Show Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri

show jumbo-muhabbet-kusu
show jumbo muhabbet kuşu

Show Jumbo muhabbet kuşu özelikleri nelerdir? Bu kuşlar konuşabilir mi? bakımları nasıl olmalıdır? Merak ettiğiniz bütün soruların cevabı yazımızın devamındadır. Ülkemizde en fazla sevilen ve alınan kuşlardan bir tanesi jumbo muhabbet kuşudur. Genellikle muhabbet kuşu olarak bilinirler fakat adları jumbo muhabbet kuşudur. Bu kuşlar çok renklidir.  Genellikle beyaz, yeşil ve mavi renkli olurlar. En bilinen özellikleri sürekli olarak ötmeleridir.  Fakat öttüklerinde insanların rahatsız olmasına sebep olmazlar ve tam aksi keyif verici bir ötüşleri vardır. Bu kuşu beslemek isteyen kişiler tek olarak alıp besleyebilirler. Ancak; uzmanlar tarafından çift olarak alınması ve beslenmesi tavsiye edilmektedir.

Jumbo muhabbet kuşu özellikleri kapsamında narin yapıları yer alır. Peki, bu kuşları diğer kuşlardan ayıran en belirgin özellik nedir? Bu kuşların kafa yapıları diğer kuşlara oran ile daha büyüktür. Bu nedenle en belirgin özelliğinin bu olduğu bilinmektedir. Bu kuşların en az boyu 20 cm en fazla ise 25 cm dir. Koyu yapıya sahip olan benekleri mevcuttur.  Kuyruk yapıları gereği uzundur. İnsanları çok severler ve sürekli olarak onlarla oyun oynamayı ve vakit geçirmeyi isterler.  Yalnızlıktan ve yalnız kalmaktan hiçbir şekilde hoşlanmazlar. Özellikle sahipleri ile sürekli bir arada olmayı isterler. Bir süre sahipleri ile kalmadıklarında onlara küsebilirler ve yemek yemekten uzak durabilirler.  Sizde kendinize düşkün, cıvıl cıvıl olan ve sürekli öten bir kuş arıyorsanız humbo muhabbet kuşlarını tercih edebilirsiniz.

Başlıklar

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Türleri

Şov jumbo kuşlar birçok insan tarafından sevilmektedir. Sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünya çapında ilgi gören ve beğenilen bir kuş türüdür. Çok zeki bir kuş çeşididir ve görüntüleri bakımından çok güzeldir.  Başındaki tüyler diğer çeşitlerine göre daha uzundur ve aynı zamanda kafa yapıları daha büyüktür.  Bu kuşların tüylerinden dolayı gözleri çok fazla görünmez. 

Sarı ve yeşil renkleri vardır.  Boyun, kant ve sırt bölgelerinde siyah renge sahip benek mevcuttur.  Oyun yapmayı çok sevmektedirler.  Sürekli öterler fakat rahatsızlık vermezler.  Muhabbet kuşları cinsleri ile karşılaştıracak olur isek bunlar daha fazla konuşmayı severler ve kısa zaman içerisinde eğitilirler.  Sahiplerini çok severler ve sürekli ilgi görmeyi beklerler. Ortalama 8-10 sene kadar yaşabilirler.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri

Jumbo kuşu beslenmesi nasıl olmalıdır. Genellikle bu kuşu sahiplenmek isteyen kişilerin en fazla araştırdığı konulardan bir tanesidir. Jumbo kuşları kuşyemleri ile düzenli bir şekilde beslenmelidir. Kuşyemleri uzun bir süre bozulmadan kalabilirler ve bu sebepten dolayı daha önceden evinizde yem bulunuyor ise bu yemi kullanabilirsiniz. Jumbo kuşlarının en sevdiği yem ballı olandır. Petshop’larda ballı kuşyemi bulunur ve sizde kuşunuzu bu yem ile besleyebilirsiniz. Bu yem sayesinde kuşunuzun gelişimini kısa bir süre içerisinde tamamlar ve çok sağlıklı olur.

 Jumbo kuşları badem, fındık, fıstık gibi kuruyemişleri çok sevmektedir. Sizde kuşunuzu arada değişik bir besin vermek istiyorsanız; kuruyemiş verebilirsiniz ve aynı zamanda sebze, meyve de verebilmeniz mümkündür. Bir de kuşların suyunun mutlaka her gün tazelenmesi gerekmektedir. Kuş için suyun önemi büyüktür ve düzenli bir şekilde mutlaka su tüketimini yapması gerekir.

 Jumbo kuşlarının bazı dönemlerde birçok sebebe bağlı olarak gagaları düşebilir. Gagaları düştüğünde ise yapılması gereken mikrop kapmasını önlemektir. Bunun için ise temizliğinin düzenli bir şekilde yapılması ve mutlaka bir veterinere danışılması şarttır 

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Bakımı

Jumbo kuş ülkemizde çok fazla tercih edilen ve ilgi gören kuşlardan bir tanesidir. Ülkemizde muhabbet kuşu olarak bilinse de diğer ülkelerde show kuşu denilmektedir. Bu kuşlar hassas yapıya sahiptir. Bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Peki, bu kuşların hangi renkleri vardır?  Bu kuşlar genellikle yeşil, mavi ve beyaz renkli olmaktadır. Fakat üzerinde siyah benekler bulunur ve bu da kuşun ilgi çekici olmasına sebep olur.

