En Güzel Çocuk Masalları

en-guzel-cocuk-masallari
en güzel çocuk masalları

En güzel çocuk masalları hakkında araştırma yapanlar için faydalı bir yazı derledik. Masallar, çocuklar için vazgeçilmez bir okuma aracı ve aynı zamanda hayal dünyalarına açılan kapının aracı olarak görülür. Çocuklar, masal dinlerken ya da okurken içinde yazılanları kendi zihindeki dünya ile birleştirerek yeni dünyalar ve oluşumlar yaratmaktadır. Bu durum da çocuğun yaratıcılığını, hayal kurma becerisini, sanatsal düşünme becerisini arttıran önemli bir aktivitedir.

En güzel çocuk masalları kapsamında, masallar kendi içerisinde kategorilere ayrılır. Bazı masallar uyku getiren masal olarak bilinir. Bazısı zeka geliştirici masallar olarak ayrılır. Bu masallar daha çok bilişsel ve pratik zekanın gelişimine katkı sağlayacak şekilde yazılır ve içerisinde çocuğun yapması istenilen etkilikler olabilmektedir. Diğer yandan bazı masallar, eğitici masallar olacak şekilde düzenlenir. Amaçları çocuğun bir bilgiye olan merakını gidermek ve onun anlayabileceği bir dilde açıklamak üzere yazılır.

Diğer kitap türlerinde olduğu gibi masallarda da bir takım öne çıkan eserler mevcuttur. Çocuklar bu masalları kendi içsel dünyasında daha çok benimser, kendi dünyalarına uygun hale getirir ve sürekli olarak okumak ya da duymak isterler. Bu masallar genellikle dünga genelinde ünlü masallardır. Çocuklar bu masalları o kadar içselleştirir ve özümser ki sadece okumakla kalmaz çeşitli kostümlerle, ya da çeşitli drama etkileri ile o masalı yaşamak isterler.

en-guzel-cocuk-masallari-1

Başlıklar

Dünyaca Ünlü Masallar Nelerdir? En Güzel Çocuk Masalları

Masal denilince akla yetişkin ya da çocu fark etmeksizin genellikle aynı isimdeki masallar canlanır. Bu masallar herkesin aklında en güzel masallar olarak yer edinmiştir. Bu masallardan birkaç örnek verecek olursak şöyle sıralanabilir;

 • Güzel ve Çirkin
 • Üç Küçük Sincap
 • Külkedisi
 • Kırmızı Başlıklı Kız
 • Bremen Mızıkacıları
 • Fareli Köyün Kavalcısı
 • Pinokyo
 • Küçük Deniz Kızı
 • Hansel ve Gretel
 • Uyuyan Güzel
 • Çizmeli Kedi

En güzel çocuk masalları kapsamında, dünyaca ünlü masalların ortak özellikleri, sürekli olarak bir durumdan ders çıkarma, bir durumu düzeltmeye çalışmak ve ödül alma şeklinde dizayn edilmiştir. Bu tür masallar çocukların kendi güvenlerini kazamasında, kendilerinde de hata yapma imkanı görmesine ve başarısızlıktan korkmamasına dair dersler vermektedir.

Aynı zamanda gelişen teknoloji ile bu masalları dijital ortamlarda da dinlemek mümkün olmuştur. Özellikle tablet, bilgisayar ya da telefon kullanımına aşına 5-6 yaş gruplarındaki ebevenylerinin kontrolü ile istediği masalı seçeneklerini belirterek okuyabilir. Bir gün, Uyku Getiren Masalları oku şeklinde ya da zeka geliştirici masalları oku şeklinde dijital ortamda komut vererek o masalları dinleme avantajıa sahiptir. Diğer yandan masalları da kendi isteği doğrultusunda uzun masal oku ya da kısa masal oku seçenekleri ile de zenginleştirebilir. Tüm bunların yanı sıra sistemde yaş grubu kategorizasyon imkanı da bulunmaktadır. Örnek olarak; 5-6 yaş masalları oku şeklinde ya da sadece tek yaş gruba özel olarak 6 yaş masal oku seçenekleri bulunmaktadır.

en-guzel-cocuk-masallari-3

Masal Nasıl Başlar?

Masallar, çeşitli kültür ve dillerde farklılık gösterse de genel olarak bir tekerleme ile başlar. Bu tekerleme çocuğun hem ilgisini çeker ve aynı şekilde tüm ilgisinin masalda kalmasını sağlar. Çocuk bu spesifik olan tekerlemeyi duyduğu an masalın başladığını anlayarak pür dikkat masala odaklanır. Aynı şekilde masallar nasıl tekerleme ile başlıyorsa tekerleme ile de sonlanır. Masal anlatıcısı genel olarak masala başlarken şu tekerlemeyi söyler; “Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken bir karı koca varmış.” Bu şekilde söylendikten sonra, “Günlerden bir gün”, “Günün birinde…” şeklinde masallar devam eder.

Eğitici Masallar Nelerdir? En Güzel Çocuk Masalları

En güzel çocuk masalları kapsamında, eğitici masallar çocukların zihinsel gelişim süreçlerine onlara bilgi öğretmek ve açıklama yapmak üzere tasarlanan kitaplardır. Bu kitaplar genellikle masal, çocuk kitap yazarı, gelişim uzmanları ve profesynel editörler tarafından düzenlenir. Her yaş grubu için farklılık gösterir. Eğitici masallarda daha küçük yaş grubu için masal anlatıcıları ya da ebeyenler devreye girse de 5-6 yaş grubu için yardım olması ve çocukları aktiviyete dahil etmesi her zaman beklenir.

 Özellikle eğitici masal kitabı okul öncesi çocukların zihin ve bilgi gelişimi açısından onları destekleyen bir nitelik taşır. Kimi zaman bazı masallarsa hem eğitici hem de uyku masallarının birleşimi şeklinde sunulur. Eğitici Uyku Masalları, bir çocuğun bilgisel gelişimini desteklerken aynı şekilde onu uykuya hazırlamak ve hayal dünyasını genişletmek üzere düzenlenir.

Bir Masal Nasıl Yazılır?

Bir masal öncelikle çocuklara hitap olacak şekilde onların seviye gruplarına göre yazılmalıdır. Çocuklar kitabı okuduğunda ilgilerini çekmeli, çeşitli dersler çıkarmalıdır. Aynı zamanda bir masal kitabı çocuğu düşünmeye sevk etmelidir. Çocuğun düşünmesini sağlayarak onun hayal dünyasını genişletmeli, kurduğu dünyaya renk katabilecek şekilde olmalıdır.

Yaş gruplarına göre işlenen konuya mutlaka dikkat edilmesi önemlidir. Küçük yaş gruplarına çok soyut olacak şekilde kitaplar ya da büyük yaş grubu çocuklar için basite indirgenmiş yazılar olmamalıdır. Bunlara dikkat edildiği taktirde çocukların ilgisini çeken ve öğreten masal kitapları ortaya çıkar.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*