Son Dakika! Erzincan’ın İliç ilçesinde çevre kirliliğine neden olan altın madeni işletmesinin faaliyeti durduruldu

altın madeni
altın madeni

Son dakika! Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Erzincan’ın İliç İlçesi’ndeki Altın Madeni ‘nin çevreye siyanür sızıntısı nedeniyle işletmesini durdurdu. Bakanlığa bağlı ekipler bölgede analiz çalışmalarına hız kesmeden devam ederken, çalışmalar tamamlanana kadar tesisin faaliyete geçmesine izin verilmeyecek.


Erzincan’ın İliç ilçesindeki Kapaklar altın madeni ‘nde patlayan boru nedeniyle Fırat ve İliç Barajı’na siyanür sızdı. Siyanür havzasındaki sızıntı nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı altın madenini kapatma kararı aldı.

Başlıklar


16 MİLYON 441 BİN LİRA CEZA CEZA İŞLEMİ YAPILDI


06/21/2022 tarihinde şirketin çözüm hatlarında meydana gelen aksaklık sonucu ortaya çıkan çevre kanunu gereği, Bakanlığa bağlı çevre denetim ekipleri bölgeye sevk edilerek 16 milyon 441 bin lira idari para cezası, olan “tavan”, empoze edildi. Ayrıca gerekli adli soruşturmaların yapılması için Başsavcılık’a suç duyurusunda bulunulmuştur.

BAKANLIK EKİPLERİNİN ALTIN MADENİ ANALİZ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR


Çevre laboratuvarı tarafından alınan 27 numunenin analizi, Bakanlık gözetiminde gerçekleştirilen acil durum sonrası temizlik çalışmalarının yeterli olup olmadığını belirlemeye devam ediyor.

İŞ TAMAMLANMADAN TESİS ÇALIŞTIRILMAMALIDIR


Öte yandan, bakanlığın denetim ekipleri, benzer olayları önlemek için çevreyi iyileştirmeye yönelik ek çalışmaların tamamlandığını belirleyene kadar tesisin çalışmasına izin verilmeyecek. Bakanlık, 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında şirkete “tavan” olan 16 milyon 441 bin TL idari para cezası vermiş ve gerekli analizlerin yapılması için numuneler almıştı.

İlginizi çekebilir:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*