Karpal tünel sendromu fizik tedavisi

karpal tünel sendromu fizik tedavisi
karpal tünel sendromu fizik tedavisi

Karpal Tünel sendromu fizik tedavisi ve bu sendromun belirtileri nelerdir? merak edenler için faydalı bilgileri hazırladık. Kısaca tanımlamak gerekirse Karpal Tünel elimizin avuç içi kısmında bulunan kemikler ve bağ  yapılar ile çevrilmiş dar bir kanaldır. Karpal Tünelde median sinir denilen bir sinir yapısı bulunur. Bu sinir üzerine baskı uygulandığında oluşan el ve kollarda hissedilen karıncalanma, uyuşma veya halsizlik durumuna Karpal Tünel Sendromu denir. 

Başlıklar

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri 

Karpal tünel sendromu fizik tedavisi konusunda birçok kişinin araştırma yaptığını biliyoruz. Fakat öncesinde karpal tülen sendromu nedenleri neler? bunun cevabını verelim. Daha önce bahsettiğimiz median sinir üzerinde baskı oluşması sonucu meydana gelir. Median sinir serçe parmağımız hariç diğer bütün parmakların avuç içi kısımlarına his verme görevine sahiptir. Aynı zamanda bu sinir, parmak çevresindeki kasları hareket ettirmemizde etkili olacak gerekli sinir sinyallerini oluşturur. İşte Karpal Tünel kanalındaki median sinirin sıkışmasına veya tahriş olmasına neden olan her durum bu sendromun bir sebebi olabilir.

 Örneğin;

  • el bileklerinden birinde kırık veya çıkık oluşması, yine bilek bölgesinde bulunan küçük kemiklerde herhangi bir deformasyon olması (romatoid artrit gibi) Karpal tünelin içerisinde normal kabul edilen boşlukta bir şekil değişikliğine sebep olarak bahsettiğimiz median sinire baskı uygulayabilir.
  •  Aynı zamanda doğuştan Karpal tünelleri olması gerekenden daha küçük insanlarda da bu sendrom görülebilir. Doğamız gereği kadınlarda erkeklere oranla daha küçük Karpal tünellerin bulunması ise bu sendromun kadınlarda daha fazla görülmesine yol açmaktadır.
  • Yine  romatoid artrit hastası olan bireyler ve obezite teşhisi konulmuş bireyler de Karpal Tünel Sendromunun görülme riskine sahip bireylerdir.
  • Tüm bunlara ek olarak bireylerin çalışma ortamlarının da bu hastalığa sebep olabileceğine dair gözlemler mevcuttur. Örneğin sürekli titreşimli aletlerle çalışmak zorunda olan veya bileğin devamlı bükülmesini gerektiren işlerle uğraşan bireylerde yine bu sendromun gelişme riski bulunsa da tek başına bu etkenler Karpal Tünel Sendromunun gelişmesi için yeterli değildir. 

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

Karpal tünel sendromunun belirtilerine baktığımızda bunların genellikle yavaş başlayarak geliştiğini gözlemleriz.

  • Bireyler ilk aşamada  el veya parmaklarında uyuşma,
  • karıncalanma hislerini yaşadıklarını söyleyebilirler.
  • Yine bir başka belirti olarak elektrik çarpması hissinin oluşması da yaygın olarak görülmektedir.
  •  Bireyler genellikle belirtilerini gazete veya kitap okurken, telefon gibi nesneleri tutarken hissederler.
  •  Çoğunlukla bu belirtiler geceleri hissedilir, hatta bazen bireyleri uykudan uyandıracak kadar şiddetli belirtiler de olabilir.
  •  Karpal Tünel Sendromu bir başka belirtisi de  bireyin ellerini güçsüz hissetmesi ve bazı nesneleri istemsizce elinden düşürmesidir.

Karpal Tünel Sendromu Fizik Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu fizik tedavisi sürecine olabildiğince erken başlamak önemlidir. Erken teşhis yapılabilirse cerrahi yöntemlere başvurmadan da tedavi mümkün olabilmektedir. Bu nedenle belirtiler başladıktan sonra en kısa sürede bir doktora başvurulması tavsiye edilir. Birincil tedavi yöntemi olarak bireylere ellerini kullanarak yaptıkları işlerde daha sık aralar verilmesi tavsiye edilebilir.

