Atkins Diyeti: 2 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet!

atkins-diyeti

Atkins Diyeti: 2 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet! Atkins diyeti, en sağlıklı beslenme alışkanlarına sahip olan diyetlerden bir tanesidir. Özellikle kardiyologlar tarafından karbonhidrattan fakir beslenmenin sağlık üzerindeki olumlu etkilerine sık sık değinilmektedir. Hızlı, etkili ve dengeli kilo yönetimi sağlayan düşük karbonhidratlı yaşam tarzı felsefesine sahip olan atkins diyeti, karbonhidrat tüketimini sınırlayarak vücudu alternatif yağ depolarını kullanmaya yönlendirmektedir.

 Böylece kişilerin daha hızlı ve kolay bir şekilde kalıcı kilo vermesi sağlanmaktadır. Atkins diyeti yaparken kişilerin şeker, beyaz un, diğer rafine karbonhidratları tüketimi sınırlandırılmaktadır. Böylece kilo kontrolü sağlanırken aynı zamanda kalp damar hastalıklarının da önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Başlıklar

Atkins Diyet Listesi

Karbonhidrattan fakir, protein ve yağdan zengin bir beslenme ilkesine sahip olan atkins diyeti, yüksek proteinli bir diyet değildir. Aynı zamanda kalori hesabı ve porsiyon sınırlaması olmadığı için de nispeten kolay uygulanan bir diyet programıdır. Bu diyeti yaparken yapmanız gereken tek şey, tükettiğiniz karbonhidrat miktarını takip etmektir. Bu diyet uygulanırken genellikle dört aşamalı bir yol izlenmektedir.

 • Atkins diyet listesi hazırlanırken ilk aşamada neredeyse karbonhidrat içeren tüm besinler listeden çıkarılmaktadır.
 •  Sadece 20 gramlık karbonhidrat tüketimine izin verilmektedir. Kaynak besin olarak sebzeler tercih edilmelidir.
 • Kuşkonmaz, brokoli, kereviz, salatalık, biber, taze fasulye gibi gıdalardan günlük olarak net 15 gram karbonhidrat alınmaktadır.
 •  Aynı zamanda uzmanlar atkins diyeti yaparken her öğünde yumurta, et, peynir, kümes hayvanları, kabuklu deniz ürünleri, balık gibi protein kaynaklarının tüketilmesini önermektedir.
 • Atkins diyetinde herhangi bir yağ kısıtlaması bulunmamaktadır. Ancak meyve, şekerli unlu mamuller, ekmek, makarna, tahıl, kuruyemiş ve alkol tüketimi yasaklı listesinde yer almaktadır.
 • Günde 8 bardak su tüketmeye özen gösterilmeli, iki hafta boyunca diyetin bu ilk aşaması devam edilmelidir.
 • İkinci aşama olarak ise temel sebze grubunda sayılan sebzelerden 15 gram net günlük karbonhidrat almaya devam edebilirsiniz.
 • Kilo vermeye devam ettiğiniz sürece karbonhidrat içeren bazı besinleri günlük tüketebilirsiniz.
 • Bu konuda sınırları aşmamaya ve dengeyi sağlamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. İkinci aşamaya ise hedef kilonuza 5 kilo kalana kadar devam etmeniz tavsiye edilmektedir.
 • Üçüncü aşamaya geçildiğinde besin çeşitliliği biraz daha artırılabilmektedir. Bu aşamada meyvelere, nişasta içeren sebzelere, tam tahıllara günlük beslenme programınız içerisinde yer verebilirsiniz. Kilo vermenizde duraklama olursa karbonhidrat tüketimi bir süre daha kesmeniz gerekmektedir.
 • Hedef kiloya ulaştığınız zaman ise atkins diyetinin son aşaması olan dördüncü aşama başlamaktadır.
 • Bu aşamada yapmanız gereken hedef kilonuzu korumaktır. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı ile hedef kilonuzu korumaya devam etmeye özen göstermelisiniz.

Atkins Diyeti Kimler Yapabilir?

Kalp hastalıkları gibi obezite ile ilişkili olan sağlık problemlerinin önüne geçebilmek için tavsiye edilen bir diyet olan atkins diyeti yorumları okunduğu zaman optimal sağlığa ulaşmanıza yardımcı bir diyet programı olduğu görülmektedir. Ancak atkins diyeti yaparken mutlaka bir uzman kontrolünde bu diyete başlamanız sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır. Yüksek lif içeren sebzelerin daha fazla tüketilmesi esasına sahip olan atkins diyeti, yiyecek çeşitliliğini belirli sınırlar çerçevesinde sınırlayarak kalıcı kilo vermeyi hedeflemektedir.

Karbonhidrat tüketimine alışık olan bünyelerde atkins diyeti uygulanmaya başlandığında baş ağrısı, halsizlik, kabızlık gibi bazı etkiler görülebilir. Diüretik, insülin ve oral antibiyotik kullanan kişilerin, böbrek hastalarının, gebelerin ve emzirme döneminde olan kadınların bu diyeti uygulaması tavsiye edilmemektedir. Herhangi bir sağlık sorunu yaşamıyor olsanız da doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan bu diyeti uygulamaya başlanmaması gerekmektedir.

Atkins Diyeti İle Ne Kadar Kilo Verilir?

İdeal kiloya ulaşmak sağlığını ve formunu önemseyen herkesin hayalidir. Fazla kilolarınızdan ve bölgesel şikayetlerinizden kurtulmak için kalıcı kilo vermenize yardımcı olan diyetler uygulamanız önemlidir. Atkins diyeti de kalıcı kilo vermeyi daha kolay ve hızlı hale getiren etkili diyetler arasında yer almaktadır. Kişiler, bu diyeti uygulamaya başlamadan önce ne kadar kilo verebileceklerini merak etmektedir.

Dört aşamadan oluşan bu diyetin birinci aşamasında genellikle 7 kiloya kadar kilo kaybı olduğu görülmektedir. Ancak ilk aşamada verilen bu kiloların vücutta yer alan sudan verildiği unutulmamalıdır. İkinci ve üçüncü aşamalarda kilo verme süreci devam etmektedir. Daha uzun süreli uygulanan bu iki aşamada dönem dönem kilo verme durabilir. Bu süreçte paniğe kapılmamalı, diyetinizi bozmamaya özen göstermelisiniz. Bol su tüketimi, egzersiz ve karbonhidratları diyetinizden çıkararak kilo verme sürecine kaldığınız yerden devam etmek mümkündür.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*