Online diyet

online diyet
online diyet

Online diyet nedir? Online diyet nasıl yapılır? Fazla kiloları olan veya kilolu olduğunu hisseden çoğu bireyin diyet yapma ihtiyacının oluştuğu sıklıkla gözlemlenmektedir. Bunun yanında Koronavirüs pandemi sürecinde ise fazla yemek, hareketsizlik ve stresin de etkisiyle ideal kilosunda kalmakta zorlanan bireyler online diyet nedir online diyet nasıl yapılır sorularına cevap aramaktadırlar. İşte bizler de bu sorulara cevap arayan okurlarımız için online diyetle ilgili bu yazımızı hazırladık. 

Online diyet pandemi sürecinde popülerleşen bir olgu olmasına karşın bu konuya yeni ilgi duymaya başlayanlar veya çevresinden duyup hala ne olduğunu bilmeyen bireyler elbet mevcut. Bu diyeti sağlıklı, düzenli ve istikrarlı şekilde yerine getirebilmek ve istediğiniz sonuçları alabilmek için öncelikle ne olduğunu bilmek ve mantığını kavramak büyük önem taşıyor. Peki Online diyet nasıl yapılır? Yazımızın devamında bir göz atalım.

Başlıklar

Online Diyet Nasıl Yapılır?

Online diyet basit olarak ifade etmek gerekirse başvurduğunuz bir diyetisyenden bilgisayar ortamından fazla kilolarınız veya benzer problemleriniz için danışmanlık hizmeti almaktır. Aldığınız bu hizmet ise genellikle e posta veya bazı mesajlaşma ve sosyal medya ortamlarından sürdürülmektedir. Bu şekilde alınan bir hizmetin avantajları olduğu gibi elbette bazı dezavantajları olduğunu da unutmamak gerekir. 

Avantajlarından bahsedecek olursak öncelikle online diyet sisteminde zaman ve mekân açısından sizi sınırlanmaz ve kendinizi çok daha rahat hissedersiniz. Stres seviyeniz azaldığınızda ise bu metabolizmanızın çalışmasını olumlu etkileyerek kilo verme sürecinde size yardımcı olur. Bunun yanında bu diyet sisteminde kendinizi daha az yalnız hisseder ve diyetisyeninizden belirli saatler içerisinde mesaj veya arama desteğine sahip olursunuz ve bu da yine süreci sizin için kolaylaştıracak etmenlerden biridir.

Dezavantajlarından biri diyetisyeninizle aranızdaki iletişimin kalitesidir. Mesajla, uzaktan görüntülü veya normal arama yapmak suretiyle iletişim içerisinde olmak hiçbir zaman yüz yüze yapılan iletişimin yerinin tutmayacaktır.

Bu diyetin ne olduğundan ve ne yolla yapıldığından bahsettik. Hala bu diyetle ilgiliyseniz lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Diyet Programı Nasıl Uygulanıyor?

Fazla kilolarınız ve benzeri sağlık problemleriniz için online olarak diyetisyen desteği almaya karar verdiniz ancak diyetisyeninizin size nasıl bir program vereceğini merak ediyorsanız sizin için bu süreci anlatıyoruz. 

İlk olarak bel, karın, kalça, baldır, üst kol vb. vücut bölgelerinizin ölçümlerini diyetisyeninizle paylaşıyorsunuz. Sonrasında diyetisyeniniz sizinle telefon konuşması veya videolu görüşme vb. yöntemlerle sağlık öykünüz, beslenme alışkanlıklarınız ve diyet geçmişiniz hakkında sohbet ediyor genellikle. Tabii süreç boyunca bu ölçümleriniz ve tartılmanız sonucunda elde ettiğiniz verileri düzenli bir şekilde diyetisyeninizle paylaşıyorsunuz. Sonrasında ise her hafta düzenli görüşmeler yaparak her hafta biraz daha ilerleme kaydetmeniz ve sağlığınıza kavuşmanız, ideal kilonuza ulaşmanız için gereken düzenlemeleri diyetisyeninizle birlikte yapıyorsunuz. 

Online diyet hizmeti veren kurumlar ve klinikler genel olarak uygulama açısından hemen hemen aynı şekilde anlattığımız süreçleri deneyimlemenize imkân sağlasa da çeşitli farklı paketler de size sunabilirler. Örneğin kilo korunması ile ilgili düzenli aralıklarla sizi yoklayacak ve düzeninizden şaşmamanızı sağlayacak bir hizmet isterseniz bazı online diyetisyenlerin diyet sonrası süreçle ilgili bu şekilde hizmet paketleri de mevut olabilmekte.

Online diyet listesi 

 Teknolojik imkânlar geliştikçe ve pandemi vb. süreçlerden geçtiğimiz bugünlerde oldukça popüler bir tercih haline gelmiş olan online diyet hakkındaki yazımızın bu bölümünde ise sizlere örnek bir diyet listesi hazırladık. Aşağıdaki listede damak tadınıza uygun bazı değişiklikler yapabilmeniz serbest olsa da belirlenen düzeylerde makro ve mikro besinlerinizi aldığınızdan emin olmanız gerektiğini hatıaşatmakta fayda var. Her bir öğününüz dengeli olmalıdır.

Tek tip beslenme örneğin sadece protein veya sadece karbonhidrat ağırlıklı beslenmelerin sizlere faydadan çok zarar getireceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle aşağıdaki listemizi bir temel olarak alıp kendi damak tadınıza göre ancak ölçülü bir biçimde yeşilliklerle, protein ve karbonhidratları dengelediğiniz rengârenk tabaklar oluşturarak bu diyet ve kilo verme sürecinizi hem görsel açıdan hem de tat almak açısından daha zevkli hale getirmek sizin elinizde.

Kahvaltı:

İstediğiniz miktarda domates, salatalık, biber, maydanoz veya nane 

5 adet ceviz içi

2 tane haşlanmış tam yumurta

İstediğiniz miktarda karabiber, pul biber vb. 

Kahvaltıda ekmek tüketimi yasak.

Öğle yemeği:

1 kâse mercimek çorbası

1 kâse yoğurt 

Salatalık, biber ve domatesli bir tabak salata

Ara öğün:

4-5 adet ceviz 

3 yemek kaşığı yağsız lor peyniri  veya yoğurt 

Akşam yemeği:

Domates, biber ve salatalıklı salata istediğiniz kadar

Az tuzlu herhangi bir sebze yemeği ( yeşil fasulye, ıspanak, vb. )

Ekmek yerine 5 adet cevizin içi 

Sizlerin de bu konu hakkında tavsiyeleriniz varsa bizlere yazımızın alt kısmındaki yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*