 Herhangi bir şişlik oluşuyorsa soğuk kompres uygulanması gibi basit önlemler de tavsiyeler arasında olacaktır. Hastalığın daha ileri aşamalarında ise birey için ilaçlar, bilek splinti denilen bir bileklik veya cerrahi müdahale yapılır. Karpal Tünel Sendromunda belirtiler 10 aydan daha kısa bir süre boyunca devam ederek hafif ya da orta düzeyde görülüyorsa bu durumda bileklik tedavisi yapılır. Bu bileklik sayesinde gece karıncalanma veya uyuşma hislerinin hafifletilmesi mümkün olabilir. Özellikle hamile olan ve bu hastalıktan muzdarip olan bireyler için bileklik ilaç alımı gerektirmeyecek uygun bir seçenek olarak görülür.

 Ağrıların hafifletilmesi amacıyla doktor tarafından Karpal tünel bölgesine kortizon gibi bir kortikosteroid enjekte edilerek median sinir üzerindeki baskı hafifletilebilir. Bunlara ek olarak romatoid artrit veya başka inflamatuar artrit türünün neden olabileceği sendromda artrit tedavisinin belirtileri azalttığı düşünülmektedir ancak bu konuda kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Bileklik ve ilaç tedavilerinden yeterli sonuç alınamazsa ve sendrom çok şiddetli olarak devam ediyorsa bu durumda cerrahi müdahaleye başvurulur. Cerrahi müdahale sonrasında iyileşme sürecinde el kullanımı sert el hareketlerinden kaçınmak suretiyle başlangıçta teşvik edilir. Ameliyat sonrasında ağrı halsizlik gibi durumlar birkaç haftadan birkaç aya kadar devam edebilmektedir. 

Karpal Tünel Sendromu Tedavi edilmezse ne olur?

Yazımızın ilk kısımlarında bahsettiğimiz belirtileri hafif derecede bile hissediyor olan bireylerin doktora başvurması önerilmektedir. Çünkü Karpal Tünel Sendromunda erken teşhis ve tedavi cerrahi müdahale dışında bireylere başka daha zahmetsiz tedavi seçenekleri sunulmasına yardımcı olur.

Eğer bahsettiğimiz belirtiler bireyin günlük yaşamını devam ettirmesi de zorluk yaratıyor ve uyku düzenini ciddi anlamda bozuyorsa bu bireyler doktora başvurarak gerekli tedaviye başlamalıdırlar  zira Karpal Tünel Sendromu tedavi edilmediği takdirde kalıcı sinir ve kas hasarlarına yol açabilmektedir.

Hastalığı Önleyici Masaj Terapisi

Karpal tünel sendromunun tedavi edilmesinde alternatif bir yöntem olarak masaj terapisinden faydalanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu masaj terapisini bir masaj terapistinin uygulaması gerektiğidir. Masaj terapisti el bilek ve parmakların bükücü ve gerici kasları üzerinde ön kol ve el terapisi uygular. Bu şekilde yapılan bir klinik tedavi tetikleme, pasif germe hareketleri, lif ovma, nokta tetikleme, sıkıştırma ve ayırma içerir. 

Rahatlatan Egzersizler

Bu hastalıktan muzdarip bireyler Karpal Tünel Sendromu ile başa çıkabilmek için yaşam tarzlarında yapacakları çeşitli değişiklikler ile tedavilerini destekleyebilirler. Yine doktor kontrolünde olmak şartıyla üst gövde ve eklemleri güçlendirecek hareketler yapmak, germe ve dengeleme için tasarlanmış yoga hareketleri, bu sendromdan kaynaklanan rahatsızlıkları azaltmaları için bireyler için faydalı olacaktır. Karpal Tünel Sendromuna bağlı belirtileri azaltmak için yapılabilecek  egzersizlerden ilki şu şekildedir:

 Bileklerinizi düz tutarak parmaklarınızı yavaşça kendinize doğru çekin ve bunu yaparken 5’e kadar sayın. Daha sonra parmaklarınızı gevşetin ve hazır hissettiğinizde aynı hareketi tekrarlayın.  Bir başka egzersiz ise şöyle:

 Parmaklarınızı sıkıp elinize yumruk yaparak yumruğunuzu bileğinizden aşağıya bükün ve yine beşe kadar sayın. Sonrasında bileklerinizi düz tutarak parmaklarınızı gevşetin ve hazır olduğunuzda yumruk yaparak hareketi tekrarlayın. Her iki egzersizi de toplam 10 defa uygulayabilirsiniz. Bahsettiğimiz egzersizlerden herhangi birini denediyseniz egzersizi bitirdikten sonra kollarınızı ve ellerinizi gevşeterek yanlarında dinlendirmeyi unutmayın.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*