Ksantan Sakızı Nedir? Faydaları Nelerdir?

ksantan sakızı
ksantan sakızı

Ksantan sakızı nedir? Faydaları nelerdir?  Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bu sakız ile ilgili çeşitli sorular gündeme gelmekte… Şampuan gibi pek çok saç ürününün içinde de bulunan Ksantan sakızı  (Xanthan gum), bildiğimiz diğer sakız türleri gibi değildir. Bununla birlikte pek çok alanda kullanılan bu sakız, gıdalarda da koyulaştırıcı madde olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca bunun yanı sıra kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu da söylenmektedir. Saçlarınızda oluşan kuruluk ve bunun sonucunda artan kepeklenme ve deri problemleri ortaya çıkabilir. Yaşanan bu ve benzeri saç problemlerine Ksantan sakızının engel olmaya yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Bunun sonucunda son dönemlerin popüler doğal saç ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle de Ksantan sakızı çoğu saç ürününde emülgatör görevi ile bulunan bir ürün olmaya devam etmektedir.

 Sakız olarak geçtiği için gıda ürünü olarak düşünülmekte bununla beirlikte gıda ürünü olarak da kullanımı söz konusu olmasına rağmen tam anlamıyla gerçek bir sakız değildir. Ksantan sakızı tüm bunlara ek olarak pek çok gıdada stabilizatör veya koyulaştırıcı olarak kullanılıyor. Gıdalarda kullanıldığında olduğu gibi dengeleyici ve koyulaştırıcı bir madde olmasının yanı sıra aynı zamanda emülsifiye olarak ürünün tüm bileşenlerini yapışkan bir sıvı içinde bir arada tutarak eş zamanlı olarak içine konulduğu ürünün tüm aktif bileşenlerinin birlikte çalışmasını sağlar. Peki Ksantan sakızı nedir? Faydaları nelerdir?  Yazımızın devamında ayrıntılarıyla inceleyelim.

Başlıklar

Ksantan Sakızının Cilde Faydaları

Ksantan sakızının cilde faydaları olduğu bilinmektedir. Ksantan sakızı (Xanthan gum), saç derinizi ve doğal olarak saçlarınızı kuruluk ve kepek gibi durumlarda doğal ve kolay bir biçimde kurtarmanızı  sağladığı için mucizevi bir üründür diyebiliriz. Ksantan sakızı, özellikle günümüzde giderek artan glutensiz beslenme/ gluten diyeti gibi diyetlere yöneldikçe bu tarz gıdaların üretiminde güçlü bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Ciltteki ve özellikle saç derisinde ki kuruluk için çok önemli bir madde olan bu sakız saç ürünlerinde kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bazılarına göre saç ürünlerinde kullanılması konusunda kararsızlık duyuksa da aslında, saç ürünlerinde gıdada kullandığında olduğu gibi benzer bir şekilde etkiye sahiptir. Ksantan sakızı saç ürünlerindeki kıvam arttırıcılığına ek olarak, yağları saça hapsettiği için saç kuruluğu ve kepek gibi saç derisi ile ilgili problemlerde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Kuru ve kepekli saç derisine sahip olan kişiler özellikle bu mucizevi üründen gönül rahatlığı ile faydalanabilirler.

ksantan-sakizi1-2-min

Ksantan Sakızı Zararları

Ksantan sakız zararlarının neler olduğu çok sorulmaktadır. Sakızın herhanhangi bir olumsuz yan etkisi olduğu bilinmemektedir, yani alerjisi olmadığı sürece herkes tarafından kullanılabilir. Ksantan sakızının büyük oranda mısır, lahana, süt, soya, ve buğdaydan üretildiği bilinmektedir. Bu sebeple bu ve benzeri ürünlere alerjiniz varsa kullanmamalı ya da kullanırken dikkat etmeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda, eş zamanlı olarak kullandığınız saç ürünleri bileşenleriyle olumsuz etkileşime girebileceği de söylenmektedir. Her zaman şeyin fazlasının zararlı olduğu bilindiği üzere çok miktarda Ksantan sakızı kullanmanızda bağırsak problemlerine neden olabileceği için dikkatli olmanızda fayda vardır.

Ksantan Sakızı Nasıl Kullanılır?

Ksantan sakızı nasıl kullanılır? sorusu Ksantan sakızının faydaları duyulunca sıkça sorulmaya başlandı. Ksantan sakızı yemeklerde kullanılacağı gibi saç ürünleri içinde kullanılmaktadır. Soya, mısır, lahanadan üretilmesi nedeniyle vegan bir ürün olan bu sakız özellikle vegan gıdalarda daha çok tercih edilmektedir.

 Süt yerine kullanılırken katılacağı karışımın 1/8 ‘i kadar eklenmelidir. Kıvam artırmak içinde az bir miktar kullanabilirsiniz. Kıvam artırıcı özelliği ile bilinen bu sakız petrol ve inşaat endüstrisinde de çeşitli durumlar için kıvam artırmak amacı ile kullanılmaktadır.

ksantan-sakizi2-2-min

Ksanthan Sakızı Nereden Alınır?

Ksanthan sakızı nereden alınır? sorusu sakızın faydalarının öğrenilmesi ve ününün her geçen gün artması ile birlikte daha sık duyduğumuz bir soru haline geldi. Sorunun cevabı aslında oldukça basit. İnternette arattığınızda kolayca Gittigidiyor, N11, Akakçe, Hepsiburada, Trendyol ve Amazon gibi sitelerde kolayca alabilirsiniz.

Ayrıca bununla birlikte pek çok alanda kullanılan ve cilde, özellikle de saçlara çok iyi gelen bu mucizevi ürünü, gıda maddeleri satan bazı yerlerde bulabileceğiniz gibi bazı aktarlardan da satın alabilme şansına sahipsiniz. Aldığınız yerin güvenilir olduğuna dikkat etmenizde fayda vardır. Zira bu tarz ürünlerin merdiven altı üretimleri de söz konusu olabilmektedir. Bu durumda ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Yazımızda Ksantan sakızı nedir? Faydaları nelerdir?  Konusuna detaylı bir şekilde cevaplar yönelttik. Eğer sizlerin de bu konu hakkında fikir ve tavsiyeleriniz varsa bizlere yazımızın alt bölümündeki yorum alanından görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

ksantan-sakizi3-2-min

Faydalı olabilecek diğer içerikler

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*