Su Kaynakları

su kaynakları
su kaynakları

Su kaynakları ne durumda? Türkiye’de su bitiyor mu? Sorusu uzun zamandır gündemimizi meşgul etmekte. Türkiye genel durum göz önüne alındığında kullanılabilir su stresi altında kalan bir ülkedir. Su kaynaklarının geleceğinin nasıl olacağı belirsizliğini korurken yaygın görüş 2030 yılında kişi başına düşen su miktarının düşeceği yönündedir. Bu durumda su kaynaklarının kullanımı endişe verici boyutlara ulaşabilmektedir.

Araştırma sonuçlarına göre günümüzde kişi başına düşen su kullanımı 1519 m3 iken, 2030 yılında nüfusun 100 milyona ulaşması tahminine göre 1100 m3 suya karşılık gelecektir. Böyle bir düşüş sonucu Türkiye, su bakımından fakir bil ülke olarak sınıflandırmaya dâhil olacaktır. Peki, Türkiye’de su kaynakları dağılımı nasıldır? Yazımızın devamında inceleyelim.

Başlıklar

Türkiye’de Su Kaynakları Ne Durumda?

Türkiye’de su kaynakları tartışmaları ilerleyen zaman ile birlikte giderek artacak gibi dururken, hâlihazırda mevcut su durumu artan nüfus, gelişen ekonomi ve sanayi ile birlikte iyiye gitmemektedir. İlerleyen zamanlarda Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığı kolaylıkla söylenebilir. Aynı şekilde gelişen ve artan bu faktörler sayesinde su fakiri bir ülke olma yolunda ilerlemektedir.

Bunlara ek olarak Türkiye’nin yıllık yağış miktarı dünya ortalamasının da oldukça altındadır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre yüzey suyu potansiyeline bakıldığında tüketilebilecek su miktarının 98 milyar metreküp olduğu açıklanmıştır. Tüm bu verilere bakıldığında Türkiye su sıkıntısı çeken bir ülkedir cevabını vermek hiç de zor değil…

Türkiye’de Su Kıtlığı

Bilinen bir gerçek var ki o da 21. Yüzyılın kuraklık problemlerini beraberinde getireceğidir. Türkiye’de su sıkıntısı çeken bir ülke olarak bu problemi hissedecek ülkelerden birisi olacaktır. Bu problem karşısında baraj seviyelerin düşük bir halde olması yine problemin etkilerinin daha uzun süreceğinin göstergelerinden biridir. Ayrıca Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre de Türkiye’nin kuraklık düzeyinde bir artış meydana gelmiş durumda.

Tüm bu veriler ve bilgiler göz önüne alındığında önümüzdeki yılların su kaynaklarına erişim ve temiz su kullanımı değerleri açısından zorlu geçeceği öngörülmektedir. Türkiye’de su kaynakları ne durumda? Diye merak edenler için; bu konu daha uzun yıllar konuşulmaya devam edecektir.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*