüketilmelidir. Özellikle yulaf, arpa, kahverengi pirinç gibi kepekli tahıllar tercih edilmelidir.
 • Böylelikle daha kontrollü ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi sağlanır. Sporcular da buna yakın bir diyet yaparlar. 2000 kalorilik sporcu diyeti de hemen hemen bu şekilde olmalıdır.

2000 Kalori Çok Mu?

2000 kalori çok mu? Diyet listeleri kişilere özel olarak hazırlanır. Dolayısıyla diyet yapmak isteyenler genetik yapısına, hastalıklarına, boyuna, kilosuna, yağ ve kas oranına uygun olan programı kullanmalıdır. Eğer kontrollü bir şekilde kilo verilmek isteniliyorsa 2000 kalori çok değildir.

Diyet yaparken önemli olan husus programa sadık kalmaktır. Özellikle dışarıdan yemek tüketimi mutlaka azaltılmalıdır. Kilo almak veya kilo vermek isteyen kişi haftada en az beş gün evde yemek yemelidir. Bunun nedeni ise daha kolay kalori kaybetmektir.

Diğer bir husus ise doymak için değil yemeğin tadını çıkarmak için tüketim yapılmasıdır. Kesintisiz ve hızlı yemek yerine sohbet ederek ve yavaş bir şekilde yemek yenilmesi tercih edilmelidir.

2000 Kalori Kaç Kilo Aldırır?

2000 kalori kaç kilo aldırır? Ortalama aylık 2 ila 3 kilo alımı söz konusudur. Diyet listeleri kişilere özel olarak hazırlandığı için net bir rakam söylemek güçtür.

Kilo almak ya da kilo vermek kişinin genetik yapısından yaşam tarzına kadar farklılıklar içerir. Fakat düzenli bir şekilde programa uyulması halinde kilo almak veya kilo vermek mümkün hale gelir.

2000 Kalorilik Diyet ile Kilo Nasıl Verilir?

2000 kalori nasıl verilir? Diyet listesi hazırlanırken hedeflenen kilo, yaşam tarzı, spor yapılıp yapılmaması, günlük aktiviteler, kötü alışkanlıkların olup olmaması, genetik yapı gibi pek çok faktör göz önünde bulundurulur.

Günlük olarak vücudun ihtiyacı olan enerjinin altına düşmek kilo verilmesine neden olur. Uzman bir diyetisyen yardımı ile gerekli testler ve sonuçlar yapıldıktan sonra vücut için en uygun olan liste belirlenir. Bu listeye düzenli şekilde uyulması halinde 2000 kalori rahat verilir ve istenilen kilo seviyesinde olunur.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*