Evcil Hayvan Sigortası Nedir?

Evcil Hayvan Sigortası Nedir? Evcil hayvan sigortası, küçük dostlarımızın sağlık problemi yaşayabileceği durumlarda oluşabilecek tedavi masraflarının karşılanması için yaptırılan bir uygulamadır. Aniden meydana gelen ve acil sağlık durumlarında en kapsamlı tedavi şeklinin uygulanması açısından oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Evcil hayvan sigortası uygulamasının elbette belirli sınır ve şartları bulunmaktadır. Özellikle yurt dışında daha yaygın bir uygulama olmakla beraber, Türkiye’de de son zamanlarda önem arz edilen bir uygulama olmaya başlamıştır. Peki Evcil Hayvan Sigortası Nedir? Neleri kapsar? yazımızın devamında öğrenelim.

Başlıklar

Evcil Hayvan Sigortası Neleri Kapsar?

Mevcut sigorta kapsamında ilk grupta yer alan köpekler ve kedilerdir. Fakat çok fazla yaygın olmasa da yine evlerde beslenen balık, kemirgen, kuş ve sürüngen gibi canlılara da sigorta imkanı tanımaktadır. Buradaki önemli nokta bu saydığımız canlıların evcil hayvan grubunda olmaları durumudur.

Kedi ve köpeklerin sigortalanması durumunda ilk olarak bir çip gönderilir ve tüm uygulanacak etkenlerin bu çip ile takip edilmesi sağlanmış olur. Ülkemizde bazı yasaklanmış hayvan türleri bulunmaktadır. Bu beslenmesi yasaklanmış hayvan grupları  evcil hayvan sigortasından yararlanamamaktadır. Anayasada bulunan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve yönetmeliklere dayanılarak yasaklanmış olan bu canlı ırklarını evlerde besleyenlere de cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Örneğin; Japanese Tosa ve Pitbull Terrier gibi canlılar da yine sigorta kapsamında kabul edilmeyen canlı ırkları arasında yer alabilmektedir.

Evcil Hayvan Sigortasını Yaptıranların Dikkat Etmesi Gerekenler

Evcil hayvan sigortası kapsamındaki süreçte sigorta poliçesinin değerlendirme aşaması önem arz etmektedir. İçerisinde yer alan tüm maddelerin anlaşılır bir biçimde dikkatle incelenmesi gerekir. Ayrıca evcil hayvanın bulunduğu ortamda yer alan sağlık merkezlerinin de olup olmadığına dair incelemeler yapılmalıdır.

Bu kapsamda evcil hayvan sigortası fiyatları hususu da büyük önem taşımaktadır. Fiyatlar genellikle sigorta şirketine ve poliçe kapsamına göre değişim göstermektedir. Ayrıca beslenmek istenen evcil hayvanın da genel sağlık durumu bu hususta önemli etkenler arasında yer alır. Evcil hayvan sigortası aşamasında sevimli dostlarımızın mutlaka aşılarının tam olması, 6 aydan büyük veya 10 yaşından daha küçük olması gibi etkenler önemli yer tutar. Yine herhangi bir kronik rahatsızlığı olup olmadığı da sigorta yapılması esnasında belirtilmesi gereken hususlardır.

Yazımızda Evcil Hayvan Sigortası Nedir? Sorusuna cevaplar vermiş olduk. Sizlerin de bu konu hakkında fikir ve görüşleriniz varsa bizlere yorum bölümümüzden ulaştırabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*