Twitch ile Para Kazanmak için Yapılması Gerekenler

twitch ile para kazanmak
twitch ile para kazanmak

Twitch ile para kazanmak oldukça gündemde… Günümüz dünyasında sadece içerik tüketmek değil içeriği tüketirken içerik üretici ile de iletişime geçebileceğimiz platformlar bulunmakta. Twitch, bu yayın platformlarından birisi ve Twitch ile para kazanmak ise oldukça yaygın bir gelir elde etme yöntemi. Twitch, dünya devi Amazon’a bağlı bir kuruluş.

Bu yüzden oldukça yüksek gelirler sağlayabilecek yöntemleri zaten kendi içine entegre etmiş durumda. Abonelik, reklam en çok para getiren kalemler olsa da sponsorluk gibi diğer ek gelirler için de imkan sağlıyor.

Twitch ile para kazanmak konusu kapsamında, markalar artık ürünlerini tanıtması için yayıncılara yolluyor çünkü bir kişinin bir ürünle ilgili video çekmesi ya da kısa bir içerik atması sonrasında o ürünün kullanılmadığı konusunda şüpheye düşürüyor. Oysa ki canlı yayınlarda, kişiyle birebir görüntülü iletişim gerçekleştiğinden kullanıp kullanmadığından emin olunabiliyor.

Twitch aracılığıyla para kazanmak isteyenlere şunu söylememiz gerekiyor. Bunu ana mesleğiniz haline de getirebilir yoksa sadece ek gelir olarak da kullanabilirsiniz.

twitch-ile-para-kazanmak

Başlıklar

Twitch 1 Takipçi Kaç TL? Twitch ile para kazanmak

Twitch ile para kazanmak kapsamında, öncelikle şunu söylemek gerekiyor: Twitchte gelir getiren takipçi değil abonedir. Takipçiler ücretsiz bir şekilde yayınlarınızı takip eden kişilerdir. Aboneler ise sizi izlediği için size para vermek isteyen kişiler. Bakın para vermek isteyen kısmı önemli çünkü abonelik gönüllü bir şeydir.

Twitch’te abonelik geliri elde etmek için belli aşamaları geçmeniz şart. Bunu bir çeşit mavi tık gibi düşünebilirsiniz. Sonrasında ise Twitch ile para kazanmak adına en çok tercih edilen yöntem sizin için kullanabilir olacak: Abonelikler.

Sonrasında sitenin aldığı komisyonu düşürmek adına daha fazla büyümeniz gerekmekte ve Twitch’in özel kullanım koşullarını kabul edeceksiniz. Twitch’te bir abonelik 10 Türk Lirası ile başlayan fiyatlar ile size abone olabilirler. Bu ücretin tamamının size gelmeyeceğini belirtelim. Büyük oranda kesintiye uğrayacak ve sonrasında da gelir vergisi ödeyeceksiniz. Evet, gelir vergisi. Pek çok kez internet sitelerinde vergisiz kazananlara darbe gibi başlıklarla gördüğünüz yayıncıların vergi vermemesi büyük bir yalan.

Hatta ilk ödeme sistemi başladığından beri yayın platformlarından gelir elde edenlerden vergi alınıyor. Tüm bu kesintilerden sonra ortalama 10 tl başına elinize 2 tl’ye yakın bir para kalacağını söylememiz gerekir. Bu noktada elde edeceğiniz gelir tamamen kaç kişinin sizi izleyeceği ve bu durumdan memnun kalıp para ödeyeceği ile alakalı.

Twitch Ne Kadar Para Kazanıyor? Twitch ile para kazanmak

Twitch ile para kazanmak kapsamında, Twitch gelirlerinin çok büyük kısmı yayıncılarından aldığı komisyonlardan ibaret. Bu sayede ayakta dursada aslında aldığı komisyonların çokluğu dönem dönem yayıncılar ile platform arasında sürtüşmelere sebep oluyor. Twitch’in para kazandığı bir diğer nokta ise reklamlar.

Sadece yayın izlerken araya girenler değil firmalar ile yapılan büyük etkinlikler ve kampanyalar da buna dahildir. Twitch’in kendisinin çok kazandığı tartışılmaz bir gerçek ama yayıncılarına da iyi kazandırdığı tekrardan tartışılamayacak bir gerçek.

twitch-ile-para-kazanmak-1

Twitch Reklam Ne Kadar Kazandırır?

Twitch’te sizi izleyenlerden garanti olarak para kazanmanızı sağlayacak bir yöntem ise reklamlar. Hemen şunu belirtelim, abonelere reklam çıkmaz. Bu sebepten aslında yayınızı izleyip para vermeyen ya da veremeyen kitleyi hedef aldığınızı belirtmemiz gerekiyor.

Reklamlar yaptığınız yayın türü ve içeriğine göre belirleniyor. Buna göre de gelirleri değişiyor.

Oyun gibi geri dönüşü daha az olan alanların daha az gelir getireceğini unutmamak gerekir. Örneğin, IRL tarzı gerçek hayattan kesitler ve bunların yurtdışı veya doğa gezinti versiyonlarında daha yüksek gösterim başı ücretli reklamlar verilmektedir.

Adblock gibi reklam engelleyicilerinin de reklamlardan elde edeceğiniz gelirleri düşüreceğini unutmayın. Genelde 1000 gösterim başına 2 dolar gibi bir gelir elde edersiniz. Kesintiler ve vergileri de düşmeyi unutmayın.

Twitch Kazanılan Para Nereden Bakılır?

Twitch ile para kazanmak  ve kazanılan ücreti hesaba aktarmak! Twitch’ten elde ettiğiniz gelire bakmak için Twitch iştiraklerim sayfasına bakabilirsiniz. Burada reklamdan ve abonelik elde ettiğiniz gelir gözükmektedir. Bu gelir 100 doların üstüne çıktığı zaman bu parayı çekebilirsiniz. Bunun dışında elde ettiğiniz gelirin önemli bir bölümü de bağışlardan gelecektir.

Bağışlar aracı firmalarla sağlanan bir ödeme yöntemidir ve komisyonları aboneliklere göre düşüktür. Bu noktada bağış için aracı olan firmanın ara yüzünden bağış gelirlerinize bakabilirsiniz. Sponsorluk gelirleri ise genelde aracı firmalar olmadan direkt olarak vereceğiniz banka hesabınıza yatırılır. Bu ara yüzde görünen para yalnızca Twitch komisyonlarının kesilmiş halidir. Sonrasında vergiyi siz ödeyeceksiniz.

İlginizi çekebilir:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*