Dilara Koçak İbs Diyeti

dilara koçak ibs diyeti
dilara koçak ibs diyeti

Dilara Koçak İbs Diyeti ! Tüm dünya genelinde görülen hassas bağırsak sendromunun beş önemli tetikleyicisi vardır. İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS), yani hassas bağırsak sendromu da denilen bu hastalık insanların yaklaşık olarak yüzde 6 ile 18’ini etkilemektedir. Bu durum, bağırsak hareketlerindeki değişiklik ve karın ağrısıyla kendini gösterir. Diyet, stres, uyku düzeni bozuklukları ya da bağırsak bakterilerindeki değişikliklerde ibsnin belirtilerini tetikleyebilir.

Tetikleyiciler, insanlar arasında farklılık gösterebilir ve bu sebeple tek bir besin ya da stres kaynaklı olarak ibs ye yol açar gibi genelleme yapmak oldukça güçtür. İshal, kabızlık, gaz ve şişkinlik, yorgunluk ve uyku sorunları gibi faktörler ibs’yi tetikleyen faktörlerdir. Bu sebepten dolayı kişilerin bu tarz rahatsızlıklar yaşamasını önlemek için Dilara Koçak ibs diyetini deneyebilir, sıkıntılarınızı en hafife indirgeyebilirsiniz.  Peki bu şikayetleri önlemek için nasıl bir diyet uygulamalıyız sizlere sırasıyla onları açıklayacağız.

 • Az az ve sık sık aralıklarla yemek yemeliyiz.
 • Besinleri çok çiğneyerek öğüttükten sonra yutmalıyız.
 • Çok fazla posası olan besinleri tüketmemeliyiz.
 • Su içmeyi günlük hayatınızda bir rutin haline getirerek sık sık su içmelisiniz.
 • Çok yağlı kızartmalardan uzak durmalıyız.
 • Gaz yapan ürünlerden uzak durmalıyız.
 • Çok tuzlu ve ödem yapıcı besinlerden uzak durmalıyız.
 • Nane ve rezene gibi bitki çayları içerek kendinizi rahatlatabilirsiniz.
 • Öğünlerinizi ne çok sıcak ne de çok soğuk tüketmelisiniz.
 • İbs’ye sebebiyet veren en önemli faktör ise stres faktörüdür. Bu nedenle gün içerisinde oluşabilecek herhangi bir stresten uzak durmalısınız.

Başlıklar

İBS Kesin Çözüm ! Dilara Koçak İbs Diyeti !

Dilara Koçak ibs diyeti kapsamında, İbs, diğer adıyla bağırsak sendromu olarak bilinen bir tür bağırsak rahatsızlığıdır. Çoğunlukla mide krampları, şişkinlik, hazımsızlık, ishal gibi birçok belirtilerle kendini belli eden bu rahatsızlık günümüzde çoğu kişi tarafından şikâyet sebebidir. Bu rahatsızlık hayat boyu devam eden ve hayat kalitenizi oldukça etkileyen bir rahatsızlıktır.

İbs rahatsızlığını çeken ve çok şikayetçi olan kişiler acaba ibs kesin çözümü var mı diye merak etmektedir. Ancak maalesef ibs rahatsızlığının ne kesin çözüm ne de tedavisi bulunmamaktadır. Ancak ibs sendromunu en aza indirmek için diyetler, ilaçlar ve de düzenli egzersizler yaparak gündelik rutin hayatınızda daha az etkisini görmüş olabilirsiniz. Peki ibs sendromu ne gibi faktörler sonucunda oluşmaktadır. Sizlere bu konuda maddeler halinde bilgiler vereceğiz.

 • Kişinin çok zor travmalar yaşaması sonucunda oluşabilir.
 • Anksiyete ve depresyon gibi bozukluklar sonucunda bu sendrom oluşabilir.
 • Bağırsak enfeksiyonu sonucu oluşabilir.
 • Paketli gıdaların tüketimi sonrasında oluşabilir.
 • Ailenizde genetik bir rahatsızlık olabilir.
 • Kadınlar, erkeklere nazaran bu sendromla daha fazla karşılaşmaktadır.
 • Yaş sebebiyle oluşabilir. İleriki yaşlarda bu sendromun oluşması daha olasıdır.

Dilara Koçak ibs diyeti kapsamında, bu faktörlerden dolayı bu sendromun oluşması için günümüzde çok karşılaştığımız stresi hayatımızdan çıkarmamız gerekmektedir. Hayatta herkesin bir sıkıntısı ve stres yaşadığı bir olay elbette olabiliyor. Ancak sağlığımızın değerini bilmeli ve ona göre yol almalıyız. Yapılan araştırmalara göre 10 kişiden 5’i ibs sendromuna yakalanmaktadır. Bu sendromun tedavisi olmamakla birlikte en az indirgeyecek şeyleri yaparak hayat kalitenizi arttırabiliriz. Kendinizin aşamayacağı durumda olduğunuzu düşünüyorsanız uzman doktora danışmanız daha iyi olacaktır.

dilara-kocak-ibs-diyeti-1

İBS Sirke Tedavisi ile Geçer mi?

İbs sendromunun tıbbi bir tedavisinin olmadığını diyet, egzersiz ve stresten uzak durarak en aza indirgeyebileceğinizi yukarıda sizlere detaylı bir şekilde anlatmıştık. İbs sendromunda çok şikayetçi olan kişiler tıpta çaresi olmadığını anlayınca birçok bitkisel kürleri deneme ve onlardan şifa bulma ihtiyacı hissetmiştir. Sirkenin mucizevi bir sıvı olduğunu hepimizi biliriz. Peki ibs sirke tedavisi ile geçer mi? Bu konuda yapılan araştırmalara göre elmanın kendisi ve sirkesi bu sendrom için çok faydalıdır.

Dilara Koçak ibs diyeti kapsamında, elma sirkesi ibs sendromu ağrılarını ve olası kramplarının önüne geçmektedir. Bunun sebebi ise elma sirkesi bağırsak hareketlerini engelleyerek ağrılarını oluşmasını engellemektedir. Diğer yandan mideye de iyi gelen elma sirkesi karın kramplarının da önüne geçmektedir.

Elmanın lif bakımından çok zengin olması sebebiyle mideyi yumuşatarak kramp ve herhangi bir ağrı olmasını engellemektedir. Bunların yanı sıra sirke tedavisi ile kabızlık ya da ishal gibi şikayetlerinde önlendiği araştırılmıştır. Kalın bağırsak duvarını temizleme görevi gören elma sirkesi birçok İbs sendromu yaşayan hastalık için bir şifa olmuştur.  

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*