Hollanda Lop Tavşanı

hollanda-lop-tavsani
hollanda lop tavşanı

Hollanda lop tavşanı tavşan türleri arasında en çok sevilen gruptadır. Hemen hemen herkesin tavşanlara karşı bir sempatisi bulunur. Bu sempatinin oluşmasının altında bu küçük canlıların tüylerinin yumuşak ve güzel oluşu, özellikle yavru tavşanların zıplamasını izlemek insanlara büyük bir keyif ve mutluluk vermesi yatar. Ayrıca bir dönemin en sevilen çizgi film karakterinin Bugs Bunny olması tesadüfle açıklanacak bir şey değildir.

Hayvan severlerin en çok ilgi duyduğu tavşan türlerinden biri Hollanda lop tavşanlarıdır. Düşük kulakları, yumuşak tüyleri ile birçok hayvan severin gönlünde taht kurmuş olan bu hayvanlar; beyaz, kahve-beyaz, siyah-beyaz, kül rengi ve sarı gibi renklere sahip olabilir. Tüylerinin bu kadar farklı olması herkesi şaşırtmaktadır. Birçok hayvan sever tarafından Hollanda lop tavşanlarına büyük bir ilgi ve sevgi söz konusudur. Birçok hayvan sever de Hollanda lop tavşanı sahiplenip beslemektedir.

Başlıklar

Hollanda Lop Tavşanı Özellikleri

Ancak insanların özellikle tavşanların beslenmesine ilişkin kafasında pek çok soru işareti de bulunur. Bazen bu soru işaretlerinin giderilmemesi önyargılara varabilir. Tavşanlar da bu konuda en büyük haksızlığa uğrayan canlılardır desek çok fazla abarmış olmayız. Tavşanların temizliği ve üremesine ilişkin olgular, insanların tavşan sahiplenme konusunda temkinli olmasına yol açmaktadır.

Gebelik süresi kısa olan tavşanlar, bir seferde birden fazla yavrulayabildiği için sayıları da hızla artmaktadır. Öte yandan insanlar evde tavşan beslemenin çok zor ve çok zahmetli bir iş olduğu konusunda neredeyse hemfikirdirler.

Ancak tavşan beslemek konusundaki belirli kolaylıkları ve ilginç bir tavşan türü olan Hollanda lop tavşanı hakkında merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bacakları çok kısa olan bu hayvan türlerinin ağırlıkları ise 800 gram ile 1300 gram arasında değişiklik gösterebilir.  Özellikle Hollanda lop tavşanlarının büyük hallerinin

kiloları 1 ile 2 kg arasında değişebilir. Hollanda lop tavşanlarının en belirgin özelliklerinden biri de çok yüksek oranda sıvı tüketmeleridir. Yetişkin bir Hollanda lop tavşanı günde 600 ile 700 ml su içer. Hollanda lop tavşanlarının cinsiyetleri ilk 4-5 ay belli olmaz ve beşinci aydan sonra cinsiyeti belirginleşir. Öte yandan bu canlılar iyi bakıldıkları takdirde 10 ile 12 yıl gibi bir ömre sahip olabilirler.

Öte yandan birçok tavşan çeşidi gibi Hollanda lop tavşanının da çok hızlı bir şekilde üreyebildiğini belirtmekte fayda vardır. Gebelik süresi 30-35 arasında değişen Hollanda lop tavşanları bir seferde 3-6 arasında yavruya sahip olabilir.

Evde tavşan beslemek kokar mı?

Hayvan sahiplenmek bir sorumluluk gerektiren ve sürekli ilgi isteyen yoğun ve uzun bir süreçtir. Bu süreçte hayvanınızın temizliğine dikkat etmek hem evcil hayvanınızın hem de sizin yaşam kaliteniz açısından çok önemlidir. Tavşan sahiplenmeden önce pek çok insanın aklında “Acaba bu hayvanı evde beslersek kokar mı” sorusu canlanır. Birçok insan bu soruya yanıt alamadığı için riske girmek istemez. Ya evcil hayvan hakkını başka bir kategoride kullanır ya da evcil hayvan sahiplenmekten tümüyle vazgeçer. Öte yandan  evde tavşan besliyorsanız hayvanınızın kokmaması için sadece birkaç küçük noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tavşanlar, tıpkı kediler gibi kendilerini temizleyebilirler. Peki tavşan besleyenlerin bahsettiği koku nereden gelmektedir?

Tavşan besleyenlerin bilmesi gereken bir diğer konu da tavşanların katı atıkları da herhangi bir koku barındırmaz. Ancak tavşanın çişinin temizlenmemesi durumunda koku yapar. Tavşanınıza tuvalet eğitimi vermek ve günlük kap temizliğini yapmak çok önemlidir. Yani tavşan beslemek isteyip kokudan çekinenlerin telaş yapmasına gerek yok. İyi bir tuvalet eğitimi ve düzenli kap temizliği sayesinde tavşanınızın yuvası kokmaz. Öte yandan tavşanınızın dışkısını yaptığı kabıın içerisine talaşa ve tuvalet kumu da koyabilirsiniz. Hayvanınızın kabını düzenli olarak değiştirmediğiniz takdirde, tavşanınızının ayakları dışkı ile temas ederek evinizin farklı noktalarına bulaşabiliyor. Öte yandan sebeple tavşanınızın tüylerinde de sararmalar meydana gelebilir.

