Bebekler İçin En İyi Gece Maması Hangisi?

bebekler-icin-en-iyi-gece-mamasi-2-min

Bebekler için en iyi gece maması hangisi? sorusu her ebeveynin endişeyle cevabını aradığı onlarca sorunun en başında gelmektedir. Bu soru emziremeyen anneler ve anne sütünün yanında artık takviye gıdalara başlamak isteyen anneler için ortak bir sorudur. İyi bir uyku ve uzun süre tokluk için her mama ne yazık ki uygun değildir. Bu nedenle ebeveynler en iyi gece maması arayışına girmektedir.

Piyasada pek çok sayıda farklı markaya ait gündüz ve gece mamaları bulunmaktadır. Bunlar tercih edilebileceği gibi evde doğal mamalar yapılması da tercih edilebilir. Daha sağlıklı ve güvenilir olması açısından ilk 12 ay genellikle pek çok ebeveyn evde kendi yaptıkları mamaları tercih etmektedirler. Çeşitli besinlerden, özellikle de meyve ve sebzelerden püre, muhallebi yaparak anne sütüne ek olarak bu ev yapımı ürünleri tercih etmektedirler. Peki Bebekler için en iyi gece maması nasıl yapılır? Yazımızın devamında inceleyelim.

Başlıklar

Bebekler için en iyi doyurucu Gece Mamaları

Her ebeveyn bebeklerinin daha sağlıklı ve daha huzurlu olmasını ister. Bunun içinde en önemli şey iyi bir uykudur. Bebeklerin gece iyi uyuyabilmesi için karınlarının tok olması ve bu tokluğun onları rahatsız etmiyor olması gerekir. Yani bebeklerin mama yedikten sonra midelerinin rahat olması ve sindirim problemleri yaşamamaları gerekmektedir. İlk 6 aylık süreçte eğer bebek anne sütü alıyorsa sadece anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Eğer anne sütü yeterli değilse veya annenin sütü kesilmişse, doktor tavsiyesi üzerine satın alabileceğiniz formül mama çeşitlerinden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Formül mama seçimi yaparken de kolay sindirilebilir ve şeker ilavesiz mamalar tercih edilmesi gerekir. Bu detayları göz önüne alarak ebeveynler doyurucu gece mamaları arayışına girmektedir.

Doyurucu, kolay sindirilebilen, uzun süre etkili ve bu sayede uzun ve dinlendirici bir uyku sağlayan ama en önemlisi koruyucu madde içermeyen bir mama arayışında olan ebeveynler örneğin Hipp markasının organik iyi geceler sütlü elmalı yulaflı mamasını gönül rahatlığı ile tercih edebilirler. Farklı mama ve süt çeşitleri de olan bu markanın ürünlerinin şeker ilavesiz olması önemli bir özelliğidir.

6 Aylık Bebek Gece Maması Tarifleri

Bebeklerin kaç aylık olduklarına göre ebeveynlerin mama tercihleri değişebiliyor çünkü bebeklerin tüketmeleri gereken mamalar ve miktarları onların kaç aylık olduklarına bağlı olarak değişmektedir. Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay da kesinlikle sadece anne sütü ile beslenmesini önerdikleri için genellikle mamalar 6 aydan sonra tüketilecek şekilde üretilmektedir.

Buna ek olarak 6. Aydan sonra hemen hazır mama kullanmak istemeyen ebeveynler 6 ay dolmadan 6 aylık bebek gece maması tarifleri araştırmaya başlamaktadırlar. Bu noktada evde yapılacak kolay ve besleyici gıdalar püre haline getirilerek kullanılmaktadır. Özellikle meyve ve sebzeler bu noktada sindirim kolaylığı ve vitamin değerleri açısından çok tercih edilmektedir.

Tok Tutan Gece Maması 6 Aylık Bebekler İçin

Gündüz ya da gece fark etmeksizin tüm ebeveynler bebeklerini uzun süre tok tutacak mamaları tercih etme eğilimindedirler. Bunun başlıca nedeni bebeklerin günün yarısından fazlasını uyuyarak geçirmesi ve uyku sırasında da tok olmalarının istemeleridir. Bu nedenle Tok tutan gece maması 6 aylık bebekler için nedir? Sorusu bu zaman diliminde ebeveynlerin çok sık sorduğu sorulardan biridir.

Anne sütü haricinde ek gıda ve mamaya başlayacak olan ebeveynler büyük bir endişe ve telaş içindedir. Esasında endişe duymalarına gerek yoktur çünkü günümüzde piyasada organik ve tamamen katkı maddesiz pek çok temiz içerikli hazır gece mamaları her an, her yerde ulaşılabilecek noktadadır. Hazır gıdaya hemen bu dönemde başlamak istemeyen, bebeklerinin daha çok tamamen doğal ve ev yapımı gıdalar tüketmesini isteyen ebeveynler için de evde yapılabilecek pek çok tarif bulunmaktadır.

 Bu tariflere kolayca internetten ulaşabilecekleri gibi bu tarz içeriklere sahip kitapları da tercih edebilirler. Bu noktada önemli olan, tahıl ve meyve içeren fakat ilave şeker içermeyen tok tutan, sindirimi kolay gıdaların tercih edilmesine dikkat edilmesidir.

9 Aylık Bebek İçin Gece Maması

6 aydan sonra anne sütüne ek olarak başlayan takviye doğal gıdalar ve mamaların yanı sıra 9 aydan sonra takviye gıda ve mama tüketimi daha çok artmaktadır. Piyasada bu nedenle 9 aylık bebek için gece maması seçenekleri görürüz.

Uzmanlar genellikle bu zaman diliminde anne sütüne ek olarak devam sütü ile protein ve vitamin açısından zengin peynir, yoğurt, mevsim meyve ve sebzeleri tercih edilmesini tavsiye etmektedirler. Bunlar ezilerek püre haline getirilebileceği gibi muhallebi vb. yapılması da farklı seçeneklerden bir kaçıdır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*