Hasadı yapılan sarımsak tarladan 8 TL’ye satın alınıp, markette 35-40 liraya satışa sunuluyor!

sarimsak
sarımsak

Hasadı yapılan sarımsak tarladan 8 TL’ye satın alınıp, markette 35-40 liraya satışa sunuluyor! Araban Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun, Gaziantep’te yetiştirilen sarımsakların hasadı devam ederken, Türkiye’nin sarımsak ihtiyacının yüzde 20’sinin Araban Ovası’ndan geldiğini söyledi. 15 bin tarım işçisinin topladığı sarımsağın tarlada 8-10 liraya mal olduğunu ancak pazarda 35-40 liraya satıldığını anlatan Altun, “Aracılar yüzünden hem çiftçi hem de tüketici daha çok kaybediyor” dedi.


Gaziantep’in Araban Ovası’nda çiftçiler son yıllarda sarımsak ekimine yöneldi. İlçede 25.000 dekar alanda yetiştirilen ve aromasıyla tercih edilen sarımsağın bu yıl 40.000 ton ürün vermesi bekleniyor. Eylül ayında ekilen ve Haziran ayında hasada başlanan sarımsak mahsulünde 15 bin tarım işçisi istihdam ediliyor.


Başlıklar

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 20’SİNİN İHTİYACINI KARŞILIYOR


Araban Belediye Başkanı Hasan Doğru, amaçlarının ilçe ve şehir ekonomisine önemli katkı sağlayan sarımsağı verim artışı ile ihraç etmek ve bu anlamda Sarımsak ekim talebini artırmaya devam etmek olduğunu belirterek, hedefimiz ihracattan pay almaktır.”


“SARIMSAK ARACILARI FİYATI ARTIRIYOR”


Araban Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun, çiftçilerin en büyük sorununun birlikte yaşadıkları araç sorunu olduğunu söyledi. Tarlada sarımsağın 8-10 liraya satıldığını anlatan Altun, “Tarlalarımızdan çıkan sarımsak piyasada 35-40 liraya alıcı buluyor. Bu yüksek fiyat bizi çok üzüyor ve üzüyor. Yeni yöntemler yapmalı “Çiftçiden tüketiciye giden bir sistem olmalı. Üreticinin sattığı fiyat ile tüketicinin tükettiği sarımsak arasında çok fark var” dedi.


STOKÇULUK SORUNU DA YAŞANIYOR


Ziraat Odası Başkanı Altun, sarımsakta depolama sorunu olduğunu ve bunun önüne geçmek için çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*