Doğum Sonrası Çatlak Tedavisi

doğum sonrası çatlak
doğum sonrası çatlak

Doğum sonrası çatlak tedavisi nasıl uygulanır? Kadınların doğum sonrası mustarip olduğu konulardan birisi de göbek bölgesinde oluşan çatlaklardır. Gebelik döneminde alınan kilolar derinin gerginleşmesine ve çok sayıda çatlağın oluşmasına sebep olur. Genellikle göbek, sırt , basen ve meme bölgelerinde meydana gelir. Fakat çatlakların oluştuğu alan çoğu kişide farklı olabilir. Çatlaklar ilk oluştuklarında pembemsi bir görünümde olmaktadırlar. Zamanla ise mor rengini alırlar. Mor çatlaklar ise soluklaşarak beyaz rengini alır.

Doğum sonrası çatlak tedavisi kapsamında, hamilelik sürecinde oluşan çatlakların geçebilmesi için hamilelik başlangıcındn itibaren almanız gereken önlemler vardır. Hamileliğin 20. haftasına kadar cildinizi iyi bir şekilde nemlendirmek çok önemlidir.20. haftadan sonra ise çatlak önleyici kremler kullanılabilir. Bunun amacı derinin gerginliğinin azalması ve nemlenmesidir. Beyaz tenli olan kişilerde çatlak oluşma oranı daha yüksektir. Hamilelik sürecinde çatlaklar 3.ve 4. aylarda oluşmaya başlamaktadır.

Doğum sonrası çatlak tedavilerinde kullanılan bir yöntem ise lazer tedavisidir. Hamilelik sürecinde kesinlikle tavsiye edilmez. En uygun zaman hamilelik sonrasıdır. Lazer tedavisi ile çatlakların oluştuğu alana deri altı kolejen yapı uygulanmaktadır. Bu sayede yeni hücre oluşumu desteklenmiş olur. yeni oluşan hücreler dolayısıyla çatlak görünümünün en aza indirilmesi hedeflenir. Çatlakların tümünün kaybolması gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece daha aza indirilmeye çalışılır. Hamilelikte oluşan çatlaklar doğum sonrasında  kaybolmuyor. Sadece renk değiştiriyolar. Peki Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer? Yazımızın devamında inceleyelim.

Başlıklar

Hamilelikte Oluşan Doğum Sonrası Çatlaklar ve Kırmızı Çizgiler Nasıl Geçer?

Hamilelik sürecinde oluşan kırmızı çatlaklar tedavinin en çok etki edeceği zamandır. Jellerin içerisinde hyaluronik asit olduğu için kırmızı çatlaklara iyi gelebilir. Hamileliğin 3. Ve 4. haftalarında kırmızı çatlak oluşumu görülmektedir. 12 hafta boyunca hyaluronik asit olan jel yapılardan kullanılabilir. Yada dermatolog önerisi ile kullanılan retinoidler de iyi bir çözüm olabilmektedir.

Doğum Çatlaklarına Kesin Çözüm

Doğum sonrası çatlak oluşumuna karşı hamilelik süresince dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Hamilelik süresince dengeli beslenme, bol su tüketimi ve egzersiz ile çatlak oluşumu engellenebiliyor. Bu konulara dikkat edilmediği taktirde ise doğum sonrası çatlaklar için lazer, dermoroller ve kimyasal peeling gibi yöntemler ile çatlakların yok olması sağlanıyor.

Doğum sonrası çatlak sorunu için kesin çözüm sağlayan sağlayan tedavi yöntemi tam olarak bilinmemektedir. Çatlak oluşumunu en aza indirmekte fakat kesin çözüm sağlanmamaktadır. Bilinen en iyi ve en çok fayda sağlayan tedavi yöntemi ise lazer tedavisidir. Aynı zamanda kimyasal peelinglerde oldukça etkili tedavi yöntemidir.

Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Birçok hastalıklarda olduğu gibi gebelik sürecinde oluşan çatlaklar için de bitkisel çözüm bulunur. Hamilelik sürecinde oluşan çatlaklara bitkisel çözüm niteliinde kullanılacak yağlar, kakao yağı, gliserin yağı, keten yağı, badem yağı, saf zeytinyağı, çörekotu yağı, kantaron yağı, kayısı yağı ve melisa yağıdır.  Tavsiye edilen bu bitkisel yağları eşit miktarda karıştırarak, çatlakların olduğu bölgeye masaj yaparak uygulanır. Badem yağı, cildi yatıştırmakta ve elastikiyetini korumaktadır. Kakao yağı ise vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmakta oldukça etkilidir. Bu sayede daha çok hücre yenilenmesi imkanı sunar. Kakao yağının hergün kullanılması ve ciltte iki saat bekletilmesi gerekiyor. Saf zetinyağı bol miktarda E vitamini içerir. Cildin gerginliğini azaltmada olduça etkilidir. Hindistan cevizi yağı ise bol miktarda nemlendime özelliği sağlar. cildinizin nemli olması ise oldukça önemlidir. Buğday yağı, lif ve omega yağarı açısından oldukça verimlidir.

Çatlaklar daha çok oluşmadan önlem almak adına aloe vera kullanımı oldukça faydalı olacaktır. Yüksek miktarda nem imkanı sağlamaktadır. Ve cildinizi yenileme özelliği vardır. Hamilelik sürecinde  yeteri miktarda su tüketmekte çatlaklar için oldukça faydalı olacaktır.

Limon suyu hamilelikte oluşan çatlakların tedavisinde kullanılan bitkisel bir çözüm yoludur. Limon suyu ile çatlakların üzerini oval şekilde masaj yapılması gerekir. Bu işlemin günde iki kez, bir ay boyunca tekrar edilmesi gerekir. Yumurta akı içerisinde protein ve aminoasit bulundurur. Bu yüzden yumurta akı çatlak tedavisinde kullanılabilir.

Bu yağların ve bitkisel önerilerin kesin çözüm sunduğunu söylemek zordur. Tıp literatürü tarafından onaylanan bir etkisi yoktur. Öncelikle doktora danışılarak kullanmanız daha faydalı olacaktır. Bu yağlara karşı alerjinizin olup olmadığıda son derece önemli. Doktorunuz kullanmanızda bir sakınca görmediği taktirde kullanmalısınız. Kimyasal bir ürün kullanmaktan çok daha sağlıklı ve organik tercikhler olan bitkisel ürünler , sağlığınızı tehlikeye atmaz.

Yazımızda Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer? Sorusuna cevaplar verdik. Sizlerin de bu konuda daha önce yaşadığı tavsiye ve tecrübeleriniz var ise bizlere mutlaka yazımızın alt bölümündeki yorum bölümümüzden yazın.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*