Moringa Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Moringa
Moringa

Moringa çayı nedir? Moringa bitkisi genelde kekikle karıştırılabiliyor. Kekik ailesinden gelen ancak çok daha farklı olan bu bitki farklı koku ve aroması sayesinde yemeklere tat katmaktadır. Bu bitki yüzyıllar boyunca kullanılmış ancak kekiğe olan benzerliği sebebiyle herkes tarafından kolayca ayırt edilebilir hale gelememiştir. Bu nedenle farklı farklı isimler ile anılır olmuştur.

Kullanım alanları da oldukça fazladır örneği İtalyan mutfağında sos yapımında kullanılmaktadır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan bu bitki, çay olarak kullanıldığı zaman oldukça faydalı bir hale gelir. İçinde bulunan vitaminler sayesinden ilaç gibi işe yarar. Orenga çayının faydaları say say bitmez.

Moringa bitkisinden çay yapımı, nasıl yapıldığı, faydalarının neler olduğu ve zararları da var mıdır gibi pek çok sorunun yanıtını yazımızda bulabileceksiniz. Yazımızı okuduktan sonra tek yapmanız moringa bitkisini temin etmek ve çay olarak demlemektir. Şimdiden afiyet olsun.

Başlıklar

Moringa Çayının Faydaları

Moringa çayı faydaları saymakla bitmez. Buna karşın örnek vermek gerekirse öncelikle parazitlerin mide ve bağırsakta toplanıp birikmesini önler. Bu açıdan mide ve bağırsak için temizleyici bir etkiye sahiptir. Orenga, aynı zamanda bir ilaç gibidir yani hasara uğramış hücrelerin iyileşme sürecini hızlandıran bir yapısı vardır.

Buna ek olarak moringa çayı en fazla rahatlamak amaçlı kullanılır. Bunun anlamı bu çayın sinirleri yatıştırma özelliğinin bulunmasıdır. Bu çay sinirleri rahatlatır ve uyku halini kolaylaştırır. Aynı zamanda güçlü bir kokuya sahiptir ve bu nedenle sinüslerin açılmasında kullanılır. Bu nedenle eğer duş sırasında suya birkaç yaprak bu çaydan eklerseniz, etkili bir buhar oluşmasını sağlayacak ve böylece gözeneklerinizde açılma yapacaktır.

İlaç özelliğine bir örnek daha verecek olursak bal ile birlikte tüketildiğinde balgam söktürücü bir etki yaratmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı orenga çayı eşsiz faydaları ile birlikte en çok tüketilen bitkilerden biridir. Hasta olduğumuzda antibiyotiklere sarılmadan önce moringa çayı kullanmayı denemek doğal yollardan iyileşme sürecini destekleyecektir.

Bunlara ek olarak bu çay sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarında, durumun şiddetini azaltacak bir etki de göstermektedir. Şampuanın içine damlatarak kullanırsanız cilt rahatsızlıklarınızın ciddi oranda iyileştiğini gözlemleyeceksiniz. Aynı zamanda ağız içi bakterilerinin de azalmasına yol açmaktadır. Bu nedenle gargara yapılırken kullanılması bu bakterilerden ağzınızın temizlenmesine olanak verecektir.

Moringa Çayı Zararları

Moringa çayı zararları, her bitki de olduğu gibi mevcuttur. Her bitkinin kullanımı aşırıya kaçtığında bir takım zararlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bitki çayı kullanımında son derece özenli davranmak gereklidir. Özellikle sinirleri rahatlatma özelliğine oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Günün aktif olmanız gereken saatlerinde tüketilirse, halsizlik baş dönmesi ve uyku hali etkilerini göstererek sizi günlük işlerinden alıkoyabilir.

Vücudumuzda bazı yararlı bakteriler de bulunmaktadır. Bu nedenle bu çay her bölgeye uygulanmamalıdır. Örneğin ağız içi bakterilerin yok olmasına yardımcı oluyor olabilir ancak bazı yararlı bakterileri de yok etmektedir. Bu nedenle mutlaka kontrollü ve ölçülü kullanmakta yarar vardır.

Moringa Çayı Nasıl Yapılır?

Moringa çayı yapımı aslında oldukça kolay ve normal çay demlemesi gibidir. Sadece bir bardak su kaynatılmalı ve içerisine birkaç yaprak bu bitkiden atılmalıdır. Bir süre böyle demlenmeye bırakıldıktan sonra tüketime hazır hale gelecektir. Bu çayın her gün tüketilmesi önerilmez ancak belirli aralıklarla kontrollü ve ölçülü tüketimi oldukça fazla fayda sağlayacaktır.

 Çay olarak tüketilen orenga bitkisi K vitamini açısından oldukça zengindir. Bu nedenle üst solunum yolu hastalıkları için tedavide kullanılır. Buna ek olarak çayın içine bir yarım çay kaşığı kadar bal eklerseniz etkisi daha da artacak ve özellikle vücut sıcaklığını dengeleyecektir. Bu da hastalıklardan korunmanıza olanak sağlayacaktır. Kendinizi halsiz ve hasta olacakmış gibi hissettiğiniz günlerde ilaç kullanmak yerine orenga çayı demleyerek daha doğal bir iyileşme sürecine girebilirsiniz.

Bu anlamda solunum sisteminiz düzenlenecek, zararlı bakterilerin yok olmasına katkı sağlayacak ve keskin kokusu sayesinde eğer burun tıkanıklığı yaşıyorsanız solunumunuz rahatlayacaktır. Tüm bu faydalarından dolayı orenga çatı doğal bir ilaç özelliğine sahiptir. Sizler de doğal yollardan bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız orenga çayı tüketmelisiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*