Miyom Kanseri Belirtileri Nelerdir? Miyom Kanseri Tedavisi Var mı?

miyom kanseri belirtileri
miyom kanseri belirtileri

Miyom Kanseri Belirtileri Nelerdir? Miyom Kanseri Tedavisi Var mı? Miyom kadın rahminde çok sık görülen genellikle iyi huylu tümör çeşididir. Miyomlar rahim kas dokusunun düz olmasından kaynaklanır. Kadınlar da genellikle otuzlu yaşlardan sonra ortaya çıkar. Genetik buldular da hastalık açısından önemlidir. Miyom kanseri belirtileri kapsamında birçok etken yer almaktadır.

  • Kırklı yaşlarda sonra kadınların %50 sinde miyoma daha sık rastlanır. Menopoz ile birlikte yok olma ihtimali olan bu iyi huylu tümör tam tersi etki yapıp kansere de çevirebilir. Bu konuda net bir bilimsel veri yoktur.
  • Miyom ile kist birbirinden farklı olgulardır. Miyom kas dokusunda görülürken kist yumurtalıklarda görülür. Ayrıca kistin sıvı bir yapısı vardır. Kist ve miyom resimlerine bakıldığın da aradaki fark daha iyi anlaşılacaktır. Benzer yanları ikisinin de iyi huylu tümörler olmasıdır.
  • İyi huylu miyom belirtiler; regl döneminde yoğun kanama, adet döngüsünde düzensizlik, cinsel münasebet sonrası kanama, adet döngüsü bittikten sonra ara kanamalar, küçük tuvalete çıkmak da sıklık, bağırsaklara baskı oluşturmasından kaynaklanan kabızlık ve bel ağrısı şeklinde meydana gelir.
  • Miyom ağrıları kasıklarda ve karnın alt bölgesine vurur. Miyomların büyümesi ile birlikte ağrı karın, sırt ve bel bölgesinde hissedilebilir.
  • Menopozda miyom belirtileri çok nadir görülür. Çoğu zaman miyomlar menopozdan sonra küçülür. Buna bağlı olarak şiddetli ağrılar ve kanamalarda azalmalar meydana gelir.

Başlıklar

Miyom ne zaman kanser olur?

Miyomlar iyi huylu tümörlerdir. Normal şartlarda miyomlar kanser hücresi bulundurmaz. Ama çok nadir de olsa menopoz döneminden sonra kansere çevirme olasılığı vardır. Bu durum kesin kanıtlanmamış olsa da uzmanlar bu konuda ikiye ayrılmış durumda.

Kadın doğum uzmanları menopoz döneminin başlamasıyla birlikte miyomların sürekli olarak yakından takip edilmesi gerektiğini savunurlar. Kansere çevirmesi durumunda erken tanı koyabilmek için düzenli muayene gerekiyor. Bu durum bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bazı hekimler miyomun kansere çevirmeyeceği olası bir kanser durumunda başka tetikleyici faktörlerin olabileceğini savunurlar.

miyom-kanseri-belirtileri-

Miyom kanseri nedir?

5 cm’e ulaşan miyom bazen yoğun belirtiler gösterse de bazı durumlar da belirtisiz seyredebilir. Miyomlar rahim duvarına temas halinde ise yoğun kanamaya sebep verebilir. 5 cm miyom resimlerine bakıldığında kaç cm olduğundan çok tümörün yeri önemlidir.

Miyomların kansere dönüşmesi durumuna sarkom adı verilir. Çok nadir görülen bir kanser türüdür. Sarkom diğer adıyla yumuşak bağ dokusu kanseri olarak da bilinir.

Miyom sarkom kanseri tanısı oldukça zordur. Genellikle cerrahi operasyon sonucu ortaya çıkar. Tedavi edilmeyen bu kanser türü ölümcüldür.  Sarkom oluşması durumunda hasta da ağrılı sertlikler, halsizlik, ateşlenme ve kemik ağrısı belirtileri görülmektedir.

Miyomlar hangi durumlarda tehlikeli?

9 cm miyom resimlerine bakıldığında karın bölgesinin içine doğru büyüme görünüyorsa bu durum yakın organlar açısından tehlike oluşturur. Miyomun boyutundan çok nereye temas ettiği tehlike arz eder.

  • Miyomlar iyi huylu tümörler olmasına karşı tedavi edilmesi gerekir. Miyom, ilaç tedavisine yanıt veren bir hastalık türü değildir. Ameliyatla tedavi edilir. Miyom belirtileri gösteren kişiler acilen doktora başvurmalıdır.
  • Miyom rahim içine yerleşmişse yoğun kanamaya neden olur. Zamanla bu fazla kanama anemiye dönüşebilir. Ayrıca tedavi edilmeyen miyomlar cinsel ilişki sırasında ağrı ve hamile kalma da zorluk gibi sonuçlar verebilir.

Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

Miyom kanseri belirtileri kapsamında, kadın üreme organında görülen en sık kanser türlerindendir. Rahimdeki kanser hücrelerinin kontrolsüz şekilde büyümesi ve çoğalması sonucu görülür. Hormonsal bozukluklar tedavi edilmez ise rahim kanserine dönüşür.

Oldukça riskli bir kanser türüdür. Kanser türlerinden en tehlikeli olanlar sınıfındadır. Fakat ne kadar erken fark edilir ise tedavisi de o kadar etkili olacaktır. Bu kanser türü tedavi edilmeyen hormon bozukluğu sonrası ortaya çıkar.

Rahim kanserinden korunmak için sağlıklı ürünler tüketilmeli paketli ve GDO’ lu gıdalardan uzak durulmalıdır. Olası rahim kanserine karşı düzenli doktor muayenesi ve belli başlı testler düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Miyom kanseri belirtileri arasında;

  • Rahim kanseri; yersiz kanamalar, yoğun akıntı, ara kanama, menopoza girdikten sonra kanama, pelvik ağrı, ilişki sırasında artan ağrı şeklinde belirtiler verir.

Rahimde sarkom kanseri pelvik bölgeye uygulanan ışın tedavisi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu kanser türü nadir görülse de oldukça tehlikelidir. Hastalık tamamen tedavi edilmesine rağmen tekrarlayabilir. Diğer organlara ve dokulara rahatlıkla sıçrama yapar.

  • Miyom kanseri belirtileri; kanama ve baskılı ağrı hissidir.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*