2021 Mevlid Kandili Ne zaman? Mevlid Kandilinde Okunacak Dualar

mevlid-kandili-ne-zaman-2-min

2021 Mevlid kandili ne zaman? Mevlid kandilinde okunacak dualar hakkında detaylı bilgileri sizler için hazırladık. Peygamberimiz (SAV)’in doğum tarihi olarak geçen ve mübarek kıldığımız Mevlid Kandili gününü de içerisine alan Rebiülevvel ayı tüm Müslüman alemi için önem arz etmektedir. Bu mübarek ay, İslami takvimdeki aylardan biri olduğundan dolayı ayrı bir öneme sahiptir.

Arapça’da “Bahar” anlamına gelen Rebiülevvel Ayı 2 farklı kısımdan oluşmaktadır. Bunlardan ilki, Safer ayının devamı olan Rebiuş-Şuhür’dür. Diğeri ise baharı ve güz aylarını sembolize eden Rebiul-Ezminedir. Baharın geldiğini müjdeleyen, çiçeklerin açma mevsimi kabul edilen vakit Rebiul-Evvel ayıdır. Meyvelerin olgunlaştığı vakti simgeleyen ay ise Rebiu’s-Sani’dir.

Başlıklar

2021 Mevlid kandili ne zaman? Rebiülevvel Ayının Önemi Nedir?

Rebiülevvel ayının önemi Müslüman alemi için oldukça farklı bir yerdedir. Peygamber Efendimiz’in doğumunu simgeleyen bir ay olmasının dışında, İslam tarihinde de hicretlerin oluşmasına yön tutan önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir.

Peygamber Efendimiz(SAV) bu aylarda düzenli olarak birtakım ibadetler uygulamıştır. Ayrıca bu aya özel olarak edilen duaları da bilinmektedir. Resulullah Efendimiz, sadece bu aya özgü ibadetleri değil geniş kapsamda bir çok ibadeti de yine bu aylarda uygulamıştır.

Rebiülevvel Ayında Hangi İbadetler Yapılır?

Peygamber Efendimiz (SAV)’in dünyaya gelişinin bir imgesi olan bu kutsal ayda Resulullah Efendimiz’e bolca salavatlar getirilmesi uygun görülmüştür. Ayrıca yine İhlas Suresi’ni bolca okuyarak, Tesbih namazı kılınması da bu ay için önemli ibadetlerden sayılır. Peygamber Efendimiz için içtenlikle dualar edilip, ruhu için hatim indirilebilir.

Rebiülevvel ayı orucu  nasıl tutulur? Sorusunu merak eden okuyucularımız için, Peygamber Efendimiz’in şu şekilde hadis-i şerifi bulunmaktadır. Ebu Katade radıyallahu anh şöyle dedi; Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem için pazartesi gününde orçulu olmanın faziletleri soruldu. Kendisi de şu şekilde buyurdu:

“ Ogün, benim doğduğum, peygamber olduğum (veya bana vahiy geldiği)gündür.” (1) Müslim, Sıyam 197,198)

Bu mübarek Rebiülevvel ayı içerisinde oruç tutmak isteyen her bir kimse “ Allah’ım niyet ettim senin rızan için Rebiulevvel ayının yarın ki orucunu tutmaya” diyip samimi bir şekilde niyette bulunmalıdır.

Şayet geçmişe ait borç-kaza oruçları bulunuyorsa, niyetinde, “ Niyet ettim Allah rızası için tutamadığım Ramazan orucunun kazasını Rebiulevvel ayının yarın ki orucunu tutmaya” şeklinde söylenebilir.

2021 Mevlid Kandili Ne Zaman?

2021 Mevlid Kandili 17 Ekip Pazar gününe iştirak etmektedir. Mevlid Kandilinde yapılacak ibadetler ise şu şekildedir;

  • Resulullah Efendimiz için ve O’nun doğumuna istinaden O’nu anmak vesilesi ile bolca salavat çekilebilir.
  • Peygamber Efendimiz’in şefaatine kavuşmak maksadıyla Allah’a bol bol dua edilebilir.
  • Resullulah Efendimiz’e ruhuna tesir etmesi için Yasin-i Şerif Okunabilir.
  • Bu mübarek kandil gününde oruç tutulabilir.
  • Nafile ve kaza namazları kılınabilir.
  • Tesbih namazı kılınabilir.

Yazımızda 2021 Mevlid kandili ne zaman? Mevlid kandilinde okunacak dualar ile ilgili detayları paylaştık. Sizlerin de bu hususta fikir ve tavsiyeleriniz olursa bizlere mutlaka yorum bölümümüzden ulaştırın.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

2 geri izleme / bildirim

  1. Çocuklara Ders Çalışmayı Sevdirmek İçin Ne Yapmalı? - Hayata Dair herşey
  2. Yaşlanma karşıtı gençlik aşısı nedir? Kimler Yaptırabilir? - Hayata Dair herşey

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*