Ek Kazanç için Direksiyon Dersi Vermek

direksiyon dersi vermek
direksiyon dersi vermek

Direksiyon dersi vermek, araç kullanımı konusunda nitelikli ve uzman kişiler tarafından ehliyet almak isteyen sürücü adaylarına verilen hizmeti kapsar. Çeşitli motorlu taşıtları kullanmak isteyen birçok kişi, direksiyon hocalarından ders alarak kısa sürede aktif araç kullanımına başlar.

Her kesimden bireylerin araç sürüş deneyimi yaşaması, ehliyet sınavlarında başarılı olarak ehliyet almaya hak kazanmaları verilen bu hizmetin son derece titiz bir şekilde, uzman kişiler tarafından verilmesi gerekir.

Ek iş kapsamında, direksiyon eğitmenliği, oldukça önemlidir. Çünkü araç kullanmak isteyen birçok kişi, heyecan, panik, kaygı, cesaret edememe gibi birçok farklı nedenden dolayı araç kullanımına mesafeli bakabilir. Direksiyon eğitmeninin görevi sadece ehliyet sınavına girecek kişilere ehliyet sınavında başarı gösterecek beceriyi kazandırmak değildir.

Bunun yanı sıra sürücü adayının trafik korkusunu yenmesine, sakin ve soğukkanlı bir şekilde araç kullanmayı öğrenmesine, aracı trafik kurallarına uygun bir şekilde idare etmesine, heyecanını ve kaygılarını yenmesine yardımcı olmak da direksiyon eğitmenlerinin görevleri arasında yer alır. Bu açıdan bakıldığında önemi daha net anlaşılan direksiyon eğitmenliğinde, direksiyon hocası olarak görev yapan kişinin alanında bilgili, tecrübeli olması da önemlidir.

direksiyon-dersi-vermek

Başlıklar

Özel Direksiyon Dersi Vermek İçin Ne Yapmalı?

Bir meslek dalı olarak seçilebilecek olan özel direksiyon dersi eğiticiliği, son yıllarda kişilerin ek gelir elde etmek için de sık sık başvurduğu bir meslek grubudur. Bu nedenle birçok kişi direksiyon eğitmeni olmak için neler gerekli olduğunu merak etmektedir. Herkes direksiyon eğitmeni olabilir mi?

Motorlu taşıtlar ile aranızın çok iyi olması, araç kullanmayı sevmeniz ve bu alanda tecrübe sahibi olmanız direksiyon dersi vermek için yeterli değildir. Özel direksiyon dersi verecek olan kişilerde ön lisans veya lisans mezunu olmak ve 3 yıllık ehliyet sahibi olma şartları aranmaktadır. Ayrıca ilk yardım dersini verebilmek için İlk Yardım Yönetmeliği kapsamında alınmış İlk Yardım Eğitmeni Sertifikası sahibi de olmak gerekir.

Böyle bir görevde yer almak isteyen kişiler, gerekli şartları da taşıyorlarsa direksiyon eğitmeni olarak Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Kursu’na katılarak belge alırlar ve iş başı yapabilirler. Bu sertifikayı almak için Halk Eğitim Merkezlerine başvurabilir, size en yakın kurs merkezleri ile görüşebilirsiniz.

direksiyon-dersi-vermek-1

1 Saatlik Ders Ne Kadar?

Özel direksiyon dersi ücretleri, değişkenlik göstermektedir. Direksiyon dersi programları, direksiyon eğitmenleri tarafından kişinin ihtiyaç ve beklentilerine en iyi şekilde yanıt verecek şekilde hazırlanır. Direksiyon dersi alacak olan kişinin araç kullanma tecrübesi olup olmaması dahi ders saati ücretlerini etkilemektedir.

Çünkü araç kullanma tecrübesi olan ancak sadece şoförlüğünü geliştirmek, bazı konularda kendini eğitme ihtiyacı hisseden kişilerin daha az derse ihtiyacı olarak fiyat da ona göre belirlenmektedir. Sıfırdan başlayacak olan kişilere ise daha özel ve kapsamlı bir ders programı planlanır.

Direksiyon dersi için hoca seçerken sadece direksiyon dersi fiyatları dikkate alınarak hoca veya kurs seçimi yapmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Birebir eğitim sistemi ile yapılan direksiyon derslerinde sizi her açıdan donanımlı bir sürücü olarak yetiştirecek bilgi, donanım ve tecrübeye sahip olan kişi ve kurumları tercih etmeye özen göstermeniz gerekir.

