Tarlusal Nedir?

Tarlusal nedir
Tarlusal nedir

Tarlusal Nedir? Âdet kanaması denilen kanama, kadınlarda her ay düzenli ve düzensiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Ergenliğe girildiği andan itibaren her kadının rahminde bir bebek hazırlığı bulunmaktadır.

Bu hazırlıkta, eğer cinsel ilişkiye girilmez ve döllenme olmazsa rahim kendini temizler ve buna da âdet kanaması denir. İlk regl kanamasından menopoz dönemine kadar bu temizleme işlemi devam eder.

Tarlusal nedir? sorusu kapsamında, kadınların vücutlarında bulunan östrojen ve progesteron hormonları, regl kanamasından sorumlu olan iki hormondur.

 • Âdet kanamaları vücudun yapısına ve hormonlara bağlıdır.
 • Eğer vücuttaki östrojen hormonunun değerinin yüksek olmadığı yani temiz bir dönem geçireceğini ifade eder.
 • Progesteron hormonu ise kanamanın yoğun olduğu dönemi ifade eder.
 • Eğer vücuttaki progesteron hormonu düşük kalırsa âdet kanama olmayacaktır.
 • Bu durum yaşandığı taktirde doktorlar adet söktürücü ilaç kullanılmasını söylemektedir.
 • Bu ilaçlarda bulunan yüksek progesteron hormonu sayesinde kişi adet görür.

Başlıklar

Tarlusal Nedir? Tarlusal Gebeliği Sonlandırır mı?

Adet döneminde görülen kanamalar, vücuttaki hormonlarla ilişkili olarak bazı durumlarda gecikmeler yaşatabilir. Kadınların gün içerisindeki stresi, beslenme alışkanlıkları vb. olaylar düzenli olan adet döngüsünde gecikmelerle adeti sorun haline getirebiliyor. 

Böyle durumlarla karşılaşan kadınlar, eczanelerden reçetesiz adet söktürücü ilaçları temin edebiliyorlar.

Tarlusal; kadınların adet döngüsünde salgılanan aşırı östrojen, şiddetli, düzensiz veya adet görmeme gibi sorunlarının tedavisinde kullandığı bir ilaç grubudur.

 • Tarlusal kullanılmadan önce muhakkak bir doktora veya eczacıya başvurulmalıdır.
 • Hamile olan veya hamile kalma planı olan kadınların kullanması tavsiye edilmeyen bir ilaçtır.
 • Eğer hamilelikte kullanımı söz konusu olursa rahimdeki bebeğe zarar vermesi durumu yüksektir.
 • Bununla beraber emziren kadınların da bu ilaç çeşitlerini kullanmadan önce bir doktora danışması gerekir.

Tarlusal Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

Tarlusal nedir? kapsamında adet söktürücü ilaçlar, doktorun reçete etmesi ile kullanılması gereken ilaçlardır. Yani kullanmak isteyenlerin kendi kendilerine almasıyla başlayıp kullanabileceği ilaç değildir. Adet söktürücüler hap ve iğne olarak iki farklı çeşittedir. 

Hangi tür tercih edilirse edilsin aşırı doz alımı ve yanlış tespitler olduğu durumlarda bünyeye zarar verebiliyor. O yüzden bu tür ilaçların kullanımı hakkında başvurulan doktor veya eczacının tavsiye ettiği ölçüde kullanmakta fayda vardır.

 • Günümüzde bu ilaçlar, bahsettiğimiz gibi gebeliği sonlandıran ilaçlar olduğu için bu amaçla da kullanılıyor.
 • Bunun yanı sıra tatil öncesi adet olmak amacıyla da kullanımı görülür. Adet söktürücüler gebeliğe engel olduğu için hamile kalmak isteyen kadınların kullanımı tehlike oluşturur.

Tarlusal Nedir? Adet Söktürücü Düşüğe Sebep Olur mu? Tarlusal Gebeliği Sonlandırır Mı?

Tarlusal nedir? kapsamında kadınların neredeyse birçoğunun adet söktürücü ilaç kullanmaya başlamadan önce sorduğu sorulardan biri bu ilaçların bebeği düşürüp düşürmediğidir. Evet adet söktürücüler düşük yapmaya neden olurlar.

Hamile kadınlarda ise bebeğin sağlıksız veya sakat doğmasına neden olan bir ilaçtır.

 • Hamilelik döneminden önce adet söktürücü ilaç ve buna benzer etkideki ilaçları kullanmadan bir hamilelik testi yapmak gerekir.
 • Hamilelik testine göre ilacı kullanmak veya kullanmamak olarak bir sonuca varmak ve doktora başvurmak daha sağlıklı olmaktadır.
 • Doktor, bu ilacın kullanımını uygun görürse tavsiye edilen şekilde ve miktarda kullanmak gerekir. Eğer hamilelik durumu varsa bu dönemde doktor reçetesi olmadan ilaç kullanmak anne adayı ve doğmamış bebek için oldukça zararlıdır.
 • Bu yüzden anne adayının bebeği riske atacak her durumdan koruması gerekmektedir.

Anne adayı eğer hamile olduğundan haberi yokken adet söktürücü ilaç kullandıysa, doktora derhal başvurmalı ve bebeğin durumunu kontrol ederek ilaçtan ne derecede etkilendiği hakkında bilgi almak gerekir.

