Doğal Yöntemlerle Saç Uzatmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

dogal-yontemlerle-sac-uzatma-2-min

Doğal yöntemlerle saç uzatma işlemi özellikle bayanların merak ettiği hususlar arasında yer alıyor. İnsanlık var olduğundan beri insanlar saçlarını uzatmışlar, kesmişler, bağlamışlar, saçlarına birçok işlem yapmışlardır. Günümüzde insanların bazıları kısa saç tercih ederken bazı insanlar ise uzun saçı tercih etmektedir.

Saçlarını uzatmaya karar veren insanlar internetten birtakım araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmalar genellikle ne olduğu bilinmeyen kimyasallar içeren şampuanlar, zararlı maddeler, saçın yapısını bozacak maddeleri tanıtmaktadırlar.

Saç uzatmak hayal değildir, sadece pahalı kimyasal maddelerle olacak bir iş değildir. Evde kendi uygulayacağınız yöntemler ile de saçlarınızı sağlıklı, düzgün ve hızlı bir şekilde uzatmanız mümkündür. Peki doğal yöntemlerle saç uzatma nasıl yapılır? Tüm detaylar yazımızın devamında…

Başlıklar

Doğal saç uzatma yöntemleri

Doğal saç uzatma yöntemleri konusunda birden fazla seçenek mevcut. Hemen hemen her evde bulunan mutfak ürünleri ve malzemeleriyle doğal saç uzatma imkanına sahip olabilirsiniz. Bunlardan en popular doğal saç uzatma yöntemleri ise şu şekilde;

Yumurta

İlk formülümüz neredeyse hemen hemen herkesin evinde bulunan yumurta. Yumurta en çok protein bulunduran besinlerden birisidir. Bu sebepten dolayı saçlarınızın uzamasını istiyorsanız akla gelecek ilk formüllerden birisi yumurta olmalıdır. Yumurta akını saçınıza sürdükten sonra kafanızı streç film ile kaplayın. Bir kaç saat kafanızda bu streç kalsın. Rahatsız olduğunuz zaman saçlarınızı yıkayın. Saçları uzatmaya birebir olan yumurta saçlarınızın güçlü olmasını da sağlar, dayanıklılığını artırır.

Fasulye

Bir diğer protein kaynağı olan fasulye. İçerisinde bulundurduğu bol çinko ve bol protein sayesinde saçlarınızın olağandan daha hızlı uzamasını sağlamaktadır. Demir, folat, biyotin gibi saç için yararlı olan birçok vitamini bünyesinde barındırdığı için fasulyeyi tercih edebilirsiniz. Saç dökülmesinin de önüne geçen fasulyeyi öğünlerinize koyarak saç dökülmelerini de azaltabilirsiniz.

Karides

Karides ekonomik olarak cep yakan bir balık türü olsa da saç uzatmaya yardımı oldukça fazladır. Karides tüketildiği an saç uzamasını sağlayan birçok besin maddesini içerisinde bulundurduğu için saç uzatmak isteyen kişilerin tercih edeceği bir öğün olabilir. Karidesin kendisinde bol miktarda D vitamini, demir, çinko, B vitamini bulunmaktadır. Yağ oranı düşük olan karides, içerisinde az miktarda Omega-3 yağ asidi içermektedir. Omega-3, saç uzamasına yardım eden bir vitamin olduğu için saç uzatmak isteyen kişiler karidesi tercih edebilir.

Avokado

Ülkemizde pek tüketilmeyen avokado meyvesi, harika bir E vitamini, sağlıklı yağ kaynağıdır. Bir bilimsel araştırmaya göre, saç dökülmesi yaşayan kişilere 8 ay boyunca sürekli E vitamini takviyesi yapılmıştır. E vitamini takviyesi alan kişilerin %34.5 gibi bir oranda kesimin saçlarının daha hızlı uzadığı gözlemlenmiştir.

E vitamini saç dökülmesine savaş açan bir mucize vitamindir. Günde 1 tane avokado yemek, bir kişinin günlük E vitamini ihtiyacının %21 gibi bir oranını tek başına karşılar. İnsan vücudu esansiyel yağ üretimi yapamaz ancak hücrelerimizin esas yapı taşları esansiyel yağlardır. Avakado muhteşem bir esansiyel yağ kaynağıdır.

Çilek vb. meyveler 

Meyvelerin genelinde saç uzamasını hızlandıran, artıran temel bileşikler ve vitaminler bulunur. Çilek, dut gibi ebatı küçük olan meyveler bol miktarda C vitamini bulundurmaktadır. C vitamini saç sağlığını olumlu yönde etkileyen bir vitamindir. C vitaminin bir diğer özelliği ise kırılgan hale gelen saçların kırılmasını engelleyen, güçlenmesine katkı sağlayan kolajen üretmek için kullanılır.

”Tüm bu formülleri uyguladım ancak saçım hala çok yavaş uzuyor” diyorsanız formüllerin dışında bir kaç teknik yöntem ile saçlarımızı sağlıklı ve hızlı uzatmaya katkı sağlayabiliriz. Unutmayın ki her olayda olduğu gibi saç uzatmada da besin tek başına uzatmaya yetmez birkaç teknik veya günlük hayatta yaptığımız yanlışlarımızı düzelterek saç uzama hızımızı artırabiliriz veya daha sağlıklı uzamasını sağlayabiliriz.

Saç yıkama tekniğinize dikkat edin

Birçok insan saç yıkarken, parmakları ile saç köklerine oldukça sert baskılar yapmaktadır ancak bu baskılar saç köklerinin zarar görmesini ve kırılmasına yol açar. Bundan dolayı saç köklerimize olabildiğince hafifçe dokunalım ve kıllarımıza masaj yapar gibi yıkayamaya özen gösterelim. Masaj yapar gibi yıkadığımız andan itibaren kan dolaşımımız artacaktır dolayısıyla saçlarımızda uzama görünecektir.

Saç şekillendirici kullanmayın !

Ev halinde olmasa bile bir yere giderken genellikle fön makinesi, saç maşası, düzleştirici gibi yüksek ısı veren aletler kullanırız. Bu yüksek ısı veren aletler saçlarımızın nemini azalttığından dolayı dökülmeler ve saç kırılmaları meydana gelecektir. Saçlarımız yüksek ısıya maruz kaldığından dolayı zor uzayacaktır. Hatta bu tür aletleri çok fazla kullanmamız durumunda ise kellik veya bölgesel kelliğe kadar gidebileceğimizi unutmayalım.

Boş vakitlerinizde saçlarınızı tarayın

Saçlarınızı taramak saç diplerinizde ki kan akışını, kan dolaşımını artıracağı için saçlarınızın uzaması hızlanacaktır. Bu sebepten dolayı saç taramak saçlarınızın uzamasına sebep olacaktır. Boş vakitlerinizde bol bol saçlarınızı taramayı unutmayın.

Yazımızda doğal yöntemlerle saç uzatma nasıl yapılır? Sorusuna yanıtlar verdik. Sizlerin de bu yöntemler dışında tecrübe ettiğiniz doğal saç uzatma formülleriniz var ise, bizlere yorum bölümünden ulaştırabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*