İşte Doğadaki En İyi D Vitamini Kaynağı

doğadaki en iyi d vitamini kaynağı
doğadaki en iyi d vitamini kaynağı


İşte Doğadaki En İyi D Vitamini Kaynağı! Doğal yapısında D vitamini içeren besinler sınırlıdır. Dolayısıyla “D vitamininin doğal kaynağı nedir?” sorusunun cevabı hayvansal kaynaklar açısından cevaplanabilir.

Alabalık, somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıkların eti ve karaciğeri D vitamini açısından yüksektir.
Sığır karaciğeri, peynir ve yumurta da bir miktar D1 vitamini içerir.


Somon popüler bir balıktır ve mükemmel bir D vitamini kaynağıdır. Ortalama olarak 100 gramlık bir porsiyon 526 IU D vitamini içerir. Her besinin yetiştirme koşulları besin maddelerini değiştirir. Somondaki D vitamini miktarı ister yabani ister çiftlik olsun, değişmekle birlikte en zengin kaynak olmaya devam ediyor.


Balıklar D ve A vitaminlerini karaciğerlerinde depolar. Özellikle morina karaciğeri yağı, balık muflalarının 1 çay kaşığı ile tüketebileceği en yüksek D vitamini içeriğine sahip bir kaynaktır ve kolayca takviye edilir. Ringa balığı ve sardalya küçük balıklar olmasına rağmen, aynı zamanda iyi bir D vitamini kaynağıdır. 100 gram taze ringa balığı yaklaşık 216 IU D2 vitamini sağlar.


Konserve ton balığı da saklama ve taşıma kolaylığı açısından sıklıkla tercih edilmektedir. 100 gramında yaklaşık 268 IU D vitamini içerir, ayrıca niasin (B3 vitamini) ve K vitamini açısından da zengindir.
Öte yandan yumurtanın beyaz kısmı protein açısından zenginken, sarı kısmı 37 IU’ya kadar D vitamini içerir. Ayrıca yumurta sarısının içerdiği D vitamini miktarının, maruz kaldığı güneş ışığı miktarı ve yumurta sarısının içerdiği D vitamini ile ilişkili olduğu da bilinmektedir.


Son olarak, mantarlar D vitamini açısından zengin besinler için iyi bir kaynaktır çünkü tıpkı insanlar gibi güneş yoluyla D vitamini sentezleyebilirler. Tek fark, mantarların D2 vitamini (ergokalsiferol) üretmesi, insanların ise D3 vitamini (kolekalsiferol) üretmesidir.

İnsan vücudunun D vitamininden istenen faydaları alabilmesi için D3 vitaminine ihtiyacı vardır. Bu nedenle mantarlardan elde edilen D2 vitamininin etkisi D3 vitamini kadar büyük değildir.

Başlıklar


Vitamin içeren meyve ve sebzeler


Bitkisel D vitamini kaynakları çok sınırlıdır. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, sebzeler arasında brokoli ve havuçta, meyveler arasında elma ve muzda, badem, mercimek ve tam tahıllı ekmeklerde eser miktarda D vitamini bulunur

D vitamini ile güçlendirilmiş gıdalar


D vitamini kaynakları hayvansal kaynaklar olduğu için vejeteryan diyetlerinde bu vitaminin eksik kalmaması için bazı besinlere D vitamini takviyesi yapılır.

İnek sütü, kalsiyum, fosfor ve riboflavin (B2 vitamini) gibi vitamin ve mineraller açısından zengindir. İyi bir içeriğe sahip olan inek sütü, D2 vitamini takviyeli çeşitlerde ortalama 237 ml’de 115-130 IU D vitamini içerebilir.

İnek sütünü tercih etmeyen kişiler zenginleştirilmiş soya sütünden 237 mL’de 107–117 IU arasında değişen 2 D vitamini alabilirler.

Bazı ülkelerde, laktozu veya süt şekerini sindiremeyen veya süt alerjisi olan kişiler için portakal suyu D vitamini ile takviye edilmiştir. 237 ml2’de 100 IU’ya kadar D vitamini içeren ürünler de bulunmaktadır.

Güne müsli ve yulaf ezmesi ile başlamayı tercih edenler 78 gr’lık bir üründen 54-136 IU D vitamini alabilirler. Diğer güçlendirilmiş alternatiflere göre daha düşük olmasına rağmen tahıl ve yulaf ezmesi tüketimini artırmak daha kolaydır 2.

dogadaki-en-iyi-d-vitamini-kaynaklari

Doğal D vitamini kaynağı nedir?


D vitamininin güneş tarafından nasıl sentezlendiğinden bahsettik. Güneş ışınları D vitamini sentezini nasıl sağlar?

Güneş ve cildimiz doğru açı ve zamanda temas ettiğinde, cildimiz 7-dehidrokolesterol adı verilen bir maddeden kolekalsiferol üretir. Üretilen kolekalsiferol önce karaciğere, oradan da aktif formu olan 1,25-dihidroksivitamin D3’e dönüştürüldüğü böbreklere gider.

Ülkemizin coğrafi konumundan dolayı D vitamininin güneşe doğru açıyı alamamasından dolayı D vitamini eksikliği çok yaygındır. D vitamini eksikliğiniz olabileceğini düşünüyorsanız, kan seviyenizi kontrol ettirmeniz ve uygun bir beslenme programı izlemeniz veya diyet takviyeleri kullanmanız iyi bir fikirdir.

D vitamini gibi besin takviyesi olarak alınabilen C vitamini hakkında bilgi almak için C vitamininin faydaları hakkında bilgilerin yer aldığı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. ​ ​

*Bu ifadeler bir hekim tavsiyesi yerine geçmez. Ek gıdaların amacı herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, tedavi etmek veya önlemek değildir. Ayrıntılı bilgi için bir sağlık uzmanına danışın.

Dikkat: Bu metin, tüketicilere konu hakkında tarafsız bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

İlginizi Çekebilir:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*