Tok Tutan Az Kalorili Yiyecekler

tok tutan az kalorili yiyecekler
tok tutan az kalorili yiyecekler

Tok tutan az kalorili yiyecekler ve içecekler hususu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Obezitenin toplumumuzda her geçen gün daha fazla insanı etkileyen yaygın bir sorun hale gelmesinden ötürü gençler başta olmak üzere her yaştan birçok insan obezite kaynaklı çok çeşitli sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar.

Fazla kiloların yol açtığı bu sorunlardan kaçınmak isteyen herkes doğal olarak beslenme alışkanlıklarını düzenlemek istemektedir. Biz de sizlerin beslenme alışkanlıklarınızı fazla kilo alımını durdurma amacıyla doğru yönde düzenlemenize yardımcı olmak için sizlere gün boyu tok tutan yiyecekleri ve içecekleri açıklamak istedik. Peki gün boyu tok tutan az kalorili yiyecekler ve içecekler hangileri? Yazımızın devamında inceleyelim.

Başlıklar

Kilo Aldırmayan Tok Tutan Yiyecekler Listesi

 • Yumurta

Gün boyu tok tutan az kalorili yiyecekler listemizin başında yumurta gelmektedir. Yumurta, doğal bir protein deposu olmasıyla bilinir. Yumurtadan alınan protein neredeyse yüzde yüz oranında vücutta kullanılabilmektedir. İster kahvaltıda haşlanmış veya sahanda omlet olarak ister yemeklerinize katarak, yumurtanın birçok farklı tüketim seçeneği mevcuttur. Yumurtanın sindirimi de yumurta kırmak kadar kolaydır.

 • Yulaf

Yulaf içerdiği yüksek beta glukan oranının fark edilmesiyle birlikte son yıllarda birçok besin firmasının adeta göz bebeği haline gelmiş ve çok farklı yulaf bazlı ürünler üretilerek hayatımızdaki yerini almıştır. Yulaf günümüzde yoğun şekilde spor yapan bütün sporcuların sabah kahvaltılarında tercih ettiği bir üründür. Yulafın vücutta yakılması epey uzun bir süre aldığından ötürü sizi gün boyu tok tutacaktır. Ayrıca yulafın içerisinde bulunan beta glukan adlı maddenin soğuk algınlığı, grip, nezle vb. rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

 • Kuruyemiş

Kuruyemişler hepimizin en sevdiği atıştırmalıklar olup çok sağlıklıdırlar. Doğal yağ ve lif kaynağı olan kuruyemişler sizleri tok tutmakta çok etkili olacaktır. Özellikle badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler günde bir avuç tüketildiğinde uzun saatler boyunca sizlere açlık hissiyatı yaşatmayacaktır. Örnek vermek gerekirse ara öğünlerde tüketilen on veya on beş adet badem içerdiği potasyum, kalsiyum, çinko ve magnezyum ile hem vücudun ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri almasını sağlayacak hem de sizi bir sonraki öğüne kadar tok tutacaktır. Ancak uyarmalıyız ki doz aşımı yapılarak yüksek miktarda tüketilen kuruyemiş kilo alımına sebebiyet verecektir. 

 • Süt ve Yoğurt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerinden olan yoğurt gündelik beslenme alışkanlıklarımızın en temel parçalarındandır. Hepimiz gün boyu birçok süt veya yoğurt ürünü tüketiriz. Hem sevilen tadıyla hem de sağlıklı olmasıyla süt ve yoğurt ürünleri vazgeçilemez besin kaynaklarımızdandır. Süt ve yoğurdun riboflavin ve b12 deposu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Üstelik yoğurt bünyesinde yoğun miktarda probiyotik bakteri içerdiğinden sindirim ve boşaltım sistemlerine büyük yararları olmaktadır. Vücutta özellikle bel etrafındaki bölgesel yağ tabakasını eritmeye birebir olan yoğurt, aynı zamanda bağışıklığınız da yükseltecektir. Ara öğünlerde tüketilen bir küçük kase yoğurt veya bir bardak süt gün boyu acıkmadan kalmanızı sağlayacaktır.

 • Sebzeler

Yeşil sebzeler içerdiği su miktarı bakımından çok zengindir. Gündelik öğünlerimizde genellikle öğle ve akşam yemeklerinde tüketmeyi tercih ettiğimiz değişik sebzeler su miktarı yüksek olması sebebiyle bizlere fazla kalori aldırmayacaktır. Örneğin brokoli, brüksel lahanası yeşil sebzeler fırında pişirildiğinde su miktarını koruduğu için hem lezzetli hem sağlıklı olmaktadır. Ayrıca sebzeleri çorba olarak da tercih edebilirsiniz. Sebze çorbaları haşlanırken sebzenin tüm lifinin çorbaya geçmesine yol açtığı için bir kase çorba epey tok tutucu olacaktır. Buna ek olarak tüketilen sebzeler kabızlık sorununu da önlemektedir.

 • Baklagiller

Baklagiller soframızın olmazsa olmaz lezzetlerindendir. Sanırım listemizin en yüksek lif kaynağı olan gıda maddelerinden birisi de baklagillerdir. Özellikle mercimek gibi baklagiller lifli yapısıyla hem doyurucu, hem yapımı kolay hem de içerdiği besin maddeleriyle vücudu çok besleyicidirler. Kan şekerini dengeleyicidir.

 • Elma

Dengeli ve sağlıklı bir beslenme için meyveleri atlamak pek mümkün olmayacaktır. Meyveler içerisinde en çok tok tutma özelliğine sahip olan meyve elmadır. Elma sulu ve lifli bir yapıya sahiptir. Hem lezzetli hem de sağlıklı olan elma tok tutucudur.

Özetle listelemek gerekirse gün boyu tok tutan yiyecekler şunlardır;

 • Yumurta
 • Yulaf
 • Kuruyemiş
 • Süt ve Yoğurt Ürünleri
 • Sebzeler
 • Baklagiller
 • Elma

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

1 geri izleme / bildirim

 1. Kışın İzmir’de Gezilecek En Güzel Yerler - Hayata Dair herşey

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*