Mantar Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

mantar-zehirlenmesi-2-min

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Mantarlar besin değerleri oldukça yüksek besinler grubundadır. Fakat her mantar zararsız değildir. Çayır veya orman gibi alanlarda oluşan çoğu mantar zehirlidir. Bunları tüketirken çok dikkatli olunması gerekir. Mantarların zehirli olup olmadığını belli eden kesin bulgular yoktur. Mantar konusunda tecrübesi ve bilgisi olmayan kişilerin mantarın zehirli olup olmadığını anlaması çok zordur. Rengi veya koparılmasından sonra kararması şeklinde belirtiler bize kesin bilgiler sunmaz.

Ülkemizde yaklaşık olarak iki bin bes yüz farklı tür mantar mevcuttur. Bu mantarlardan 100 tanesi zehirli olmakla birlikte 10 mantar ise ölümcüldür. İçeriği zehirli olan mantarlar tüketildiğinde istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Ciddi klinik sonuçlar doğurmanın yanı sıra ölümle sonuçlanan vakalarda görülür. Zehirli mantarlar, her yıl binlerce zehirlenmeye ve ölüme sebebiyet verirler. Mantar zehirlenmeleri özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında sıklıkla görülür. Özellikle Karadeniz bölgesi mantar çeşitliliği açısından zengin bir bölgedir.

 Mantar zehirlenme belirtileri mantarın çeşidine ve mantarda bulunan zehrin niteliğine göre değişmektedir. Mantar zehirlenmesi, sersemlik , uykuya meyilli olmak, tansiyon düşüklüğü, yüz ve boyun bölgelerinde kızarıklık, nabızda artış, ağızda metal tadı, mide bulantısı, kusma ve terleme belirtileri gösterir. Bu belirtiler ile karşılaştığınızda hemen ambulansı çağırmanız gerekir. Vakit kaybetmemeniz sağlığınız için büyük önem taşır. Peki Mantar Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır? Yazımızın devamında inceleyelim.

Başlıklar

Mantardan Zehirlenme Nasıl Anlaşılır?

Mantardan zehirlenildiğini anlamak için bakmanız gereken belirtiler vardır. Terleme, denge bozukluğu, kas spazmları, baş dönmesi, görme ve işitme bozuklukları, ishal, karın ağrısı ve kusma gibi belirtiler göstermesi durumunda kişinin mantardan zehirlendiğini anlaşılır. Mantar tüketildikten 2 veya 6 saat sonra bu belirtiler kendini göstermektedir. Mantar zehirlenmeleri herkeste aynı belirtiyi göstermeyebilir. Kimileri için hafif belirtiler söz konusu olur ve tedavi ile halledilerbilir. Fakat bazı kişiler için tedavi mümkün olamaz.

Mantar yedikten sonra bu belirtileri gösteriyorsanız, zehirlenme ihtimaliniz yüksektir. Fakat bazen mantar zehirli olmasa bile üzerinde oluşan bakteriler yüzünden mide bulantısı veya kusma gibi davranışlar görülebilir. Bu durumun yaşanmaması için mantarların bol su ile detaylı bir şekilde temizlenmesi önemlidir.

Mantar Zehirlenmesi Kaç Saatte Ortaya Çıkar?

Mantar zehirlenmeleri 2 saat veya 6 saat arasında belirtilerini göstermeye başlamaktadır. Mantarın ne derece zehirli olduğu belirtilerinin ortaya çıkması üzerinde etkilidir. 6 veya 8 saat onra çıkan bulantı veya kusma gibi belirtiler 24 saatlik tedavi sonucunda veya kendiliğinden iyileşebiliyor. Fakat bazı ölümcül mantarların etkisi 48 veya 72 saatten sonra ortaya çıkabilmektedir. Bazı mantar türlerinde zehirlenme belirtileri 2 saati buluyorken bazı mantar türlerinin zehirlenme belirtileri ise 5 günü bulabiliyor.

Mantar Zehirlenmesi Tedavisi

Kişilerde mantar zehirlenmesi belirtileri mevcut ise vakit kaybetmeden hastaneye götürülmesi gerekir. Mantar zehirlenmesi tedavisi için öncelikle gerekli tahliller yapılır. Mantar zehirlenmelerinde oluşan su kaybını önlemek amacıyla bu konuda da tedavi uygulanır. Hastanın vücudundaki sıvı dengesi korunmaya çalışılır. Mantar zehirlenmelerinde en çok hasar gören organlar böbrekler ve karaciğer olmaktadır. Dolayısı ile yapılan testlere karaciğer ve böbrek testleri de eklenir. Bazı mantar zehirlenmelerin de ölümle sonuçlanmasına neden olan durum karaciğer yetmezliği  sorunudur. Zehirlenmenin şiddetine bağlı olarak genellikle hastalara serum uygulanmakta veya midesi yıkanmaktadır.

Mantar zehirlenmesi ile karşılaştığınızda kendi kendinize bir takviye besin veya herhangi bir ilaç kullanmayınız. Mantarın içindeki zehrin yok olmasına etki etmez. En iyi tedavi doktorun uyguladığı tedavi olacaktır. Fakat hasta doğal yullardan kusmasını sağlayabilirsiniz. Bazı kesim ise kusturulmasını doğru bulmamaktadır. Çok arada kalan bir olaydır. Kesinlikle zorla kusturulmaması gerekir. Ve vücudunda sıvı kaybı yaşanacağı için bol su tüketilmelidir.

Zehirlendiğiniz mantarı mümkünse doktora götürmeniz gerekir. Çünkü bu durum mantarın zehrinin bilinmesi için gereklidir. Mantar zehirlenmelerine karşı herhangi bir panzehir mevcut değildir. Sadece zehirli mantarın vücutta meydana getirmiş olduğu hastalıkların veya hasarın tedavisi mümkündür. mantar zehirlenmelerinde yoğun bakım olan hastanelerde tedavinin takip edilmesi gerekir.

Mümkün olduğu kadarıyla doktor harici müdahale yapılmaması daha doğru bir davranıştır. Yanlış bir müdahale yapılması durumunda daha da kötü sonuçlar alınabilir. Geleneksel yöntemler bu anlamda pek işe yaramayabilir. Mantar zehirlenmeler konusunda  bilgi ve destek için 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden bilgi alınabilir.

Yazımızda Mantar Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Konusuna cevaplar verdik. Sizlerin de bu konu hakkında faydalı tavsiyeleriniz ve görüşleriniz varsa bizlere mutlaka yorum bölümümüzden yazın.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*