Türk Sinemasının Efsane İsmi Cüneyt Arkın Hayatını Kaybetti

cüneyt arkın
cüneyt arkın

Son Dakika: Dün gece bir rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan Türk sinemasının efsane ismi Cüneyt Arkın, yapılan tüm müdahalelere rağmen 85 yaşında hayatını kaybetti.


Gurbet Kuşları, Dünyayı Kurtaran Adam, Köroğlu, Battal Gazi Destanı ve Kara Murat gibi sayısız projeye imza atan Türk sinemasının efsane sanatçılarından Cüneyt Arkın, dün gece rahatsızlanarak İstanbul’da özel bir hastanede tedavi gördü.

Başlıklar

HASTANEDE HAYATINI KAYBETTİ


Eşi Betül Cüreklibatır ve ailesi hastaneye kaldırıldı. 85 yaşındaki genç burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Türk sinemasına yön veren ve yüzlerce filmde rol alan Cüneyt Arkın sayısız ödül aldı.

ORHAN GENCEBAY: HASTAYDI VE İYİ DEĞİLDİ


CNN Türk’e bağlı Orhan Gencebay: ” Hepimize başsağlığı diliyorum. Çok önemli izler bıraktı. Allah ona rahmet etsin. Yakın zamanda hastaydı, iyi olmadığını duyduk. Bizim sinemamızda kimsenin yapamayacağı sahneler yaptı. Allah rahmet eylesin. Huzur içinde yatsın. Cüneyt’in değerini nesiller boyu biliyordunuz. O bir dünya yıldızı olabilecek biriydi.”

CÜNEYT ARKIN KİMDİR?


Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olan Cüneyt Arkın, 8 Eylül 1937 doğumlu olup 84 yaşındadır. Liseyi Eskişehir Atatürk Lisesi’nde okuyan Arkın, 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Halit Refiğ’in önerisiyle sinemaya başlayan Arkın, Türk sinemasının en değerli oyuncularından biri oldu.

Refiğ’in önerisiyle sinemaya yönelen Arkın, o sırada İstanbul’a giderek altı aylık akrobasi eğitimini tamamladı. Bu eğitimde öğrendiklerini Battalgazi ve Malkoçoğlu filmlerine uygulayan Arkın, Türk sinemasına yeni bir tarz getirdi. Başarılı işlere imza atan Arkın, kısa sürede avangard filmlerde aranan bir oyuncu haline geldi. Arkın 300’den fazla filmde rol aldı, yönetmenlik, yapımcılık ve senaryo yazdı.

İlginizi çekebilir:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*