Bu sebeple özellikle Hollanda lop tavşanı besleyen hayvanseverlerin dikkat etmesi gereken bir numaralı husus, hayvanınızın yaşadığı çevreyi temiz tutmaktır. Eğer tavşanınıza tuvalet eğitimi verebildiyseniz, evde tavşan beslemek ne sanıldığı ne de anlatıldığı gibi zor bir işe dönüşecektir.

Ayrıca unutmamak gerekir ki tavşanların yaşadıkları bölgeyi temizlerken kimyasal madde kullanmamanız gerekir.

Öte yandan birçok uzman tavşanınız için plastik bir yuva kullanmamanız gerektiğini ısrarla savunuyor.

Hollanda lop tavşanı ne yer?

Aslına bakarsanız, Hollanda lop tavşanının beslenme düzeni diğer tavşanlarla kıyaslandığı zaman büyük farklılıklar göstermez. Ancak eğer Hollanda lop tavşanı sahiplenmek istiyorsanız bu konuda da bilmeniz gereken noktaar bulunmaktadır. Hollanda lop tavşanları otoburdurlar. Dolayısıyla sebze ve meyveyi büyük bir iştahla yiyebilirler. Özellikle maydonoz,  havuç, karpuz, armut, elma ve muz gibi besinleri çok severler. Ancak tavşanınızın şekerli besinleri çok fazla tüketmemesine dikkat edin. Bunların içerisinde özellikle elma, armut, muz gibi meyveler yer alırken; tavşanların çokça sevdiği havuç sebzesinin de şeker yönünden zengin olduğunu unutmamak gerekir.

Ayrıca her tavşan farklı besini tüketmeyi sevebilir. Siz de tavşanınızın neleri tüketmekten daha çok mutlu olduğunu gözlemleyebilirsiniz.  Fakat bunu yaparken aynı türden gıdaları tavşanınıza vermemeye özen gösterin, yoksa çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilirsiniz.

Hollanda lop tavşanı ne kadar?

Çok ilginç ve bir o kadar da sevimli olan Hollanda lop tavşanlarına insanların yoğun bir ilgisi olduğu aşikâr. İnsanlar, Hollanda lop tavşanlarını satın almak için fiyatlarını da ciddi bir biçimde araştırıyorlar. Bu hayvanların fiyatlarının ne kadar olduğuna geçmeden önce belirmek gerekir ki Hollanda lop tavşanı 1960 yılında Hollanda’da “Netherland Dwarf” ile “French lops” tavşanları melezlenerek meydana getirilmiştir. Melezleme işinin Hollanda’da gerçekleşmesinden dolayı Hollanda lop tavşanı ismi ile anılmaktadır.

Hollanda lop tavşanının fiyatlarına gelecek olursak, bu konuda farklı fiyat politikaları bulunmaktadır. Hollanda lop tavşanının dişisi ve erkeği için farklı fiyatlar belirlenebilirken; yaş ve renk gibi unsurlar da fiyatların belirlenmesinde etkili olabiliyor. Hollanda lop tavşanı fiyatları ise 200 lira gibi fiyatlardan başlamaktadır.

Elbette tüm hayvanseverlere çağrımız; hangi hayvan türü olursa olsun satın almak yerine sahiplenmek üzerinedir.

Tavşan bahçede yaşar mı?

Tavşanların Orta Çağ’da evcilleştirildiği düşünülmektedir. Bu süreçten önce tavşanlar vahşi doğa bir şekilde yaşamlarını sürdürüyorlardı. Öte yandan Avrupa’da 19. Yüzyıldan bu yana evlerde bulunan tavşanların yaşam alanları genellikle ağaç kavukları ve toprak altında kazdıkları yerlerdir. Ancak günümüzde tavşanları evlerimizde besliyoruz. Tavşanların bakımındaki kimi zorluklar insanları bahçede tavşan bakmaya itiyor olabilir. Hemen hemen herkes “Evde bakıldığı gibi bahçede tavşan bakmak mümkün mü” sorusunun yanıtını merak ediyordur. 

Çoğu insana tavşanlara bahçede bakmak çok mantıklı gibi görünse de bu durumbazı istisnai halleri ve bilinmeyenleri mevcuttur. Öncelikle doğanın kanunu gereği tavşanlar, ciddi bir yırtıcı olan kediler ve köpekler ile bir arada yaşayamazlar.

Öte yandan kış aylarının getirdiği soğuklar tavşanlar için bir diğer önemli tehlikeyi oluşturur. Ancak bahar ve yaz mevsimlerinde bahçede kafes yardımıyla ya da kedi ve köpekleri uzak tutacağınız herhangi bir yöntem yardımıyla bahçede tavşan besleyebilirsiniz.

Tüm bu koşulların gerçekleşmesi durumunda dahi bahçede tavşan beslemek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Dışarısı minik tavşanlar için bir bilinmez ve dışarıdan gelecek her türlü tehlikeye karşı açık bir yer olacaktır.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*