Eliminasyon diyeti nedir? Nasıl Yapılır?

eliminasyon diyeti

Eliminasyon diyeti nedir? Eliminasyon diyeti nasıl yapılır? Diyet yapma kararı almış olan her birey internette kısa bir araştırma sonucu çeşit çeşit diyetlerle karşılaşabilmektedir. Kimisi arkadaş çevresinden duyarak kimisi ise bizzat doktorunun tavsiyesiyle eliminasyon diyeti uygulamasını keşfedebilmektedir.

Eğer bu terim doktorunuz tarafından öğrendiğiniz bir terimse zaten kendisi size gereken tüm bilgileri verecektir. Ancak eğer bu kavramı doktorunuz dışında bir yerden duymuş ve eliminasyon diyeti nedir ve nasıl yapılır sorularına cevap arıyorsanız bu yazımız tam size göre. Sizin için bu konu hakkında birbirinden faydalı bilgileri derlediğimiz bu yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz. Peki Eliminasyon diyeti nedir? Eliminasyon diyeti nasıl yapılır? Yazımızın devamında inceleyelim.

Başlıklar

Eliminasyon Diyeti Nasıl Uygulanır?

Eliminasyon diyetinin vücudunuza uygun ve istikrarlı biçimde yapılması ve istenilen sonuçlara ulaşabilmek için öncelikle bu diyetin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını anlamak oldukça önemlidir. Eliminasyon diyetini  kısaca tanımlamak istersek vücudunuzun iyi tolere edemediğini hissettiğiniz yiyeceklerin diyetinizden belirli bir süre için çıkarılması diyebiliriz. Bu diyet sürecinde diyete başlamış olan birey tolere edemediği gıdalara çeşitli reaksiyonlar gösterirken ve buna dair semptomlar ararken, yiyecekler daha sonra tek tek bireyin beslenme düzenine tanıtılır.

Bu süreç yaklaşık olarak 5-6 hafta sürmektedir. Eliminasyon diyetinin en temel amaçlarından biri ise Hassas bağırsak sendromu, gıda intoleransı veya çeşitli gıdalara alerjisi olan bireylerin hangi yiyeceklere semptomlar gösterdiklerini belirlemektir. Eliminasyon diyeti aynı zamanda şişkinlik, gaz, ishal, kabızlık, mide bulantısı gibi çeşitli belirtileri yok ederken ayrıca vücudunuzun tolere edemediği gıdaları tespit etmenizde oldukça faydalıdır.

Her bir çeşidinde belirli türden yiyeceklerin diyetten çıkarıldığı farklı eliminasyon diyetleri mevcuttur.

Eliminasyon diyeti ne kadar sürer?

Eliminasyon diyetiyle ilgili sizler için hazırladığımız bu yazımızın ilk kısmında da belirttiğimiz üzere bu diyet çeşidi genellikle 5-6 hafta civarı bir süre içerisinde gerçekleştirilir. Bu sürenin ne çok uzun ne de çok kısa olması eliminasyon diyetini uygulamayı daha kolay hale getiriyor diyebiliriz. Zira çok uzun diyet programları vb. uygulamalar bireylerin zamanla sıkılmasına, yorulmasına ve motivasyon düşüklüğü yaşamasına ve eski faydasız beslenme ve yaşam alışkanlıklarına dönmesine sebep olmaktadır.

Eliminasyon diyetinde neler yenir?

Eliminasyon diyetleri doğal yapıları itibariyle oldukça kısıtlayıcı diyet programları olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Ancak oldukça kısıtlı yiyeceklere izin olan bu 5-6 haftalık süreçte sağlıklı beslenmek ve lezzetli yemekler hazırlamak elbette mümkün. Damak tadınıza uygun sağlıklı ve diyetinizi aksatmayacak tarifler uygulayıp bunlara alıştıkça bu sürecin sizin için çok daha uygulanabilir ve kolay hale geleceğinden emin olabilirsiniz. Bizler de eliminasyon diyetine geçmek isteyen okurlarımız için bu süreçte tüketmeleri yasak olmayan gıdalara dair bir liste hazırladık.

Yağ: Soğuk preslenmiş zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve keten tohumu yağı 

İçecek: bitki çayları ve bol su

Baharat çeşitleri: Taze otlar, kırmızıbiber hariç diğer baharatlar

Sebze: Gece büyüyen sebzeler dışında çoğu sebze 

Meyve: Turunçgiller dışındaki çoğu meyve

Et-balık: Kuzu eti, hindi, somon ve somon gibi soğuk sularda yetişen su balıkları

Eliminasyon diyetindeki yasaklar

Bu kısıtlayıcı diyet çeşidinde yiyebileceğiniz gıdalar kadar elbette hangi gıdaları tüketemeyeceğiniz de büyük önem taşımaktadır. Bu 5-6 haftalık süreçten istene sonucu ve verimi alabilmek için yasaklı besinlerden de kaçınmak sizler için çok daha faydalı olacaktır. İşte eliminasyon diyetinde tüketmemeniz gereken gıdalar:

  • Soya
  • Süt ürünleri
  • Buğday, glüten ve tahıllar
  • Mono sodyumglutamat, sodyum nitrit ve diğer katkı maddeleri, aromalar, koruyucu maddeler ve renklendiriciler
  • İşlenmiş bitkisel yağlar (Ayçiçek, mısırözü ve kanola yağı gibi)

Aslında eliminasyon diyeti sürecine ne kadar çok gıdayı beslenme rutininizden çıkarıp semptom ve reaksiyonlarınızı gözlemlerseniz hangi besinlerin sizde rahatsızlık yaratıp hangilerinin yaratmadığını keşfetmeniz o derece kolaylaşacaktır. Ancak şunu da belirtmekte fayda var ki çok fazla gıdanın çıkarıldığı eliminasyon diyetlerinin mutlaka doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Eliminasyon diyeti zararları

Yazımızın bu kısma kadarki bölümlerinde eliminasyon diyetinin çoğunlukla faydalarından ve avantajlarından bahsetmiş olsak da çoğu uygulamada olduğu gibi burada da bazı riskler söz konusu. Bu sürecin de elbette bazı yan etkileri mevcut. Ancak bu diyeti denemek isteyen bireyler için belki de en önemli nokta bu süreci bir doktor kontrolünde geçirmelerinin ne denli önemli olduğudur. Zira besinlerin oldukça kısıtlanması bireylerde ciddi reaksiyonlara da sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra diyet süreci sonunda bireylerde beslenme bozuklukları da görülme ihtimali de yine bir başka yan etkidir diyebiliriz. Tüm bu sebeplerden ötürü bu 5-6 haftalık diyet sürecinin profesyonel bir şekilde gözlem ve iletişimle doktorunuzla birlikte gerçekleştirilmesini öneriyor ve sizlere sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

Yazımızda Eliminasyon diyeti nedir? Eliminasyon diyeti nasıl yapılır? Gibi soruların cevaplarına yer verdik. Sizlerin de bu konu hakkında fikir ve tavsiyeleriniz olursa lütfen bize yorum kısmımızdan yazın.

Faydalı Olabilecek diğer içerikler

1 geri izleme / bildirim

  1. Access bars nedir? Nasıl uygulanır? - Hayata Dair herşey

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*