Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Sınırı

bebeklerde-kalca-cikikligi-siniri
bebeklerde kalça çıkıklığı sınırı

Bebeklerde kalça çıkıklığı sınırı nedir? Kalça displazisi veya kalça çıkıklığı, bebeklerde rastlanılan bir durum olsa da, daha sonralardan küçük çocuklarda da görülebilir. Küçük çocuklarda görülmesinin nedeni, erken teşhis için geç kalınmasıdır. Bu durum anne rahminde, bebeğin kalça ekleminin düzgün bir şekilde gelişememesinden dolayıdır. Ancak bu durumun görülme sıklığı yüzde 1’dir.

Başlıklar

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Sınırı Derecesi Kaç Olmalı?

Bebeklerde kalça çıkıklığı sınırı kapsamında, kalça çıkıklığı kız bebeklerde erkek bebeklere oranla 5-6 kat daha fazla görülür. Annede kalça çıkıklığı varsa bu oran 12 kata çıkacaktır. Tespiti için 6 ay beklememek gerektiğini unutmamak gerekir, çünkü bebeklerin eklemleri 6 aya kadar kıkırdakla kaplı olduğu için röntgen ile değerlendirilmesi zor olacaktır.

İlk 6 ay için kalça grafisi çekilerek karar verilebilir. Bebeklerde kalça ultrasonu değerleri Kaç olmalı diyorsanız; 12 haftadan küçük bebeklerde 50 derece normal olarak kabul edilir. Bu oran 12. Hafta bitiminde 60 dereceye ulaşır ve normal sınırında kabul edilir.

2 Aylık bebeklerde kalça çıkıklığı nasıl anlaşılır?

Bebeklerde kalça çıkıklığı testi ne zaman yapılır ve doğru zaman ne zamandır sorularına cevap olarak. Erken tanı için doğumdan sonra ilk ay kalça çıkıklığı için tüm bebeklere kalça ultrasonu yapılmalıdır. Yine de tek başına ultrason kalça çıkıklığının kesin tanı yöntemi değildir.

Bebeklerde kalça çıkıklığı nasıl anlaşılır? Belirli aralıklarla doktora başvurulmalı ve muayene yaptırılmalıdır. Yeni doğan kontrolünün yapılmasının ardından 6-8 haftalarında tekrar kontrol edilir ve bu kontroller doktorun gerekli gördüğü durumlarda 1 yaşına kadar devam eder. Bu kontroller sırasında doktorun fiziksel olarak kalça eklemlerini kontrol etmesi daha kesin verilerin elde edilmesi için önemlidir.

Kalça alfa açısı kaç olmalıdır?

Bebeklerde kalça çıkıklığı sınırı kapsamında, Alfa açısı kemik, beta açısı ise kıkırdak çatı hakkında bilgiler verir ve ultrason tarafından bu açılar belirlenir. Ölçülen değerler ile yıllardır ölçülmüş ve doğru değerler olarak kabul edilen morfolojik değerler birbirini tutmuyorsa ultrason doğru çekilememiş demektir. Bebeklerde kalça çıkığı resimleri nasıl bir pozisyonda doğru ultrason çekildiğini gösteriyor.

Eğer ki doğru bir şekilde ve erken teşhis yapıldığında tedavisi daha verimli olacaktır. Bu kapsamda birçok anne-baba, Tip 2a kalça çıkıklığı ne demektir diye yıllardır araştırma yapıyor ve doğru bilgiyi elde etmeye çalışıyor. Tip 2a; fizyoloji İmmatürite adı verilir ve a açısı 50-60 derecedir.

Bebeklerde Kalça çıkıklığı ne kadar sürede iyileşir?

Tedavide en önemli amaç, en erken sürede kalça kemiğini yerine oturtmak ve gelişimini tamamlamaktır. Bu sayede cerrahi müdahale yapılmadan tedavi edilir. İlk aylardaki doktor kontrolleri, bu açıdan çok fazla önem kazanmaktadır ve tedavi yöntemleri eksiksiz yerine getirilmelidir. Tedavi sürecinde bebeklerde kalça çıkıklığı çift bez kullanımı yapılmalı mı? Şeklinde sorular karşımıza çıkmaktadır. Bu süreçte çift bez kullanılmasına gerek duyulmadığı birçok doktor tarafından belirtmiştir. İlk olarak ve erken dönem tedavide kullanılan genel yöntem pavlik bandajıdır.

 Pavlik bandajı, çıkık kalçanın kendiliğinden yerine oturmasını sağlar. Diğer tedavi yöntemlerinden daha fazla tercih edilir. Kalça çıkıklığı için özel üretilen bu bandaj izin verdiği hareket alanı ve takıldığında oluşturduğu pozisyonla kalçanın kısa zaman içerisinde yerine oturmasına olanak sağlar. Pavlik bandajı, erken tedavinin başlamasına istinaden ilk yedi hafta içerisinde kullanılır ise etkisi yüzde yüze yakındır.

Ancak, tedavisi 6-9 aydan sonra başlar ise kendiliğinden tedavi olma oranı azalmaktadır ve cerrahi müdahale olma ihtimali artmaya başlar. Bu bandaj 2-3 ay boyunca kullanılmalıdır. Bir diğer doğal gelişim tedavisi ise kumaş atelidir. Kumaş ateli de pavlik bandı gibi bebeğin her iki kalçasını da aynı açıda ve düzlemde tutar. Bu süreçte doktor kontrolleri dışında ateli çıkarmamak gerekir. Her türlü ayarlamayı doktorların yapması daha uygundur. Aynı zamanda bebeğin bakımının nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirme yapmaktadırlar.

Eğer ki kalça çıkıklığı tedavisine başlamak için 6 ay geçtiyse veya uygulanan doğal tedaviler işe yaramadı ise genel anestezi uygulayarak eklemi uygun konuma getirmek gerekebilir. Cerrahi uygulamadan sonra kalça alçıya alınır ve 6 hafta boyunca alçı içerisinde sabit kalır. 6 hafta sonunda tekrar genel anestezi altında eklem kemiği kontrol edilir, eğer ki eklemde istenilen birleşme sağlanamadıysa tekrar alçıya alınıp 6 hafta daha beklenmelidir.

Yazımızda Bebeklerde kalça çıkıklığı sınırı kaç olmalıdır? Sorusuna yanıtlar verdik. Sizlerin de konu hakkında bilgi ve görüşleriniz varsa bizlere yorum bölümümüzden yazabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*