Anne sütünü arttıran kesin çözüm

anne-sutunu-arttiran-kesin-cozumm-2-min

Anne sütünü arttıran kesin çözüm olarak yazımızda yeni doğum yapmış annelerimiz için birbirinden faydalı bilgiler hazırladık. Her biri uzman tavsiyesi olan bu bilgiler, tüm anneler için umarız ki şifa kaynağı olacaktır. Yeni doğan bebeklerin en temel besini olan anne sütünün bebeklerin gelişimi açısından önemi yadsınamaz bir gerçektir. Her annenin sütü ise bebeğinin ihtiyaçlarına yönelik olarak çeşitli besin ögelerinin yanında vitamin ve mineraller de içerir. Bu özel sütün yeni doğmuş bebeklerin ilk 6 aylık gelişimi için tek başına yeterli olan bir besin olması da anne sütünün yeterli olmasının ne derece önemli olduğunu bizlere göstermektedir. Anne sütü, sodyum, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi minarelerin yanı sıra C,A ve D vitamini,B12 vitamini de içeren çok kıymetli bir besindir.

Anne sütünün yeterli olması bebeğin ilk 6 ayında tükettiği tek besin olmasının yanında bebeğin organ ve sinir hücrelerinin gelişiminde önemli rol oynaması açısından büyük önem taşır. Bu nedenle anne adayları veya henüz yeni doğum yapmış anneler genellikle sütünün yetip yetmeyeceği, bebeğini yeterince besleyip besleyemeyeceğinden endişe duyarlar. Elbette her annenin bedeni ve doğum sonrası sürece verdiği tepki birbirinden farklıdır. Ancak çoğu zaman doğum sonrasında anneler eğer sağlıklı ve düzenli besleniyor veya başka bir sağlık problemleri yoksa bebeklerine yeterince süt verebilecek durumda olurlar. Tabii ki kendisine ne kadar iyi baksa da başka sebeplerden dolayı sütü az olan kadınlar da mevcuttur. İşte sizin de sütünüz beklediğiniz kadar değilse endişelerinizi biraz daha hafifletmek adına lütfen yazımızdaki faydalı olabileceğine inandığımız bilgileri okumaya devam edin.

Başlıklar

Anne sütünü arttıran tarifler

Anne sütünü arttıran kesin çözüm olarak anne sütünü arttıran tarifler konusunda birçok tavsiyemiz olacak. Süt miktarının yeterli olmadığının fark eden anneler önce paniğe kapılıp çocuğunu yeterince doyuramayacağı düşüncesiyle üzülseler de bu durumu çözmek adına zaman zaman bazı tarifler denemektedirler. Eğer siz de yetersiz anne sütü sorununa bir çözüm arıyorsanız belki de çözüm sandığınızdan çok daha doğal ve kolay bir yol olan beslenmeden geçiyordur. Beslenme düzeninizde yapabileceğiniz ufak değişikliklerle süt miktarınızı artırmak düşündüğünüzden de kolay olabilir. Örneğin;

  • süt, fındık veya ceviz kullanılarak yapılan tatlılar tüketmek;
  •  tahin, nohut zeytinyağı, sarımsak ve limon içeren humus da beslenme düzeninize ekleyerek sütünüzü artırmanızın doğal bir yoludur.
  • Aynı zamanda yulaf tüketiminizi artırabilir ve bedeninizde süt üretiminden sorumlu olan prolaktin ve oksitosin hormonlarınızı artırarak süt miktarınızı çoğaltabilirsiniz.
  • Anne sütünü artıran içeceklerden bahsedecek olursak eğer elma ve kuru meyveleri kullanarak hazırlayabileceğiniz bir komposto, süt ayran ve kefir gibi proteini bol içerecekler ve kimyon, rezene, tarçın, zencefil ve zerdeçal bulunan detoks suları da yine anne sütünü artırmada sizlere oldukça yardımcı olabilecek besinler arasındadır.
  •  Bunlara ek olarak yeşil yapraklı sebze tüketimini artırmak, ananas ve avokadolu tarifler de yine süt miktarınız artırabilecek besinlerdendir.
anne-sutunu-arttiran-kesin-cozum-2-min-1

Anne sütünü arttıran bitki çayları

Anne sütünü artıran çaylar denildiğinde akla en sık gelen bitki rezene bitkisidir. Zira rezene filoöstrojen bileşenler içerir ve anne sütünün oluşmasına yardımcı olan hormonlar üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir. Rezene dışında ıhlamur, papatya çayları da yine bu süreçte size fayda sağlayacak çay çeşitleri arasındadır. Bu bitkiler bir yandan sütünüzü artırırken aynı zamanda bebeğinizin olası gaz problemlerine de çare olur.

