Elevit Folik Asit

elevit-folik

Elevit Folik asit ihtiyacını karşılar mı? sorusunu son zamanlarda sıklıkla duymaktayız. Özellikle gebeliğin 16.haftasından itibaren doğum doktorlarının hastaları için uygun gördüğü Elevit folik asit ihtiyacını yeterince karşılamaktadır. Bu kapsamda elevit folik asit ihtiyacının yanı sıra vücudun belirli mineral ve vitaminlere gereksinim duyduğu zamanlarda doktor tarafından gerekli görülüp reçetelendirilmektedir.

Rutin beslenmenin aksadığı, ameliyat öncesinde ve sonrasında sıklıkla kullanılması önerilen elevit vitamin ilacının hastalar için kullanılmasında bir sakıncası bulunmamaktadır. Elbette doktor gözetimi altında ve gerekli dozlarda kullanılması sağlanmaktadır.

Başlıklar

Folik Asit İçeren Besinler

Suda Çözünebilen Vitamin Folik Asit Hangi Besinlerde Var? Vücudumuzun olmazsa olmaz vitaminlerinden olan folik asit eksikliğinde birçok hastalığın baş gösterdiğini artık biliyoruz. Folik asit içeren besinlerin ilk sırasında yeşil yapraklı bitkiler örnek verilebilir. Ispanak, marul, kuşkonmaz,lahana, borkoli, avokado, karnabahar gibi besinler folik asit açısından oldukça zengindir. Turunçgillerden, portakal, greyfurt ve mandalina folik asit içermektedir.

Özellikle portakal sıvı halde tüketilirse daha fazla folik asit alınmış olur. taze sıkılmış bir su bardağı portakal suyu, insanların gündelik folik asit ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü karşılar. Bakliyat grubundan ise mercimek, fasulye ve bezeyeyi saymak mümkündür. mercimek 180 mcg folik asit içerdiği için, insanların folik asit ihtiyacının yarısını kaşılamaya yardımcı olur.

Karaciğer, balık ve yumurta folik asit ihtiyacının giderimesinde tüketilen önemli besin kaynaklarındandır. Bir adet yumurta 25 mcg folik asit içerir. Kuruyemişlerde folik asit bakımından zengin besinlerdir. Kabak çekirdeği, badem, susam, ay çekirdeği ve fındık, folik asit içeren kuruyemişlere örnek olarak verilebilir.

Suda Çözülebilen Vitamin Folik Asitin Yan Etkileri

Folik asit, sentetik bir B vitamini türü olmaktadır. Folik asit suda çözülebilen bir vitamin türüdür. Vücutta depolanamaz. Bu yüzden günlük olarak folik asit tüketimi önemlidir. Fakat aşırı tüketimi veya başka durumlar dolayısı ile yan etkileri olabilmektedir. Zararlarıda göz ardı edilmemelidir.

Doktorların tavsiye edildiği dozda folik asit tüketilebilir. Ancak bu doz aşıldığı zaman potansiyel yan etkiler gerçekleşebilir. Ağızda kötü tat oluşumu, mide bulantısı, iştah kaybı, bilinç bulanıklığı, sinirlilik, uyku düzeni bozukluğu, şişkinlik , folik asidin yan etkileridir. Bu yan etiler büyük ölçekli değildir ve dolayısıyla kişilere büyük zararlar vermemektedir. Fakat alerjik reaksiyon olması durumunda mutlaka doktora gitmek gerekir. Kızarıklık, deri döküntüsü, kaşıntı,huzursuzluk ve solunum zorluğu gibi durumlar folik asitin büyük ölçekli olan yan etkileridir. Folik sitin yan etkilerine maruz kalmamak için yediğiniz folik asitlere ve kullandığınız ilaçların dozuna dikkat edilmesi gerekir.

Folat Nedir?

Folik asit olarakta bilinmektedir. Folat B9 vitamini olarakta adlandırılmaktadır. Folat kırmızı kan hücresi oluşumunda büyük role sahiptir. Folat, her yaş gurubunun mutlaka tüketmesi gereken vitamindir. Folatın vücutta eksik olmaması ve sürekli olarak vücuda alınması gerekir. Sağlıklı bir insan vücudunda olması gereken folat değeri  4,6-18,7 ng/ml  dir. Bu değer aralığı kişinin bünyesine göre değişebilir. Fakat değişimler doktor tarafından kontrol edilmelidir. Folat, insan vücudu açısından son derece önemlidir.

Suda Çözünebilen Vitamin Folik Asit İlacı

Özellikle hamilelliğin ilk üç ayında folik asit desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Fetüsün optimal büyümesi açısından çok faydalıdır. Bebeğin kafatası, beyni ve omurgasının gelişiminde rol oynar. Folik asit doğal yoldan alınabildiği gibi ilaçlarıda mevcuttur. Birçok çeşit folik asit ilacı bulunmaktadır. Uzmanlar ilaç takviyesi yerine doğal besinlerin daha iyi olduğunu söylemektedir. Tabi ki bu süreçte doktora danışılrak ilaç kullanılmalıdır. Doktorun tavsiye ettiği dozda ilaç kullanılması daha yararlı olacaktır. Çünkü vücut için doğru dozda folik asit tüketimi en önemli nokta olmaktadır.

Folik Asit Eksikliği Nasıl Giderilir?

Folik asit vücutta depolanamadığı için günlük olarak tüketilmesi önemlidir. Folik asit dengede olmalıdır. Ne eksik nede fazla. Çünkü fazla olması durumunda sorunlar olabileceği gibi eksik olması durumunda da problemler oluşabilir. Folik asit eksikliğini giderebilmek için ilaç takviyesi kullanılabilir veya folik asit içeren doğal besinler tüketilebilir.

Folik asit eksikliği, zayıflık, yorgunluk, düzensiz kalp atışı, soluk ten, nefes darlığı, konsantrasyon bozukluğu, saç dökülmesi başta olmak üzere birçok probleme neden olur. Hamilelik sürecinde de folik asitin eksik olmaması gerekir.

Folik asit eksikliği çoğu kişide görülen bir durum değildir. Çünkü herkesin tüketmiş olduğu çoğu besin folik asit açısından zengindir. Uzmanlara göre folik asit eksikliği nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Sürekli ve aşırı miktarda alkol tüketimi.
  • Hamilelik
  • Bağırsakta olan sorunlar ve sindirim bozuklukları
  • Genetik durum

Aşırı derecede tüketilen alkol, folik asit emilimi üzerinde olumsuz etki yaratır. Folik asidin vücuttan hızlı bir şekilde ayrılmasına neden olur. Hamilelik sürecinde ise fetüsde olan gelişmeler ve büyümeler dolayısı ile folik asit eksikliği görülebilir. Bağırsak ameliyatıolmuş ve sindirim organları hasarlı olan kişilerde folik asit eksikliği sıklıkla görülür. Ameliyatlar sonucunda folik aasit emilimi zorlaşır. MTHFR  geninin değişik formunu barındıran kişilerde folik asit kullanımı aktif olarak gerçekleşmez. Vücut bu dönüşümü gerçekleştirmez.

Yazımızda Suda Çözünebilen Vitamin Folik Asit Hangi Besinlerde Var? Sorusuna yanıtlar verdik. Sizlerin de bu konu hakkında fikir ve görüşleriniz var ise bizlere mutlaka yorum olarak ulaştırın.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

2 geri izleme / bildirim

  1. Çocuklara Ders Çalışmayı Sevdirmek İçin Ne Yapmalı? - Hayata Dair herşey
  2. Kuru Ciltler İçin 7 Bakım Önerisi - Hayata Dair herşey

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*