Tropikal Meyve Pepino

Tropikal Meyve Pepino
Tropikal Meyve Pepino

Tropikal Meyve Pepino nedir? sorusunun cevabını arayanlar buraya! Tropikal Meyve Pepino muz, ananas ve kavuna benzeyen tadıyla son yıllarda Türkiye’de üretilmeye başlayan, patlıcangiller grubundan egzotik bir meyve türüdür. Anavatanı Güney Amerika/Peru olarak bilinmektedir ancak son yıllarda Türkiye’de üretimi oldukça popülerleşmiş bir meyvedir.

İnce kabuklu ve tohumsuz bir meyvedir, dolayısıyla meyvesinin tamamı tüketilebilirdir. Türkiye’de daha çok Akdeniz kıyılarında yetişen bu meyve, Türkiye pazarında da gittikçe popülerleşmiştir. Pepinonun 100 gramı yaklaşık 27 kaloridir.

Başlıklar

Tropikal Meyve Pepino Faydaları Nelerdir?

Pepino meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor. Birçok araştırmaya göre pepino meyvesinin hücre yenileme özelliği olduğu söyleniyor, böylelikle kanserli hücreleri ortadan kaldırıyor. Ayrıca kemik ve kas gelişimi için oldukça faydalı olan bu meyve pek çok insan tarafından şifa kaynağı olarak görülüyor.

Bunun dışında kilo verme, uyku düzeni, cilt problemleri, kan damarları gibi vücudumuzun pek çok alanına olumlu etkileri ve iyileştirme özellikleri vardır. Pepino meyvesinin faydalarını aşağıda sizler için sıraladık;

  • Cildinizi daha sağlıklı hale getirir, kırışmayı engeller ve parlak bir görünüm sağlar.
  • Kansızlık hastalığı tedavisinde kullanılır.
  • Kilo vermede etkilidir. Tokluk hissi verir.
  • Bağırsak rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.
  • Uyku sorunlarını ortadan kaldırır ve dengeli bir uyku düzeni sağlar.
  • Kan damarlarına iyi gelir.
  • Şeker hastalığının etkilerini azaltır.
  • Hücreleri kuvvetlendirdiği için kemik erimesini engeller.
  • Dalak yetmezliğine iyi gelir.

Tropikal Meyve Pepino Zararları

Pepino meyvesinin zararları neredeyse hiç yoktur. Bilinen hiçbir zararı olmayan pepino meyvesi, bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilir ancak bunun dışında hiçbir zararı yoktur. Aksine kullanıcıları tarafından tam bir şifa deposu olarak görülür. Araştırmalar da pepino meyvesinin zararlı olmadığını göstermektedir. Dolayısıyla yaşayabileceğiniz tek sorun vücudunuzun bu meyve türüne alerjik reaksiyon göstermesi olabilir.

Pepino meyvesi nasıl yetiştirilir?

Pepino meyvesinin nasıl yetiştirilir sorusu evde meyve yetiştiren kişi tarafından sorulmakta. Pepino meyvesi anavatanı Güney Amerika olması sebebiyle ılıman iklimde yetişen bir meyvedir. ancak yetiştirilmesi oldukça kolay meyvelerden biridir. Bu meyve patlıcangillerden olduğu için, patlıcanların yetiştirdiği herhangi bir toprak bu meyvenin yetişebilmesi için uygun yerdir. 2 derecenin altında yetiştirilemez ve yetişirilirken güneş görmeyi seven bir meyvedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, çekirdekleri neredeyse yoktur dolayısıyla yetiştiriciliği tohumdan değil fidandan yapılmalıdır. Pepino meyvesi gün ışığını çok sever ve gün ışığı ile olgunlaşır ancak direk gün ışığına maruz bırakmak meyvelerin çürümesine yol açabilir.

Belirli aralıklarla gün ışığı almasını sağlamanızı tavsiye ederiz. Pepinonun bitkisi çalı şeklinde büyür ve Ağustos ayında çiçek vermeye başlar.  Ekim ve Kasım aylarında ise meyvenin hasadı yapılabilir. Peki pepino meyvesinin olgunlaştığı nasıl anlaşılır? Yazımızın devamında bu konuyu da açıkladık.

Pepino Meyvesinin Olgunlaştığı Nasıl Anlaşılır?

Pepino meyvesinin olgunlaştığı nasıl anlaşılır sorusunun cevabını, bu konuda çok kolay bilgi edinemeyen ve evde pepino meyvesi yetiştirmek isten kullanıcılarımız için araştırdık. Pepino meyvesi tıpkı avokado gibi evde yetiştirilen bir meyvedir ve kullanıcıları tarafından evde yetiştirilmeye başlanmış, saksılardaki yerini bulmaya başlamıştır.

 Ancak Türkiye’de görmeye çok alışkın olmadığımız pepino meyvesinin nasıl yetiştirildiği ve nasıl olgunlaştığına dair çok fazla bilgi yok. Dolayısıyla evde pepino yetiştirme hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız cevabı yazımızın devamında.

Pepino meyvesinin olgunlaştığın rengine ve üzerindeki çizilere bakarak anlamanız mümkündür. Pepino meyvesinin rengi turuncumsu bir sarı halini aldığında ve üzerindeki çizgiler de mor rengine yaklaşmaya başladığında olgunlaşmış demektir. Bunun için genellkle gün ışığı önemlidir.

 Pepinoyu direkt güneş ışığına maruz bırakmak çürümesine yol açabilir ama eğer tüm gün hafif gün ışığını alırsa doğru şekilde olgunlaşır. Ayrıca meyvenin olgunlaşması için oda sıcaklığında korunması önemlidir. Kapalı ve güneşsiz bir ortamda büyümediğinden pepino meyvesini evinizde olgunlaştırmak oldukça kolay ve zahmetsizdir.

Pepino Meyvesinin Fiyatı

Pepino meyvesinin fiyatı 15-25 TL arasında değişmektedir. Pepino meyvesi tropikal meyve grubuna girdiğinden ve Türkiye’de her yerde yetişmediğinden fiyat bazında diğer meyvelere nazaran daha pahalı olabilir. Pepino meyvesi bazı marketlerde tek tek satılıyor. Bu şekilde satın aldığınızda genellikle 5 TL’ye gibi bir ücret ödersiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*