Ömer Dede Bıttım Sabunu

Ömer Dede Bıttım Sabunu
Ömer Dede Bıttım Sabunu

Ömer Dede Bıttım Sabunu son zamanlarda en çok rağbet gören ürünlerden biri haline geldi. Ömer Dede Bıttım Sabunu doğal içeriğe sahip olduğundan çok tercih edilmekte. Başlıklarını detaylı bir şekilde açıklayacağımız yazımızda sizlere bıttım sabununun nasıl üretildiği, hangi deri ve saç hastalıklarına iyi geldiği, kullanım şekilleri gibi hususları aktaracağız.

Bıttım sabunu, Türkiye`de Siirt şehrinde yetişen yine aynı isimli “bıttım” ağacının menengiç yapraklarından elde edilir. Menengiç, çitlembik, çedene, çıtlık, çitemik gibi farklı isimlerle anıldığı yöreler de vardır.

Başlıklar

Ömer Dede Bıttım Sabunu Nerede Üretiliyor?

Bıttım sabunu nasıl üretilir sorusu çeşitli yörelerin çeşitli yöntemlerine göre değişkenlik gösterse de genel hatlarıyla aynı yolu izler. Bıttım esasen Güneydoğu Anadolu Bölgesi`nde yetişen fıstığın aşılanmamış hâli anlamını taşımaktadır. Bıttım sabunu, Siirt`e özgü bir sabundur. Bıttım sabunu, birçok zahmetli aşamadan geçtikten sonra tüketicinin kullanımına hazır duruma gelmektedir. Aşılanmadığı zaman gelişim göstermeyen yabani fıstıklar toplandıktan sonra menengiç meyveleri temizlenir. Ardından menengiçler serilir ve 7 ila 10 gün süre zarfında kurumaya bırakılır. Sonrasında meyvelerin öğütme işlemleri bu süreci takip eder. Öğütülen menengiçler yağlarından arındırılır. Daha sonra kazanlarda kaynatılır. Karışım üzerinde kaynama işlemleri bitip karışım kıvam aldığında sabun kalıplara uygun bir biçimde kesilir. Tüketicinin kullanımına hazır hâle getirilir.

Bıttım sabunu, tamamen organiktir ve kimyasal madde içermez. Aynı zamanda antibakteriyel özellik göstermesi nedeniyle cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Peki Bıttım sabunu nedir? Bıttım sabununun faydaları nelerdir? tüm detaylar yazımızın devamında…

Ömer Dede Bıttım Sabununun Faydaları Nelerdir?

 • Ömer Dede Bıttım Sabunu Sedef hastalığının etkilerinin azalmasına yardımcı olur.
 • Varislere faydalıdır. Varis oluşumunu azaltır, oluşmuş olan varislerin ağrılarını azaltır.
 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Saç renginin siyahlaşmasını sağlar.
 • Saç derisiyle alakalı kepek, sivilce gibi rahatsızlıklara faydalıdır.
 • Saç derisinde sivilce oluşumunu önler.
 • Saç köklerini güçlendirir.
 • Kuru saçları güçlendirir ve daha nemli olmalarını sağlar.
 • Cilt lekeleri üzerinde etkilidir.
 • Siyah noktaların oluşmasını engeller.

Bıttım Sabununun Saça Faydaları Nelerdir?

Bıttım sabununun saça faydaları arasında saç derisinde görülen kepek, sedef, sivilce vb. Problemlerin giderilmesinde ve tedavisinde kullanılması yer alır. Beyazlayan saçlarda siyahlaşma için de düzenli kullanıldığında etkili sonuçlar verir. Düzenli kullanımında saç dökülmelerini azaltma konusunda da oldukça faydalıdır. Eğer fazla dökülen saçlarınız varsa düzenli kullandığınız bıttım sabunu bu sorunun çözümünde etkili sonuçlar verecektir. Saçlarınızın sönük görüntüsünden şikayetçiyseniz bıttım sabunu düzenli kullanıldığı takdirde saçlarda parlak ve canlı görüntüler sağlar. Saçlardaki ısı kaynaklı yıpranmaları düzeltir.

Bıttım Sabununun Cilde Faydaları Nelerdir?

Bıttım sabununun cilde faydaları arasında ilk olarak özellikle bacak bölgesinde yoğun olarak görülen varis ve varise bağlı ağrıları azalttığı sayılabilir. Eğer bacaklarınızda varis probleminiz varsa düzenli olarak kullandığınız bıttım sabunu bu varisleri ve ağrılarını azaltır.

Sedef Hastalığında Bıttım Sabunu Kullanımı

Sedef hastalığında bıttım sabunu kullanımı, hastalığın ciltte meydana getirdiği kaşıntı, kızarıklık gibi durumların azalmasını sağlar. Sedef hastalığının tedavisinde alternatif bir yöntem olarak sıkça kullanılan bıttım sabunu, hastalığı azaltıcı etki gösterir.

Egzama Hastalığında Bıttım Sabunu Kullanımı

Egzama hastalığında bıttım sabunu kullanımı, hastalığın neden olduğu kızarıklık, kaşıntı vb. Şikayetlerin hafiflemesine yardımcı olur. Düzenli kullanıldığı takdirde bıttım sabunu bu hastalığın tedavisinde önemli etkiye sahiptir.

 

Ömer Dede Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu kullanımında dikkat edilmesi gereken şeylerin başında tamamen doğal ve zararlı madde içermeyen bir yapıya sahip olduğu en önemli noktadır. Organik yapısı nedeniyle kimyasal maddeler ile birlikte kullanılmamalıdır. Doğal maddelerden üretildiğinden yan etkisi bulunmamaktadır.

Bıttım sabunu ciltte kullanılırken kullanılacak alan üzeri güzel bir şekilde köpürtülmelidir. Sabun yıkanacak bölge üzerinde bir süre bekletildikten sonra ılık suyla yumuşakça durulanmalıdır. Akneler, sivilceler ve siyah noktalar için kullanıldığında yüzün tümüne de uygulanabilir. Bu uygulama haftada 2-3 kez tekrarlandığı takdirde güzel sonuçlar verecektir.

Saç için kullanılacak olan bıttım sabunu, şampuan ile dönüşümlü şekilde kullanılmalıdır. Saçlar bir gün bıttım sabunu ile sonraki yıkama gününde şampuan ile yıkanmalıdır. Bıttım sabunu ile saçlar yıkanırken önce saçlar ıslatılır ve bıttım sabunu ile saçlar köpürtülerek yıkanır. Saç diplerine bıttım sabunu ile masaj yapılır. Ardından durulanır.

 

Bıttım Sabunu Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bıttım sabunu kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda maddeler hâlinde belirtilmiştir.

 • Bıttım sabunu gözlerde yanmaya neden olabilir. Bu nedenle gözlere yakın bölgelerde dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.
 • Bıttım sabunu organik bir yapıya sahip olduğundan kimyasal içerikli başka ürünlerle birlikte kullanılmamalıdır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

1 geri izleme / bildirim

 1. 2021 Fındık Fiyatları - Hayata Dair herşey

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*