Kişniş Nedir? Faydaları Nelerdir?

kisnis-2-min

Kişniş nedir? Faydaları nelerdir? Özellikle kış aylarında bu merakın artmasının sebebi bu bitkinin eylül ayında olgunlaşıyor olmasıdır. Bu yüzden içinde bulunduğumuz kış döneminde bitkinin taze şeklini daha kolay bulma imkânına sahip oluyoruz. Tabii bu zamanı kaçıranlar için her mevsim kişniş bulunabilen bir bitkidir. Kişniş ülkemizde de oldukça sık tüketilen bir bitkidir. Özellikle Isparta, Konya ve Burdur illerinde yetişir.

 Kullanım alanları ve faydalı oldukça fazladır. Özellikle tohum kısmı en çok tercih edilen kısımlarından biridir. Bu tohum kısımları kurutularak toz haline getirilir ve bu şekilde market ya da aktarlarda satılır. Kişnişi tohum olarak almaktansa bitki olarak alıp kendiniz toz haline getirirseniz daha iyi olacaktır. Görünüş itibari ile maydanoza oldukça benzer ve bu familyada yer alır. Bitki her mevsim kullanıldığı ve otları ve tohumu gibi her yeri çok çeşitli bir kullanıma açık olduğu için oldukça bereketli bir bitkidir. Peki, kişniş nedir? nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Başlıklar

Kişniş Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kişniş nasıl kullanılır derseniz kişniş bitkisinin kullanım alanları oldukça geniştir. Yaprağı ayrı, tohumu ayrı olmalı üzere çok çeşitli kullanım alanları sunar. Bu nedenle oldukça tercih edilir bir bitkidir. Eğer bitki olarak özellikle eylül ayında elde ederseniz salata yapımında kullanılmakta ve soslara hoş koku vermektedir. Bu en sık kullanımlarından biridir. Yemeklere eşsiz bir tat katmakta olan bu bitkinin ayrıca tohumu da farklı kullanım alanları sunmaktadır.

 Örneğin tohumu turşu yapımında kullanılır ve turşuya eklenir ayrıca hemen hemen her yemeğin içinde kullanılabilir. Eğer direkt olarak tüketmek isterseniz kişniş tohumu balla karıştırılabilmektedir. Böylece daha faydalı bir karışım elde edebilirsiniz. Buna ek olarak en sık kullanılan yöntemlerden biri de kişniş bitkisini çay haline getirerek kullanmaktır. Kaynar suya birkaç adet kişniş yaprağı atarak demlenmeye bırakırsanız bu çay da tüketime hazır olacaktır. Siz de daha sağlıklı kalmak ve bunu doğal yollardan yapmak istiyorsanız kişniş otunu mutlaka mutfağınızda bulundurun.

Kişniş Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kişniş otu faydaları saymakla bitmez. Her şeyden önce kişniş antioksidan bir özelliğe sahiptir. Gripten kansere kadar pek çok hastalığa karşı vücudu korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. İçinde bulunan maddeler sayesinde kolesterole karşı vücudu korur ve destekler. İçindeki bu maddeler sayesinde ayrıca kalp ve damar sağlığının da korunmasına yardımcı olur. En güçlü özelliklerinden biri olarak kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıkların ortaya çıkma olasılıklarını düşürürüz. Kişnişin faydalarından bir diğeri de sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı oluyor olmasıdır.

 Bu sayede kişniş tüketildiğinde hazımsızlık sorunu belirli oranda ortadan kalkar ve sindirim sistemi rahatlamış olur. Sindirim sistemini düzenlediği için de iştah açıcı bir etkiye neden olur. Bu nedenle kilo almak isteyen kişilere oldukça tavsiye edilen bir bitkidir. Kişniş güzel bir aroma ve kokuya sahiptir. Bu nedenle direkt olarak çiğnendiğinde kötü ağız kokusunun geçmesine olanak tanır. Vücudu toksinlerden arındırır ve diyet yapan kişilere oldukça fayda sağlar. Buna ek olarak mide bulantısının geçmesine ve kusma gibi rahatsızlıkların anlık rahatlamasına neden olur.

Kişniş Tohumu Nasıl Kullanılır?

Kişniş tohumu nasıl kullanılır sorusunun da yanıtı oldukça kolaydır. Kişniş tohumu her şeyden önce yoğurt ile birlikte karıştırılarak kullanılabilmektedir. Bu nedenle bitkinin tohumu paket halinde aktarda ya da markette satılmaktadır. O nedenle oldukça kolay ulaşabilirsiniz. Tohumlar bal ile karıştırılarak yenebilir ya da tek başına ev yemeklerine katılabilir. Kişniş tohumundan çay da yapabilmek müdür. Kaynar bir bardak suya atılan tohumlar kişniş çayı yapmanıza yardımcı olur. Öncelikle çayın demlenmesini bekleyip daha sonra tüketebilirsiniz. Bu şekilde tüketirseniz kişnişin faydalarından yararlanmış olursunuz. Kişniş buna ek olarak makarna gibi yemeklere tat vermesi açısından da kullanılabilir. Burada yaprağını kullanabileceğiniz gibi tohumlarından da yararlanabilirsiniz. Tüm bu etkenler, faydalar ve kullanım alanları göz önüne alındığında kişniş oldukça faydalı ve ilaç niteliğinde bir bitkidir. Bu bitki hakkında araştırmalar yaparak nasıl tüketildiğini öğrenebilir ve siz de mutlaka mutfağınızda bulunması gerekenler listesine ekleyebilirsiniz. Böylece de doğal yollardan daha sağlıklı yemekler hazırlamış olursunuz.

Yazımızda Kişniş nedir? Faydaları nelerdir? Sorularına yanıtlar verdik. Sizlerin de yazımız hakkında fikir ve tavsiyeleriniz olursa bizlere mutlaka yorum bölümümüzden yazın.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*