Tarlusal nedir? Kapsamında anne adaylarının adet söktürücü kullanması çok tehlikelidir. Bebeğin sakat dünyaya gelmesi durumu söz konusu olabileceği gibi ilacın kullanımının ardından bebeğin düşmesine sebep olabilir. Bu tarz ilaçların içerisindeki hormonlar bebeği olumsuz etkileyebilmektedir.

Tabii ki her adet söktürücü ilaç aynı olumsuz etkiyi yaratmamaktadır. Bebek, her ilaçtan aynı derecede etkilenmemektedir. Bazıları hormon takviyesi ile bebeğin rahime tutunmasını sağlayan ilaçlar olmaktadır ve doktor tavsiyesi ile hamile kadınlara verilebilmektedir.

Hamilelik belirtisi arasında adet gecikmesi, adet düzensizliği ile karıştırılabilir. Adet söktürücü ilaçlar düşük yapma nedenleri arasında sayılabilir. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaşmanın önüne geçmenin bir yolu hamilelik testi yaptırmak önemlidir.

Tarlusal Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Görülür?

Tarlusal kullandıktan sonra 10 ile 12 gün arasında normal şartlarda adet görülür. Ancak Tarlusal ilacının kullanımından 12 gün sonra hala adet görülmediyse doktora danışarak durumu bildirmeli ve hormon testlerinizin yapılması gerekmektedir.

Her kadının adet olma süresi aynı dönemlere denk gelmeyeceği gibi adet düzensizliği, gecikmesi veya erken sonlanması gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Tarlusal adet söktürücü ilacın içinde bulunan hormon, kadın vücudunun kendiliğinden ürettiği progesteron hormonu ile eşdeğerdir.

Tarlusal Kullandıktan Sonra Adet Düzene Girer mi?

Tarlusal adet söktürücü rahim kanaması adet düzensizliği veya adet olamama gibi problemleri yaşayan kadınların kullandığı bir ilaç türüdür. Tarlusal kullanımından önce gerekli taramaların yapılması gerekmektedir.

Yapılan tarama sonucunda doktorun reçetede belirttiği şekilde Tarlusal’ın kullanımına başlanabilir. İlacın kullanımına başlanması ile birlikte yaklaşık 10 gün içerisinde adet görülmesi beklenebilir. Adet düzensizliğinin olduğu durumlarda Tarlusal’ın genelde 5 mg olarak kullanılması tavsiye edilir.

 • İlaç’ın kullanma talimatlarına uygun olarak içilmesi ve herhangi bir rahatsızlık yaşanması durumunda doktora başvurulması gerekir.
 • Adet görmekte sıkıntı yaşayan kadınların adet söktürücü etkisi olan ilaçları kullanması ve etkisinin göstermesi beklenir.
 • Bu etki genelde 2 ya da 3 gün içerisinde kanama şeklinde görülebilir. İlacın kullanımı ve etkisi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.
 • Eğer adet söktürücü kullandıktan sonra herhangi bir sorun gözlenirse hemen doktora başvurulmalıdır.

Adet düzensizliği şikayetinin ardından adet gününün başlaması gereken ilk gününden itibaren 16 gün sonrasında ilaç kullanımına başlanır. İlaç kullanım süresi en fazla 10 günü aşmayacak şekilde kullanılmalı ve ilacı bıraktıktan sonraki günün ardından etkisi görülerek adet döngüsü düzene girebilmektedir.

Adet Söktürücü İlaçlar Reçetesiz Satılır mı?

Adet söktürücü olarak kullanılması istenen Tarlusal, mutlaka bir doktora başvurarak kullanılmalıdır. Aslında her ilaç doktor kontrolünde ve dozunun bilinmesi durumunda fayda sağlamaktadır.

Eğer Tarlusal gibi doz aşımı zararlı olduğu kanıtlanmış bir ilacı bilinçsiz bir şekilde kullanırsanız daha kötü ve farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Adet söktürücü ilaçları fazla kullandığınız taktirde hormonsal sorunları beraberinde getirir.

Adet söktürücü ilaçlar ve diğer hormonsal ilaçlar genellikle doktorlar tarafından reçete ile verilir. İlaçların düzenli ve dozajında kullanılması bu yüzden önemlidir. Piyasada bulunan ancak kullanılmaması gereken birçok ilaç mevcuttur.

Yasal olarak kullanılmasının uygun olmadığı ancak satış yapılan adet söktürücü ilaçlar veya çoğunlukla düşük yapılabilmesi için kullanılan bu ilaçlar, geri dönülmez sonuçları ortaya çıkarabilir.

 Sağlığa çok ciddi ve kalıcı zararlar vermesi mümkündür. Halk dilinde kullanılan tabir ile merdiven altı olarak bahsedilen bu ilaçların bir tanesi bile ciddi problemler yaşatabilir. Yasal olarak eczanelerde bulunan adet söktürücü ilaçların doktor reçetesi olmadan kullanılmaması ve kulaktan duyma bilgiler ile sağlınızı tehlikeye atmamanız gerekmektedir.

Adet söktürücü olarak sadece haplar değil iğnelerde mevcuttur.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*