Yaşlanma karşıtı gençlik aşısı nedir? Kimler Yaptırabilir?

genclik-asisi-nedir-2-min

Yaşlanma karşıtı gençlik aşısı nedir? Kimler Yaptırabilir? Bugünkü başlığımız olan gençlik aşısı eminim ki sizlerin de yakından takip ettiği bir konudur. Bu yazımızda “Yaşlanma karşıtı gençlik aşısı nedir, gençlik aşısını kimler yaptırabilir?” gibi konu ile alakalı çok merak edilen soruların cevaplarını sizler ile paylaşacağız. Peki Yaşlanma karşıtı gençlik aşısı nedir? Kimler Yaptırabilir? Detaylar yazımızın devamında…

Başlıklar

Yaşlanma Karşıtı Gençlik Aşısı Nedir?

Gençlik aşısı her şeyden önce medikal bir yöntemdir. Adından da anlaşılacağı üzere gençlik aşısı sizleri genç bir görünüme kavuşturmak için sık uygulanan bir yöntemdir. Estetik bölümünde uzmanlaşmış tıp doktorları yani estetisyenler tarafından uygulanan bu metot cildinizin deri altına iğneler ile birtakım gerekli bileşenlerin verilmesi mantığına dayanmaktadır.

Bu aşı aynı zamanda H-100 aşısı ya da IAL sistem adıyla da anılmaktadır. Bu aşılama yöntemi yaşlılığın ciltte meydana getirdiği olumsuz etkileri sadece azaltmakla kalmayıp yaşlılık belirtileri olan kırışıklık ve benzeri cilt kusurlarını da ortadan kaldırarak cildi gerçek anlamda gençleştirmektedir. Peki, bunu nasıl gerçekleştirmektedir?

Gençlik aşısı içerisinde “hyalüronik asit” denilen bir madde bulundurmaktadır. Hyalüronik asit ciltte bakım ve onarım görevi gören bir bileşendir. Bu bileşen bebeklerin cildinde kendiliğinden doğal yollarla üretilmektedir. Bu sebeple bebeklerin cildi pürüzsüz ve canlıdır. İnsanlar yirmi beş ile otuz yaşına kadar bu bileşeni eklemlerde, ciltte ve hemen hemen vücudunun her bölgesinde barındırmaktadır. Ancak insanlar otuz yaşın üzerine çıkmaya başladığında bu bileşenin vücuttaki miktarı düşmekte ve doğal olarak yaşlanma belirtileri boy göstermeye başlamaktadır. İşte tıpkı bebeklerdeki gençlik etkisini her yaştan kişilerde sağlayabilmek için cilde dışarıdan hyalüronik asit enjekte edilmektedir.

Gençlik Aşısı Nasıl Uygulanır?

Gençlik aşısı bir dizi enjektör yardımı ile ciltte deri altına uygulanmaktadır.  Yaşlanma karşıtı gençlik aşısı cerrahi bir işlemdir ancak bu cerrahi işlem genel anestezi gerektirmemektedir. Uygulama süresi on beş dakika ile bir saat arasında değişmektedir. Bu faktörler de bu yöntemin çok tercih edilmesine sebep olmaktadır.

Gençlik aşısı ciltte yaşlanma belirtisi görülen bölgelerde birkaç seans şeklinde uygulanmaktadır. Cilt uzun yıllar boyunca dış etkenlere maruz kaldığından ötürü bozulmalar oluşmaktadır. Bu bozulma sebepleri olarak aşırı kilo, fazla sigara kullanımı, solaryum ve güneş yanığı lekeleri ya da basitçe yaşlılık olabilir. Kişinin vücudunda bu tarz bozulmaların baş gösterdiği bölgelere bölgenin durumuna göre uzman doktor tarafından kararlaştırılmış miktarda hyalüronik asit enjekte edilir.

Yaşlanma Karşıtı Gençlik Aşısı Kimler Tarafından Yaptırılabilir?

Bu aşıyı önce uzman doktor sizlere sağlık geçmişiniz ile ilgili gerek gördüğü her detayı sorarak risk analiz tablosu çıkaracak ve tedavinizi buna göre yönlendirecektir. Gençlik aşısı uygulanmasında en önemli faktör alerjileriniz olup olmamasıdır. Lokal anestezi yapılacağından ötürü vücudun anestezi almaya karşı alerjisi olup olmadığının bilinmesi gerekir. Bundan emin olunamayan durumlarda önce bir alerji testi yapılması istenebilir.

Gençlik aşısı zarar görmüş her bölgeye uygulanabilmektedir. Örnek vermek gerekirse yaşlanma karşıtı gençlik aşısı;

  • Alın bölgesine
  • Kaş (T Bölgesi) etrafına
  • Göz çukurları etrafına
  • Ağız etrafına
  • Yüz bölgesine
  • Boyun bölgesine
  • Dekolte bölgesine
  • El üzerine uygulanabilmektedir.

Gençlik Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Gençlik aşısının bilinen çok ciddi veya ölümcül bir zararı ya da yan etkisi yoktur. Gençlik aşısı uygulamak için yapılacak olan anestezi maddesine karşı alerjik bir reaksiyon geliştirebilecek kadar ciddi derecede bir alerjiniz yok ise siz de gençlik aşısı yaptırabilirsiniz. Yan etki olarak sayılmasa da şundan bahsetmekte fayda vardır. Gençlik aşısı çoklu enjeksiyonlar halinde yapıldığı için uygulama sonrası uygulama bölgesinde çok hafif kızarma veya morarmalar gözlemlenebilir. Ancak bunlar vücuda iğne giriş çıkışından kaynaklı olup kesinlikle kalıcı yan etkiler değildir.

Gençlik Aşısının Fiyatları Nasıldır?

Yaşlanma karşıtı gençlik aşısı fiyatları klinikler arası değişiklik gösterebilmektedir. Fiyatların belirlenmesinde rol oynayan temel faktörler kişinin enjeksiyon istediği bölgelerin hasar durumu ve buna bağlı olarak bölgelere ne miktarda hyalüronik asidin kaç seans uygulanacağı gibi kişi bazlı değişkenlerdir. Tüm bu faktörler sizler için belirlendiği takdirde doktorunuzdan net bir ücret öğrenebileceksiniz. Ancak yaşlanma karşıtı gençlik aşısının son yıllarda uygulanma sıklığına bakarsak fiyatların çok aşırı lükse kaçmadığını tahmin etmek doğru bir varsayım olacaktır.  

Faydalı olabilecek diğer içerikler

2 geri izleme / bildirim

  1. Karadeniz'de Kış Tatili için Gidilecek 5 Yer! - Hayata Dair herşey
  2. Kışın İzmir’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi - Hayata Dair herşey

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*