Kışın İzmir’de Gezilecek En Güzel Yerler

kisin-izmirde-gezilecek-yerler-2-min

 Kışın İzmir’de Gezilecek En Güzel Yerler arayanlar için müthiş bir yazı derledik.  Herkesin hayatının bir döneminde bir süreliğine yaşamak istediği güzel şehrimiz İzmir’e çeviriyoruz rotamızı. İnsanın içini ısıtan, hayata karşı yaşama sevincini arttıran bu şehir için ne söylesek az. Bizzat gidip gördüğüm bu şehirde bulunduğunuz yerden karşıda da bir başka İzmir’in olduğunu bilmek apayrı. İzmir’e ilk gittiğimde hiçbir yerini bilmezken bile tatlı mı tatlı otobüsteki şoför amca sayesinde verilen adrese ulaşmıştım.

Hiçbir yer bilmesem bile sanki evim gibi gelmişti İzmir, çünkü insanları konuşurken size sarılıyor sanki. Kordon’undaki tatlı kalabalık da insanın içini ısıtan bir diğer yerlerden bir tanesi. Yürüyüş yerlerindeki o kalabalık da sizi daha çok gezmek için keyiflendirecek ve İzmir’i tanımak için can atacaksınız.

   İzmir’in tarihi yerlerini gezmeniz için size bir liste yaptım.

Başlıklar

Kışın İzmir’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

1-Konak Meydanı

2- Saat Kulesi

3-Yalı Camii

4- Milli Kütüphane ve Elhamra Sineması

5-Tarihi Kemeraltı Çarşısı

6-Kızlarağası Hanı

7-Kestane Pazarı Camii

8-Şadırvan Camii

9-Salepçioğlu Camii

10-Agora

11-Kadifekale

12- Basmane Oteller Sokağı

13-Basmane Garı

14-Ayavukla Kilisesi

15-Kültürpark

16-Etnografya Müzesi

17-Arkeoloji Müzesi

18-Konak Pier

19-Pasaport İskelesi

20- St. Polikarp Kilisesi

21- Beth İsrael Sinagogu

İzmir Konak Meydanı

Konak Meydanı için öğrendiğim değişik bir bilgiyi sizle paylaşmak istiyorum.

Konak Meydanı İsmini ünlü ayan ailelerinden Katipoğulları ailesinden alıyormuş. 18. Yüzyılda İzmir’de yaşayan bu aile kent yönetimde söz sahibiymiş. İlginç olan tarafı ise şuanda meydan olarak kullandığımız Konak Meydanı o dönemde bu ailenin konağının dış avlusuymuş. Ne derece büyük bir aile olduklarını anlıyoruz ki bir ailenin yaşadığı yer şuan koskoca bir şehrin buluşma noktası..

Doğal güzelliklerden bahsedecek olursam İzmir’de el değmemiş pek çok yer mevcut. Güzel denizinin yanı sıra göreceğiniz pek çok vadi, yeşillik ve ormanlarında mest olacaksınız.

1-Gölcük

2-Bozdağ

3-Homeros Vadisi

4-Nebiler Vadisi ve Şelalesi

5-Karagöl Tabiat Parkı

6-İzmir Kuş Cenneti

7-İnciraltı Kent Ormanı

8-Kazak Vadisi

İzmir’de gezilecek pek çok yeri kategorilere ayırdık ki tarihi yerler gezmek isterseniz başka, doğla güzellikler görmek isterseniz başka bir rota seçin kendinize. İzmir denilince gidilecek tatil beldelerinden, ilçelerinden bahsetmezsek olmaz. Çünkü eğer tatile çıkacaksanız ve İzmir’e doymak istiyorsanız güzel bir rehber olmak isteriz sizlere.

ÇEŞME  Tahmin edersiniz ki Türkiye’nin en bilindik tatil beldelerinden bir tanesi. Altınkum Plajı, Ilıca Plajı, Pırlanta Plajı, Aya Yorgi Plajı gibi pek çok seçeneğinizin olduğu bir yer Çeşme.

ALAÇATI  Türkiye’nin en bilindik tatil yerlerinin başında geliyor diyebiliriz. Ve yapılan istatistiklere göre tatil beldelerinde en pahalı yer olarak 1. Efenim.. İkinci olarak da Antalya’da bulunan Kaş geliyor.

ALSANCAK   Kordon’dan bu kadar bahsetmişken Alsancak lafını geçirmesek olmaz. Alsancak her zaman hareketli konumuyla sizleri daha da içine çekecek Kıbrıs Şehitleri Caddesinde bulunan pek çok kafe, bar, dükkanlarıyla tatilinizin merkezi haline gelecek. Yaşamak isterseniz bu güzel şehirde sizin uğrak noktanız olacaktır.

URLA  İzmir denilince akla gelen ilk yerlerden biri de Urla’dır. Benim dönemim belki bilir çok sevilen dizi Kavak Yelleri’nin de çekildiği yer. Benim dönem kuşağım çok severdi o diziyi ve ben de yıllar sonra Urla’yı gezme fırsatı bulmuştum. Gezdiğiniz yerlerde de insanlar unutmamış olacak ki ‘Burası Kavak Yelleri’nin çekildiği yer’ diye sizlere bahsediyorlar.

FOÇA  Benim de adını çok duyduğum ama daha gitmeye fırsat bulamadığım yerlerden bir tanesi Foça. Eski Foça ve Yeni Foça olarak ikiye ayrılıyor. Ve ikisinde de yaşamış bir arkadaşımın sözlerine göre harika ötesi manzaralarıyla sizleri mest ediyormuş. Rengarenk balıkçı tekneleri ve eski İzmir’e özgü kafeleriyle tahmin edersiniz ki tam bir ah İzmir dedirten yerlerden bir tanesi.

Şirince Köyü Gitmek için epey uğraştığım yerlerden bir de Şirince Köyü. Belki duymuşsunuzdur Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin’in çok güzel bir eğitim merkezi olan Matematik Köyü mevcut bu ilçede. Pek çok aktiviteyi de yapabileceğiniz bir yer. Onun haricinde ahşap evleriyle, yeşillikleriyle ve sıcak şarabıyla ünlü bir yer Şirince Köyü. Turistlere verilecek değişik bir bilgi olarak da belki hatırlarsınız dünyanın sonu gelecek denildiğinde sadece Şirince Köyü sağlam kalacak denilip akın edilmişti oraya. Ne değişik bir anı..

Yazımızda Kışın İzmir’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi hazırladık. Sizlerin de bu konu hakkında tavsiyeleriniz olursa, lütfen bize yorum bölümümüzden yazın.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

1 geri izleme / bildirim

  1. Glutensiz Diyet ile Sağlıklı Zayıflamak Mümkün! - Hayata Dair herşey

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*