Altın ve Dolar’da Dengeler Değişiyor

altın ve dolar
altın ve dolar

Altın ve Dolar’da Dengeler Değişiyor… Altının ons fiyatındaki düşüşe rağmen dolar/TL kurundaki yükselişin devam etmesi gram/TL fiyatındaki çıkışı güçlü tutuyor.

Altın, son zamanların en popüler yatırım araçlarından biridir. Fiyatlar yeni haftaya dalgalı bir seyirle başladı. Altın fiyatları yeniden yükselir mi?

Acar Menkul Değerler tarafından hazırlanan altın ve dolar analizinde şu ifadelere yer verildi: “USDTRY’de 19.4407’nin yükseği, 19.3947’nin dip seviyesi ise Fed’in sıkı parasal koşullara bir adım daha yaklaştığını gösteriyor. düzeltme, 1.969$ ve 1.950$ destek seviyelerini takip ederken, 2.000$ – 2.010$ bölgesinin altındaki satış baskısının devam edebileceğine inanıyoruz.

altin-ve-dolarda

Başlıklar

Dolar / TL

USDTRY’de en yüksek seviye 19.4407 görülürken, en düşük seviye 19.3947 test edildi. 18 Nisan’da 19.6401’i denedikten sonra, pozitif trend görünümü 19.40 seviyesinin üzerinde biraz düşen döviz kuru tarafında devam ediyor.”

Gedik Yatırım’ın hazırladığı altın analizinde şu ifadelere yer verildi: Türkiye’de döviz hedgeli mevduat ve katılma hesapları 113,8 milyar TL artarak 1.890,6 milyar TL oldu. 14 Nisan tarihinde sona eren haftada yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatı 258 milyon ABD doları artarak 187,9 milyar ABD dolarına yükselirken, TCMB brüt döviz rezervleri %1,34 artarak 121,5 milyar ABD dolarına yükseldi.

14 Nisan’da sona eren haftada ABD işsizlik başvuruları beklentileri aşarak toplamda 245.000 oldu. Ülkenin önde gelen imalat PMI’si beklentilerin ve 50 eşiğinin üzerinde 50,4 ile gelirken, hizmetler PMI da 53,7 ile pozitif bir görünüm elde ederek beklentileri aştı. Verilerin fiyatlandırma üzerindeki etkisi çok sınırlı olmuştur. Dolar/TL yeni haftaya hafif yükselişle başlıyor ve bu sabah saat 08:30’da 19.40’ta sakin oturuyor.

altin-ve-dolarda-degisim

Faiz Oranları Artacak

Altın, geçen hafta bir yılın en yüksek seviyesine ulaşan ABD ticari faaliyetinin Fed’in faiz oranlarını yeniden artıracağının sinyalini vermesi ve yatırımcıların bu hafta açıklanacak ekonomik verileri beklemesiyle düşüşünü sürdürdü.

Altın, yatırımcıların önümüzdeki ay faiz oranlarını artırması beklenen Fed’in yönünü belirleyebilecek yeni ABD verilerini beklemesiyle düşüşünü sürdürdü.

Spot altının onsu 1977 doların altında test edildi. Grammgold ise piyasalarda 1233 doları gördü.

Daha fazla faiz artırımına ilişkin beklentiler, ABD ticari faaliyetinin neredeyse bir yıl içinde beklenmedik bir şekilde zirveye ulaşması ve daha fazla fiyat artışı riski oluşturmasının ardından Şubat ayından bu yana en kötü haftasını geçiren altın gibi getiri sağlamayan varlıklar üzerinde baskı oluşturuyor.

Büyüme, enflasyon ve ücretlerle ilgili bu hafta açıklanacak olan en son ABD verileri, ilk çeyrek GSYİH tahminlerinin tüketici harcamalarının yıla sağlam bir şekilde başladığını göstermesi beklendiğinden, daha fazla parasal sıkılaştırma beklentilerini artırmalıdır.

Son haftalarda pek çok enflasyon göstergesi beklentilerin üzerinde gelirken, politika yapıcıların Mayıs ayı toplantılarında faiz oranlarını 25 baz puan artırma kararı alması muhtemel.

Hedge fonlar, 10 yıllık tahvil vadelilerindeki net kısa pozisyonlarını rekor seviyeye yükselterek, Fed’in fiyat baskılarını durdurmak için faiz oranlarını artırmaya devam edeceğine inandıklarını gösterdi.

Güncel Altın Fiyatları


Altın gramı: 1234 çay kaşığı
Çeyrek altın: 2228 çay kaşığı
Ons altın: 1978 dolar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*