Zeytin sütü nedir?

zeytin sütü nedir?
zeytin sütü nedir?

Zeytin sütü nedir? Faydaları nelerdir? Zeytinyağı şifasıyla ve faydalı olduğu birçok alanla yüzyıllardır ününe ün katmış bir üründür. Bunun yanında zeytinden üretilen diğer ürünler de yine yıllardır farklı amaçlarla birbirinden farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizlere sağlık ve güzellik denilince akla gelen ve en yaygın kullanılan ürün olan zeytinyağından oldukça zahmetlice elde edilen zeytin sütünden bahsedeceğiz. Zeytin sütünü kısaca tanımlamamız gerekirse zeytinyağının en saf halidir diyebiliriz. Zeytin sütünün zor ve uğraştırıcı şekilde elde edildiğinden bahsetmiştik. Zira yaklaşık olarak 100 kilogram zeytinden 1 veya 1.5 litre zeytin sütü elde edilebilmektedir. Bu kadar az miktar zeytin sütünün elde edilmesi için fazlaca zeytin kullanılması gerektiğinden zeytin sütü bir miktar pahalı bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bu pahalı ama bir o kadar şifalı besinin saymakla tükenmeyecek kadar çok faydası bulunmakta. İsterseniz gelin Zeytin sütü nedir? Faydaları nelerdir? Bir göz atalım

 • İçeriğinde bolca bulunan E vitaminin antioksidan etki gösterir.
 • Cilde sürüldüğü zaman cilt kuruluğuna çare olur.
 • Egzama gibi cilt yaraların giderilmesinde faydalıdır.
 • Kolesterol problemine iyi gelir
 • Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde önemli etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
 • Sindirim sisteminin işleyişine yardımcı olur ve dolayısıyla kabızlığı önler.
 • Vücudu toksinlerden arındırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hücre yıkımını yavaşlatır ve hücrelerin onarılmasına katkı sağlar.
 • Kansere karşı koruyucu etki gösterir.
 • Vücut ağrılarına iyi geldiği ve vücudu dinlendirdiği söylenebilir.
 • Açık yaraların tedavisinde, ciltte bulunan yara izlerinin giderilmesinde kullanılır.

Başlıklar

Zeytin sütünün saça faydaları

Zeytinyağı cilt ve saç bakımında oldukça yaygın şekilde kullanılan bir besindir. Yine zeytinden elde edilen zeytin sütü ide yine uygun şekillerde kullanıldığında saça faydalı olabilmektedir. Saç kırıklarınızın tedavisinde zeytin sütünü düzenli olarak kullanarak kırıklı görünümü bir parka onarmanız mümkündür. Eğer saçlarınız cansız ve yıpranmış görünüyorsa haftada bir defa yemek kaşığı kadar zeytin sütünü saçınıza uygulamanız faydalı olacaktır. Uyguladığınız zeytin sütünü yaklaşık olarak 2 saat saçınızda beklettikten sonra saçınızı yıkamanız gerekiyor.

Zeytin sütü bebeklerde kullanımı

Zeytin sütü bebeklerde katı gıdaya geçiş aşamasında kullanılan önemli bir besindir. İçerisinde bol miktarda E vitaminini ve A.K ve D vitamin bulunduran zeytin sütü bebeklerin gelişimine katkı sağlar. Yaz günlerinde pişik sorunu yaşayan bebeklerde de kullanılan zeytin sütü cildi yoğun bir şekilde nemlendirerek pişiğin tedavi edilmesine yardımcı olur.

Zeytin sütü fiyatı

Zeytin sütü üretilirken yaklaşık 1-1.5 litresi için 100 kilogram zeytin kullanımı gerektiğinden bahsetmiştik. Bu kadar fazla miktarda zeytinden ancak az birkaç litre zeytin sütü üretilmesinden dolayı fiyat açısından pahalı bir besin olduğunu söyleyebililriz. Elbette zeytin sütü fiyatları da diğer birçok ürün gibi satıcı firma eve zeytinin ne kadar kaliteli olduğuna göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda zeytine uygulanan işlemler de fiyatının belirlenmesinde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar. Kaç litrelik şişelerde satıldığı da fiyatı belirleyen bir başka durumdur. Örneğin 500 ml zeytin sütü 100TL,79,90 TL vb. fiyatlarda iken, 100 ml ürünleri 31,90 TL gibi daha uygun fiyatlarda satın alabilmeniz mümkün. Bütçeniz ve ihtiyaç miktarınıza göre gerekli tercihi yapmak size kalmış.

Zeytin sütü ciltte kullananların yorumları

Zeytin sütünü satın alıp kullanmadan önce elbette ki ürünle ilgili yorum ve deneyimleri merak eden okurlarımız olacaktır. Şu da unutmamalıdır ki her üründe olduğu gibi zeytin sütünde de kullananların yorumları ve deneyimleri birbirinden farklı olacaktır. Ayrıca zeytin sütünün de tıpkı başka çoğu ürün gibi ancak düzenli kullanım sonuncunda istenilen sonuçlara size ulaştıracağını da eklemek isteriz. Bu farklı inceleme ve düşüncelerin sizlere faydalı olmasını dileriz. Zeytin sütünü anlattığımız bu yazımızın son kısmında zeytin sütünü cildinde kullanan bazı insanların yorumlarını sizin için derledik:

“bugün hediye geldi bana. Çok kıymetli bir şeymiş. Zeytinyağından farkı da zeytinyağının sıcak zeytin sütünün soğuk sıkım olmasıymış. Bu da daha kıymetli yapıyormuş içeriğini. Rengi saf sızma zeytinyağından daha koyu, kokusu daha keskin ve tadı daha lezzetli. Ben cilt bakımında kullanacağım, deneyimlerimi yazarım. “  (süslü sözlük)

“mucize nedir? Sorusuna, tabiatın verdiği yanıt.” (ekşi sözlük)

“sızma zeytinyağı imalatında, ilk olarak elde edilen yağ. Yani zeytin sütünden bir sonraki aşama sızma zeytinyağı.” ( süslü sözlük)

Yazımızda Zeytin sütü nedir? Faydaları nelerdir? Konusuna dair açıklamalarda bulunduk. Eğer sizlerin de bu konu hakkında tavsiyeleriniz varsa bizlere yorum kısmımızdan ulaştırabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*