Çocuklara Ders Çalışmayı Sevdirmek İçin Ne Yapmalı?

cocuklara-ders-calismayi-sevdirmek-icin-2-min

Çocuklara Ders Çalışmayı Sevdirmek İçin Ne Yapmalı? Günümüz dünyasında anne baba olan her bireyin çocukları için en iyisini istediğini söylemek yanlış olmaz sanırım. Bir ebeveynin çocuğuna olan sevgisi yadsınamaz bir gerçektir. Her ebeveyn çocuğun hayatını garantiye almasını ister ki bunun da tek yolu evlatlarımızın iyi bir eğitim alarak sosyokültürel yapıda yüksek bir mevkiye ulaşmalarını sağlamaktır. Ancak bunun önündeki en büyük engellerden bir tanesi çocukların ders çalışmaya karşı olan hevessizliğidir. Peki, bir ebeveyn olarak çocuklara ders çalışmayı sevdirmek için ne yapmalıyız? Bu yazımızda sizlerle beraber bu sorunun yanıtını konuşacağız. Siz de çocuğunuzda ders çalışma problemleri gözlemliyor ve çözümünü merak ediyorsanız sayfayı biraz aşağı kaydırıp okumaya devam edebilirsiniz.

Çocuklarda ders çalışma problemleri sık gözlenen bir unsurdur. Bu problem çocukların zeki olmasına rağmen kendilerine kuracakları gelecekleri etkileyebilen çok mühim bir konudur ve profesyonellikle ele alınması gereklidir. İşte bu sebepten dolayıdır ki çocuklara ders çalışmayı sevdirmek için ne yapılmalı? Sorusunu düşünmeden önce, ders çalışma isteksizliğinin altında yatan sebeplere ışık tutmalıyız.

Başlıklar

Çocuklara Ders Çalışmayı Sevdirmek İçin Ne Yapmalı? Çocuklar Neden Ders Çalışmak İstemez?

Çocukların ders çalışmak konusundaki özensizliği ve bunun sebepleri yaşlara göre farklılık gösterebilmektedir. Küçük yaştaki, ilk ve orta öğrenim çağındaki çocuklarımız çok çabuk dikkatleri dağılabildiğinden ötürü ders çalışırken sürekli sıkılmalar ve bölünmeler yaşamaktadırlar. Yine onların ders çalışma motivasyonlarını kıran bir diğer unsur ise etrafta bulunan dikkat dağıtıcı teknolojik aletler olabilmektedir. Günümüz 21. Yüzyıl dünyasında teknoloji inanılmaz bir hızla gelişmektedir. Her geçen gün yeni teknolojik aletlerin evimize ve ceplerimize girdiğine şahit olmaktayız. Televizyon, telefon gibi bu tür teknolojiler ders çalışma esnasında çocuklarımızın yakınında bulunduğu takdirde onların ilgisini dersten ziyade kendilerine çekebilmektedirler.

Bu soruna ek olarak, çocuklarımızın daha çok genç yaşlarda deneyimlemeye başladığı başaramama korkusu yani “aşırı kaygı” onları derslerden uzaklaştırabilmektedirler. Bu tarz kaygılar yaşayan çocuklar ders çalışmaktan uzaklaşıp kendilerini kaygı giderici his uyandıran oyun, bilgisayar oyunu vb. aktivitelere verebilmektedirler.

Çocuklar yaşları gereği sürekli büyüme göstermektedirler ve bunun sağlanabilmesi için birçok farklı hormonun etkisi altına girebilmektedirler. Özellikle ergenlik çağına girmiş çocuklarımızda ciddi hormonsal değişimler gözlemlenmektedir. Tüm bu fiziksel ve kimyasal değişimler çocuklarımızın zihinlerini bir hayli meşgul etmektedirler. Soyut manada duygularında ve fikirlerinde, somut manada bedeninde değişiklikler olan evlatlarımız bu yoğun değişim sürecinde derslere odaklanamamaktadır. Duygusal değişimlerin yüksek derecede aktif olduğu bu dönemde gençlerimiz hem arkadaş çevresiyle hem de ailesiyle sorunlar yaşayabilmektedir. Tüm bu sorunlar onlarda motivasyon eksikliği oluşturmaktadır.

Yukarıda saymış olduğumuz birçok sebepten ötürü çocuklarımız ders çalışma problemlerine maruz kalmaktadır. İsterseniz şimdi bu problemlerin çözümlerine, yani çocuklarımıza ders çalışmayı sevdirmek için neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Çocuklara Ders Çalışmayı Sevdirmek için Uygulanabilecek Yöntemler

            Bir ebeveyn olarak çocuklarımızın derslerindeki başarısında aslında düşünülenden daha fazla paya sahibiz. Ebeveynlerin çocuklara ders çalışmayı sevdirmek için yapabileceği, onları derse teşvik edici birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler çok uğraş gerektirmeyen basit ama etkili çözümlerdir. Gelin birlikte bu yöntemleri inceleyelim.

Ödül Sistemi

Ödül ve ceza sistemi bir ebeveynin otoritesini kullanarak uygulayabileceği, çabuk sonuç getiren, verimli bir sistemdir. Genellikle küçük yaşlardaki (ilk ve ortaokul seviyesindeki) çocuklarda daha etkili olurken her yaştan evladımızı ders çalışmaya teşvik edebilmektedir.

Bu yöntemi uygularken yapmanız gereken şey basittir. Çocuğunuzun ilgisini çeken ve ders motivasyonunu bozan nesne ya da kavram her ne ise bunu ona ders çalışması karşılığı kazanabileceği bir ödül gibi sunmalısınız. Çocuğunuzun iki saat kesintisiz ders çalışması ya da ödevini bitirmesi karşılığında bir saat oyun oynamasına izin vermek buna bir örnek olabilir. Bu ödül sistemi çocuğu derse karşı pozitif motive edici bir araç olacaktır.

İzole Bir Ortam Oluşturmak

Çocuğunuza ders çalışmasını sevdirmek için yapabileceğiniz bir diğer seçenek ise ona izole bir ortam oluşturarak dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak tutmaktır. Örneğin çok dağınık bir masada ders çalışmak öğrenimi verimsizleştirir. Aynı şekilde gürültülü bir ortam da öğrenim kalitesini düşürecektir. Ders çalışma alanının yakınlarında telefon bulunması, telefondan gelecek bildirimlerin dersi bölmesine sebebiyet verecektir. Çocuğunuz için tüm bu zararlı unsurlardan arındırılmış bir ortam oluşturmalısınız.

Özetlemek gerekirse, çocuklarımıza ders çalışmayı sevdirebilmek için onları dikkat dağıtıcı unsurlardan uzaklaştırmalı ve onları derse teşvik edici ödüller sunmalıyız.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

3 geri izleme / bildirim

  1. Kuru Ciltler İçin 7 Bakım Önerisi - Hayata Dair herşey
  2. Yaşlanma karşıtı gençlik aşısı nedir? Kimler Yaptırabilir? - Hayata Dair herşey
  3. Karadeniz'de Kış Tatili için Gidilecek 5 Yer! - Hayata Dair herşey

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*