Astımlı çocuğun beslenmesi

astımlı çocuğun beslenmesi
astımlı çocuğun beslenmesi

Astımlı çocuğun beslenmesi astım hastası olan çocukların sağlığı açısından önem arz etmektedir. Solunum yollarını tıkayarak nefes alma fonksiyonunu güçleştiren astım hastalığı, pek çok ebeveynin gündeminde yer alıyor. Bilindiği üzere astım, kronik bir rahatsızlık. Astım, vücutta bulunan kasların, çevresel etmenler sebebiyle kasılarak mukus üretiminin artması olayıdır.

Mukus salgısının üretilmesi ile birlikte vücudun hava yolu daralır ve nefes alıp verme işlemi zor bir hal alır. Alerjik astım ise farklı uyaranlar karşısında dönemsel gerçekleşen bir hastalıktır. Son yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon kişi astım hastası. Peki, astım nedir? Astımın belirtileri nelerdir? Astım hastaları ne yemelidir? Astımlı çocuğun beslenmesi nasıl olmalıdır? İşte merak edilen bütün sorunların yanıtları…

Başlıklar

Astımlı çocuğun beslenmesi nasıl olmalı?

Astımlı çocuğun beslenmesi sağlığı açısından önem arz etmektedir. Astım, kronik bir nefes alıp vermede sorun yaşama hastalığıdır. Tam olarak astımın neden meydana geldiği bilinmiyor. Genel olarak astım çevresel etmenler, genetik sebepler, enfeksiyonlar ve kişisel tıbbi duruma göre gelişir. Astım hastası olan kişiler beslenmelerine çok dikkat etmeli. Bağışıklık sistemini düzenleyici etkisi olan magnezyum, selenyum ve çinko içeren besinler tüketilmelidir.

Astımlı çocuğun beslenmesi hususunun beraberinde, astımlı çocuğa ne iyi gelir sorusunun yanıtı ise çok basit. Süt ve süt ürünleri, deniz mahsulleri, et, tavuk, soğan, sarımsak, fındık ve tahıl gibi yiyecekler tüketmelidir. Ayrıca astımlı çocuklar gün içerisinde içtikleri su miktarına da dikkat etmeliler. Genel olarak astım hastalarına ve astımlı çocuklara günlük 2,5-3 litre arasında su içmeleri öneriliyor.

Astımı tetikleyen yiyecekler

Her hastalıkta olduğu gibi elbette astım hastalarını da tetikleyen bazı yiyecekler bulunuyor. Astım, çevresel etkiler sebebiyle meydana geldiği için dışarıdan alınan gıdalara dikkat edilmesi gerekiyor. Araştırmalara göre astım hastalarını kötüleşmeye iten maddelerden biri tuz. Bu sebeple yiyeceklerinizde tuz oranını azaltmaya çalışmalısınız.

Ayrıca tuz oranı çok yüksek olan salça, zeytin, konserve yiyecekler, turşu ve salamura gibi besinlerinde kullanım sıklığına özen gösterilmeli. Uzmanların önerisi ise astım hastalarının günlük 5 gramdan fazla tuz tüketmemeleri. Çocuğu astım olan anneler, hayatlarındaki tuz oranını en aza indirmeliler. Böylece, astım hastaları neler yememeli konusunun yanıtını da vermiş oluyoruz.

Alerjik astım ile astım arasındaki fark

Halk arasında alerjik astım ve astım hastalığı birbiri ile sıkça karıştırılır. Çünkü belirtileri birbirine çok benzerdir. Alerjik astım çevresel etmenler sebebiyle tetiklenen ve dönemsel olan bir rahatsızlık olarak bilinir. Alerjik astıma sebep olan etkenlerin başında ise, polen, hayvan tüyü, ev akarları ve tozlar gibi tetikleyiciler yer alır. Bu sebeple alerjik astımı olan kişiler ilkbahar aylarında daha dikkatli olmalıdırlar. Çok tozlu ortamlarda bulunmamalıdırlar.

Astım ise kronik bir rahatsızlıktır. Nefes alırken vücudumuza giren havanın ciğerlere iletimini sağlayan broşlar, bazı sebepler yüzünden kasılır. Bu kasılma sebebiyle nefes alıp verme işlemi zorlaşır. Kişiler nefes darlığı çekerler. Bu durumlar nöbet veya atak şeklinde meydana gelebilmektedir. Kısacası bronş kasılmaları, astım olarak adlandırılır. Astım, yılın her zamanında oluşabilir. Astım uyaranları ile alerjik astım uyaranları birbirine benzediği için muhakkak bir uzmana danışmakta fayda var.

Çocuğu alerjik astım olanlar

Alerjik astım belirtileri her ebeveyn tarafından kolayca fark edilebilir özelliktedir. Yani, alerjik astımlı çocuğu olan anneler çocuklarını gözlemlemelidirler. Bilindiği üzere alerjik astım, nefes alıp verme işleminde kullanılan yolun daralması veya tıkanması sebebi taşıyan bir hastalıktır. Polen, toz ve evcil hayvan tüyleri gibi nesnelere hassaslık yaşanması ve astım semptomlarının görülmesi alerjik astım olarak adlandırılır. Alerjik astımın en yaygın belirtileri ise,

  • Hava yolunun daralması, sıkışma hissiyatı
  • Nefes darlığı
  • Kuru öksürük
  • Nefes alırken hırıltı çıkması
  • Yorgunluk, halsizlik

Şeklindedir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora muayene olmayı unutmayın.

Alerjik astım hangi aylarda artar?

Alerjik astım dönemsel olarak artış gösterebilir. Fakat bu durum her bireyde geçerli değildir. Alerjik astım farklı alerjenler sebebiyle meydana gelir. Alerji hassasiyetine bağlı durumlarda tetiklenen bu hastalık kişiden kişiye değişmektedir. Genel bir araştırmaya göre, alerjik astım hastalarını en çok etkileyen tetikçi madde polendir.

 Yani ilkbahar aylarında yaşanan tozlaşma ile birlikte uçuşan polenler, alerjik astım hastalarını son derece rahatsız etmektedir. Bunun dışında, duman, toz gibi uyarıcılardan da uzak durmaları gerekmektedir. Yine mevsim değişikliği, hava kirliliği, hava değişimi gibi etmenler de alerjik astım hastalarını etkilemektedir.

Yazımızda Astımlı çocuğun beslenmesi konusunu ele aldık. Sitemizdeki her makale takipçilerimizi bilgilendirme amaçlı yayınlanmakta olup tıbbi bir nitelik taşımamaktadır. Bu tarz rahatsızlıklar yaşadığınız takdirde öncesinde mutlaka uzman bir hekimden yardım almanızı öneririz. Bizlere fikir ve tavsiyelerinizi ulaştırmak isterseniz, yorum bölümümüzden yazabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*