Gece gündüz demeden sürekli olarak öterler ve konuşkan  yapıya  sahip olan bir kuş çeşididir. Düzenli bir şekilde eğitim verildiği takdirde 20- 25 Kelime öğrenebilir. İnsanları taklit etmeyi severler ve insanlar ile yakından ilgilenirler. Özellikle sahibine karşı çok ilgi duyarlar ve kendisi ile ilgilenilmesini isterler Jumbo muhabbet kuşu özellikleri kapsamında en bilinen özellik budur. Hatta sahibi tarafından gerektiği kadar ilgi görülmez ise yemeden içmeden bile kesilebilir.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Fiyatı

Çekoslavak muhabbet kuşu fiyatı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsunuz? O zaman doğru sayfadasınız ve biz şimdi de sizlere detaylı bilgi vereceğiz. Fiyatlar kaç yaşında olduğuna ve cinsine göre değişiklik gösterse de ortalama 200-1000 TL arasında çekoslavak muhabbet kuşu bulabilmek mümkündür. Jumbo muhabbet kuşu özellikleri kapsamında fiyatlarda sürekli olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Muhabbet Kuşu Türleri

Muhabbet  kuşu türleri hakkında neler biliyorsunuz? Birçok rengi sahip olan muhabbet kuşları vardır ve her birinin türü farklıdır. Şimdi sizlere muhabbet kuşunun türlerinden bahsetmek istiyoruz.

 Açık yeşil muhabbet kuşu

Açık gri muhabbet kuşu ülkemizde sıklıkla görülen ve sahiplenilen muhabbet kuşu çeşididir. Baş bölgeleri sarı ve gövdeleri yeşil renkte olmaktadır. Kuyruk bölgesi ise koyu mavidir. En bilinen özelliklerinden bir tanesi bağışıklık sisteminin maksimum düzeyde olmasıdır ve bu sebeple de kolay kolay hastalanmazlar. Bakımları düzenli bir şekilde yapılır ise 15 seneye kadar hayatta kalabilirler. En fazla kelime öğrenen ve konuşan muhabbet kuşu çeşidi budur.

 Albino  muhabbet kuşu

Albino muhabbet kuşu bembeyaz yapısı ile çok dikkat çekmektedir. Gözleri ise kırmızıdır. Genetik rahatsızlıkları olduğu için bu kuşların tüylerinin beyaz olduğu bilinmektedir. Çok hassas yapıya sahip oldukları için bakımının düzgün bir şekilde yapılması şarttır. Bakımı düzenli yapılmaz ise çeşitleri hastalıklarına yakalanma ihtimali vardır

Gök mavi muhabbet kuşu

Gök mavi muhabbet kuşu adından da anlaşılabileceği gibi gövdesi mavi kanatları ise gri renklidir. En fazla 19 santimetreye kadar uzayabilirler. Kanat ve aynı zamanda sırt bölgelerinde beyaz ve siyah desenler bulunmaktadır. Konuşmayı .ok seven ve kısa bir süre içerisinde eğitilebilen bir kuş türüdür

Gri kanat muhabbet kuşu

Gri kanat muhabbet kuşu sarı ve aynı zamanda beyaz renge sahip olan bir muhabbet kuşu çeşididir. Kuyruk bölgesi mavidir ve gövdesi ise gridir. Bakımları iyi yapıldığı zaman 8-10 seneye kadar yaşayabilirler. Yapıları gereği agresiftir ve bu sebepten dolayı daha kolay bir şekilde istemezler 

Yavru Dişi Muhabbet Kuşu

Yavru dişi muhabbet kuşu konuşmaya çok yatkın ve kısa bir süre içerisinde eğitim aldıktan sonra konuşabilen bir kuş çeşididir. Muhabbet kuşunun dişi olup olmadığını anlamak son derece kolaydır. Dişi bir muhabbet kuşunun cere kısmı kahverengi ve sarımsı olmaktadır.

Kafes Değişikliği

Muhabet kuşu kafes değişikliği biraz zor olabilir. Çünkü kuşunuz artık eski kafesine alışmıştır ve yeni kafese konduğu zaman yabancılık çekebilir. Böyle bir durumda ne yapılmalıdır? Bu durumda onunla daha fazla ilgilenmeli ve ona ilgi göstermelisiniz. Böylelikle kuşunuz daha kısa zaman içerisinde yeni kafesine alışacaktır. Jumbo muhabbet kuşu özellikleri kapsamında; bu kuşlar kolay bir şekilde bulunduğu ortama ayak uydurabilirler. Bu nedenle de siz ilgi gösterirseniz yeni kefesine de kısa zamanda alışırlar

Beyaz Albino Muhabbet Kuşu

Beyaz albino muhabbet kuşu; bembeyaz yapısı ile bilinen ve beğenilen bir kuş çeşididir. Muhabbet kuşları türlerinden çok farklı olan bir kuştur. Oyun oynamayı ve ilgi görmeyi çok severler. İletişimleri çok kuvvetlidir kırmızı gözleri vardır.  Bacaklarının rengi de pembemsidir.  Fakat bu kuşların erkek veya dişi olduğunu kolay bir şekilde anlamak mümkün değildir. Peki, nasıl anlaşılır? Bunu anlamak için test yapılması gerekmektedir. Test sonucunda dişi veya erkek olduğu ortaya çıkmaktadır.  Bakımlarının düzenli yapılması gerekmektedir. Çok sıcağı sevmezler. Bu sebeple de bulundukları ortamın ılık olması gerekmektedir.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*