Diyetle Mide Küçültme Mümkün mü ?

diyetle mide küçültme
diyetle mide küçültme

Diyetle mide küçültme mümkün mü? Mide kaslardan oluşan ve zamanla esneyip genişleme özelliğine sahip olan bir organımızdır. Mide yemek borusu ile ince bağırsak arasında yer almaktadır. Yaklaşık olarak 4 litreye kadar sıvı tutabilme kapasitesi bulunan mide aynı zamanda içerisinde yer alan besinlerin ayrıştırıldığı bir organ olarak da bilinmektedir.

Mide kasları 15 – 20 saniyede bir içerisinde bulunan yiyeceklerin birbirine karışması için çalışmaktadır. Mide içerisinde yağlar çok uzun sürelerde sindirilirken karbonhidratların sinirimi çok daha kısa sürmektedir.

Diyetle mide küçültme kapsamında, kişinin belirli bir zaman içerisinde alması gerekenden çok daha fazla besin tüketmesiyle midenin büyümesine yol açılabilir. Midenin büyümesi ile fazla kilo alımı sağlanır. Kilo vermek isteyen kişilerin az yemek yiyerek midesini küçültmesi ve doyma hissine çabuk ulaşması olası bir durumdur.

Midenin küçülmesi için bir çok cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. Cerrahi müdahale yaptırmak istemeyen kişiler diyet ve egzersiz programları yardımıyla midesini küçültebilmektedir.

Başlıklar

Diyetle Mide Küçülür Mü? Diyetle Mide Küçültme

Diyetle mide küçültme kapsamında, cerrahi yöntemler sayesinde mide küçültmesi sağlanabilmektedir. Mide küçültmek isteyen kişiler bazen cerrahi yöntemleri tercih etmek istemeyebilirler. Diyet programları, egzersizler, spor aktiviteleri ya da alternatif tıp yöntemlerini tercih ederek zayıflamak ve mide küçülmesine yardımcı olmak için bu yöntemleri tercih edebilirler.

Diyetle mide küçültmek için yapılan tüm bu işlemler iştah frenleyici özelliğe sahiptirler. Diyetisyenler tarafından hazırlanan kişiye özel olarak hazırlanan mide küçültme diyetinde mutlaka disiplinli bir şekilde ilerlenmesi gerekmektedir. Mide küçültme diyetinde diyete uyum sağlamak ve sabırlı bir şekilde diyete devam ederek midenin küçültülmesi mümkündür.


Mideyi Küçültmek İçin Ne Yapmalı?
Diyetle Mide Küçültme

Mide küçültme diyetinin temelinde yeme içme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekmektedir. Yeme içme alışkanlıklarının değiştirilmesiyle birlikte hem dengeli beslenip hem de mide küçülerek zayıflama mümkündür. Bütün gün boyunca aç kalmak metabolizma hızını arttırmaz tam tersi metabolizma hızını düşürmektedir.

  • Diyetle mide küçültme kapsamında, midenin küçülmesi için hızlı bir şekilde çalışan metabolizmaya ihtiyaç vardır.
  • Metabolizma hızını koruyarak uzun süre aç kalmadan diyet yapılabilir. Küçük yemek tabaklarında yemek yiyerek tüketilen besinleri sınırlandırabilirsiniz.
  • Mideyi küçültmek için alanında uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan kişiye özel olarak mide küçültme diyetleri vardır. Hem mide küçültme diyeti hem de midenizi küçültmek için yapacağınız bazı egzersizler yardımıyla mide küçültme için yardımcı olacaktır.
  • Yapılacak olan rutin egzersizler sayesinde karın bölgesini çalıştırarak ve aynı zamanda sağlıklı beslenerek mide küçülmesi için bu yöntemleri kullanabilirsiniz.
diyetle-mide-kucultme-1

Midenin Küçüldüğünü Nasıl Anlarsın?

Diyetle mide küçültme kapsamında, midenin küçüldüğünü anlamanız için vücudunuz bazı belirtiler vermektedir. Mide küçültmek için yapacağınız özel mide küçültme diyeti ve egzersizleri sayesinde sağlıklı bir şekilde mide küçültmesini sağlayabilirsiniz.

Midenin küçüldüğünü anlamak için vücudunuzun verdiği işaretler şu şekilde sıralanabilir;

  • Eskiye göre çok daha uzun süre tokluk hissi yaşamak ve daha az acıkmak
  • Günlük olarak daha az besin tüketmek
  • Her zaman tüketilen porsiyonların artık çok daha fazla gelmesi ve midenin bu porsiyonları kabul etmemeye başlaması
  • Hıçkırık

Mide küçülmesiyle ortaya çıkan bazı belirtiler sayesinde midenin küçüldüğünü anlayabilirsiniz.

Az Yemek Yiyince Mide Küçülür Mü?

Aldığınız besinlerin mideden bağırsağa geçiş süresince mide yemek sırasında gergin bir duvar haline gelir. Aşırı derecede yemek istemek kişinin rahatsızlık hissi yaşamasına sebep olur. Sürekli olarak düzensiz ve dengesiz bir şekilde beslenmek ilerleyen zamanlarda midenin yapısının bozulmasına sebep olmaktadır. Mide kasları esnemeye ve genişlemeye müsait bir yapısı olduğundan tüketilen besinlerin miktarı ve boyutu oldukça önemlidir.

Midenin küçülmesi için en önemli olan unsur günlük olarak tüketilen besinlerin kalori miktarı ve hormon seviyesidir. Doğru ve kontrollü bir şekilde beslenerek beslenme uzmanlarının da görüşleri alınarak verilen tavsiyelere uyulduğu takdirde mide küçülmesi mümkün olacaktır. Çok fazla aç kalan bir bireyin midesi küçülmez. Düzenli ve az yiyerek bir programa uyarsanız midenizin küçülmesi olasıdır.

Tüketilen bazı gıdaların açlık düzeyini dengelediği bilinmektedir. Bu tarz gıdaların tüketilmesi ve uzun süreler boyunca aç kalınması kesinlikle önerilmemektedir. Günlük 8 saatlik bir uyku iştahı dengelemek için iyi bir tercih olacaktır.

Midede gaz yapabilecek olan karnabahar, turp gibi bazı yiyeceklerin bu süreçte kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Yağ seviyesi yüksek olmayan proteinler ve lif içeren gıdalar tüketilerek doğru bir şekilde beslenme sayesinde mide küçülmesine yardımcı olunabilir.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*