Kan uyuşmazlığı nedir?

kan-uyusmazligi-nedir
kan uyuşmazlığı nedir

Kan uyuşmazlığı nedir? Bu durum anne RH negatif, bebek RH pozitif durumunda oluşur. RH uyumsuzluğu olarak da bilinen kan uyumsuzluğu gebelik sırasında anne kanına geçen, bebeğe ait RH pozitif kan hücrelerinin, annenin bağışıklık sistemini uyarması ile antikor üretimine başlamasını sağlamaktadır. Bu üretilen antikorlar bebeğin kan hücrelerini yabancı bir madde olarak algılar. Daha sonra gelişmekte olan bebeğin kırmızı kan hücrelerini yok ederler. Kırmızı kan hücreleri parçalanmaya başlar. Biluribin bu aşamada kanda yükselir. Yükselen Biluribin cilt ve gözlerde sararmalara neden olur. Yapılan testlerden alınan sonuçlara göre şiddeti belirlenir. Bu sorun hafif düzeyde seyredebilir ya da daha tehlikeli boyutlara da ulaşabilir.

Kan uyuşmazlığı nedir?  Sorusu kapsamında, Evlilikte Kan uyuşmazlığı, son zamanlarda evlilik aşamasında ki bireylerin kan uyuşmazlığı olup olmadığının kontrolü sağlık bakanlığı tarafından görevlendirilen hastaneler ve sağlık ocakları tarafından yürütülmektedir. Bu görevlendirilen kuruluşlar tarafından ise her sene hatırlatma olarak, kan uyuşmazlığı tablosu yayımlanmakta ve bilgilendirmektedirler.

Başlıklar

Hangi kan grupları arasında kan uyuşmazlığı olur?

Kan grubu uyuşmazlığı nasıl olur? soruları sıkça karşımıza çıkmıştır. Anne adayının kan grubunun negatif, bebek kan grubunun pozitif olduğu zamanlarda uyuşmazlık olur. Bu sebepten dolayı eğer ki baba pozitif, anne negatif ise doktorun bilgilendirilmesi gerekir ve doktorun, bebeğin kan gurubunu öğrenmesi, ona göre tedavi ve takip takvimi oluşturması gerekmektedir.

 Doktor takibinin önemi kan uyuşmazlığı olduğu tespit edildikten sonra çok önemlidir. Bebeğinin pozitif hücrelerinde bulunan alyuvarlara karşı annenin negatif alyuvarları antikor üretmeye başlayacaktır. Bu durum bebeğin kan hücrelerini parçalayacak ve zarar vermiş olacaktır. Genelde ilk doğumdan sonra başlayan alyuvar antikor üretimi, ilk bebeğe zarar vermeyeceği öngörülmüş. Ancak ikinci doğumda bu konuya kesinlikle dikkat edilmesi tavsiye edilmiştir.

Eşler arasında kan uyuşmazlığı nedir?

Baba adayının (+), anne adayının (-) olduğu duruma Kan uyuşmazlığı denir. Eğer ki ilk bebek (+) kan grubu ile doğarsa sorun teşkil edecek bir durum yoktur. İkinci bebek olmadan önce annenin kan uyuşmazlığından korunması için tedavi olması gerekir. İkinci bebeğinde sağlıklı doğması bu tedaviye bağlıdır. Kan uyuşmazlığı testini evlilik aşamasında yaptırmak bu yüzden çok önemlidir.

Hangi kan grupları evlenemez tablosu?

Kan uyuşmazlığı nedir?  Kapsamında, aslına bakılacak olursa kan uyuşmazlığı sebebi ile evlenilemez demek yanlış olur. Yaşadığımız dönem tıp ve bilimin altın çağında olduğu, birçok hastalığın ilacının bulunduğu bir dönem olmasından dolayı bu hastalığında engellediği tıbbi materyaller vardır.

Kan uyuşmazlığı tedavisi için, tespit edilmesinden sonra, gebeliğin 28. Haftasında ve doğum olduktan sonra 72 saat içinde bebeğe uygulanacak olan RHOGAM ANTİ-D iğnesi, kan uyuşmazlığının zararlı etkisini ortadan kaldıracaktır. Kan UYUŞMAZLIĞI iğnesi doktor kontrolünde yapılmalı ve takibi sağlanmalıdır.

Bu durum tabii ki de ikinci gebelik için geçerlidir. Kan UYUŞMAZLIĞI 2.gebelik hakkında tedavi planını doktorunuzun oluşturması elzemdir. İlk gebelikte sorun olup olmadığını doktor kontrolünde doktora danışarak öğrenebilirsiniz.

kan-uyusmazligi-nedir

Anne negatif baba pozitif bebek ne olur?

Bilimsel bazı araştırmalara göre anne ve babanın negatif olduğu durumlarda, bebeğin pozitif olma durumu söz konusu değildir. Ancak anne ve baba pozitif ise bebeğin hem pozitif hem de negatif kan taşıma ihtimali vardır. Anne negatif ve baba pozitif ise kan uyuşmazlığı olabileceğinden dolayı, anneden indirekt coombs testi istenir.

Bu test negatif test sonucu göstermelidir. Eğer ki pozitif çıkarsa, çiftler arasında kan uyuşmazlığı var anlamına gelmektedir. Aynı zamanda test sonucu kan uyuşmazlığının şiddetini ve derecesini de gösterir. Bu test sonucuna göre bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için anne adayına RhoGam iğnesi yapılır ve bebek doğduktan sonra sarılık bakımından yakın takibe alınır.

Çok dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken bir konu olan kan uyuşmazlığı. Halk arasında sarılık hastalığının temel nedeni kan uyuşmazlığıdır. Kan uyuşmazlığı başkaca farklı hastalıkları da tetikleyebilir. Anemi, beyin hasarı, kalp yetmezliği, sağırlık, körlük gibi hastalıkların oluşmasına sebep olur. Hatta önlem alınmaz ise ya da tedavi edilmez ise bebeğin ölümüne yol açtığı bile görülmüştür. Ancak korkmanıza ve endişe etmenize gerek yok. İlerleyen teknoloji ve bilim sayesinde artık çok kolay bir test ile bu sorun tespit edilebiliyor, aynı zamanda koruma iğnesi ile tedavisini başarıyla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*