Motorlu araç kullanabilme becerisi kazanmak, ehliyet kursuna gitmek ve ehliyet almakla biten bir yolculuk değildir. Kişi, trafikte ne kadar vakit geçirirse, ne kadar pratik yaparsa o derecede tecrübe kazanarak şoförlüğünü geliştirme, ilerletme şansı elde eder.

Bundan dolayı ehliyet kursuna giderek ehliyet alma hakkı kazanan kişiler bile zaman zaman özel direksiyon derslerine ihtiyaç duyar. Bu nedenle saatlik direksiyon dersi uygulamaları büyük ilgi görmektedir.

Direksiyon dersleri, kişinin trafikte cesaret kazanması, trafik korkusunu yenmesi, aracı en iyi şekilde kontrol edebilme becerisi kazanması için önemlidir. Özellikle acemi sürücülerin tek başına trafiğe çıkması, ciddi sorunlar ve kazalar yaşanmasına neden olabilir.

Bir diğer yandan eş, dost, akraba ile yapılan araç sürme pratikleri verimli geçmez. Araç kullanmayı bilmek başka, araç kullanmayı öğretmek başka bir yetenek ister. Bu nedenle acemi sürücülere ve sürücü adaylarına mutlaka saatlik direksiyon dersleri almaları tavsiye edilir.

Özel Direksiyon Dersi Kimler Verebilir?

Bir direksiyon kursunda direksiyon eğitmeni olarak çalışma hayali kuranlar, hafta sonu gibi boş zamanlarında sürücü adaylarında direksiyon eğitimi vermek isteyen kişiler, işe nereden başlayabileceklerini merak eder. Günümüzde araç sayısının artması, araç sahibi ve ehliyet alımının bir lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmesi direksiyon eğitmenlerine olan ihtiyacın da artmasına neden olmaktadır.

Ancak direksiyon eğitmeni olmak için, araç kullanmayı biliyor olmak yeterli değildir. Direksiyon eğitmeni olmak isteyen kişilerin belirli donanımlara sahip olması gerekmektedir.

Direksiyon dersi vermek isteyen kişilerde aranan özellik ve belgeler:

 • Tüm trafik kurallarını bilen ve uygulayan bir sürücü olmak
 • Sabırlı olmak
 • Bilgisini karşısındakine en iyi ve açık bir şekilde aktararak öğrenim sürecini sağlayabilmek
 • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimlere katılmak
 • Usta Direksiyon Eğitmeni Sertifikası sahibi olmak
 • En az 3 yıllık sürücü belgesine sahip olmak

Direksiyon Dersi Hocası Nasıl Olunur?

Bir süredir popüler meslekler arasında yer alan sürücü kursu eğitmenliği büyük ilgi gören meslekler arasında yer alır. Sadece ek iş olarak direksiyon dersi verenlerin yanı sıra sürücü kurslarında direksiyon dersi hocası olarak tam zamanlı çalışan kişilerin de sayısı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir.

Direksiyon dersi hocası olmak isteyen kişilerde aranması gereken özellikler Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik doğrultusunda belirlenmiştir. Teorik derslere girecek bir öğretmenlerde en az yüksekokul mezunu olma, ilk yardım dersi vermek için İlk Yardım Yönetmeliği kapsamında İlk Yardım Eğitmeni Sertifikası sahibi olma, çevre ve trafik dersi vermek için en az 3 yıllık sürücü belgesi sahibi olmak şartıyla trafik ve çevre öğreticiliği belgesi almış olma şartları aranır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş kurslara katılarak sizler de sertifika sahibi olabilirsiniz. Öte yandan üniversitelerde trafik ve çevre bilgisi ile ilgili alanlardan mezun olan kişilerin sadece diplomaları yeterli olmakta, sertifika şartı aranmamaktadır.

Direksiyon hocası olmak isteyenlerde aranan şartlar:

 • En az lise mezunu olmak
 • Eğitim verilecek ehliyet sınıfına sahip olmak
 • Herhangi bir trafik cezası almamış olmak
 • En az üç yıllık sürüş tecrübesine sahip olmak
 • Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Belgesi’ne sahip olmak

İlginizi Çekebilir:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*