Buna ek olarak;

  • tarçın ve limon içeren çayları da yine bu süreçte tercih edebilirsiniz. Tabii aslında birçok uygulamada olduğu gibi herhangi bir şeyin etkisini istediğimiz oranda görebilmek için o şeyin düzenli olarak yapılması veya o besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekir.
  • İşte bahsettiğimiz çay çeşitlerinin de sütünüzü artırmasını istiyorsanız eğer düzenli olarak bu çayları tüketmek durumundasınız. Bu kadar çayı düzenli olarak içemem veya alışkın değilim diyorsanız sizi motive edebilecek bir haberimiz var.
  • Bitki çayı tüketimi genel anlamda kilo verme süreçlerinde yardımcı bir unsur olmakla birlikte hamilelikle beraber hayatınıza girmiş olan fazla kilolarınızın da verilmesinde size fayda sağlayacaktır.
  •  Bahsetmiş olduğumuz çaların hazırlanma aşamasında dikkat etmenizi önerdiğimiz bir nokta ise çayını hazırlayacağınız bitkiyi kaynatmamak. Bitkiyi kaynatmadan üzerine sıcak su eklemek suretiyle çayları hazırlamanızı öneriyoruz.

Pompa ile süt arttırma

Anne sütünün %90 a varan bölümünü su oluşturur. BU nedenle sütünü artırmak isteyen annelerimiz her şeyden önce beslenmesine ve su tüketimine büyük önem göstermelidir. Normal su ihtiyacından yaklaşık bir kitre kadar daha fazla su içen annelerin emzirme dönemlerinde daha rahat edeceğini söyleyebiliriz. Bunun yanında pompa kullanarak da sütünüzü artırmanız elbette mümkün. Pompa kullanımı mantığının temel olarak ele alalım.

 Örneğin bebeğini bir göğsünden emzirirken diğer göğsünde pompa kullanan anneler sütlerini artırabilirler. Çünkü bir yandan asıl bebek emme işleminde bulunurken bebek olmayan göğüs de pompa yardımıyla uyarılır ve beyne sanki iki adet bebek emziriliyormuş gibi sinyal gitmiş olur. Emzirme sırasında bebekle yakın temas halinde olan annenin artan hormon seviyeleri ve göğüs pompasının da beyne gönderdiği uyarıcı sinyaller sayesinde annenin sütü artırılmış olur. Tabii bu ve beslenme gibi faktörler dışında annenin psikolojisinin de vücudunda ürettiği süt miktarıyla oldukça büyük bir ilişkisi bulunmaktadır.

Doğumdan sonra süt gelmesi için ne yapmalı ?

Doğum sonrası sütünüzün gelmesi için elbette yapabileceğiniz ilk ve en kolay şey emzirmek olacaktır. Bebeğiniz emme refleksi ve aynı zamanda onu kucağınızda tutmanın sizde oluşturacağı hormonal etkiler sayesinde göğsünüzde bulunan süt bezlerinin tetiklenmesini ve bedeninizin daha çok süt üretmesini sağlamış olacaksınız.

Bir başka tavsiyemiz ise beslenme düzeninize ve su tüketiminize özen göstermeniz yönünde. Zira yazımızın önceki bölümünde de bahsettiğimiz üzere anne sütünün %90 a varan kısmı sudan oluşmaktadır. Bol su içerek ve anne sütünün artıran gıdalar tüketerek emzirme döneminizi daha az endişeli ve sütüm yeterli gelecek mi korkusundan uzak geçirmeniz mümkün.

Beslenme düzeninize dikkat ediyor veya bol su içiyor ancak sütünüzün az geldiğini gözlemliyorsanız farklı emzirme pozisyonları hakkında araştırma yaparak bu yöntemi de deneyebilirsiniz. Yeni doğan bebeklerin çene kasları zayıflığından veya hemen uykuya dalmasından kaynaklı emzirme sorunlarınızı da yine farklı emzirme pozisyonları deneyerek aşabilirsiniz. Öte yandan stres seviyenizi kontrol altına almak için vakit buldukça meditasyon vb. rahatlatıcı aktiviteler yapmanız da genel sağlık durumunuza olumlu etki yapacak dolayısıyla süt üretiminizi artırmada sizlere yardımcı olacaktır.

Yazımızda anne sütünü arttıran kesin çözüm konusunda bilgiler verdik. Fakat buradaki içerikler sadece bilgi verme amaçlıdır. Doktor tavsiyesinin yerini tutmaz. Bu yüzden öncelikli olarak anne sütü arttırmanın yolları konusunda bilgi almak için uzman doktorunuzla görüşüp vereceği listeyi uygulamanızı tavsiye etmekteyiz. Eğer sizlerin de bu konu hakkında fikir ve görüşleriniz olursa bizlere yorum bölümümüzden ulaştırabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*