Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Krem

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Krem

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Krem önerisi kapsamında yine birçok detayla karşınızdayız. Malumunuz özellikle kış aylarında cildimiz tahriş olur ve kurur. Bunun yanı sıra her mevsim cildi kuru olan kişiler de bu dertten oldukça muzdariptir.

Hepimiz gün içerisinde zaman zaman cildimizin kuruduğunu ve çatladığını hissederiz. Yüzümüzde hissettiğimiz bu gergin his çok rahatsız edici olabilir. Özellikle gündelik hayat koşuşturması içerisinde ciltlerimize göstermemiz gereken bakımı göz ardı etmekteyiz. Bu da çeşitli cilt sorunlarına yol açmaktadır.

Dermatolojik açıdan incelendiğinde cilt tiplerimiz, kuru, yağlı, normal ve karma tip ciltler olarak ayrılabilmektedir. Her cilt tipinin kendine göre özellikleri ve buna bağlı olarak getirdiği sorunlar söz konusudur. Bu yazımızda kuru ciltlerin getirdiği sorunları ve Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Krem önerisini inceleyeceğiz.         

Başlıklar

Kuru Cilt Tipi Nedir? Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Krem

Kuru ciltler adından da anlaşılacağı üzere bünyesinde nemi barındıramayan, çok çabuk kuruyup bizlere gerginlik hissi yaşatan cilt tipidir. Bu cilt tipleri diğer cilt tiplerine oranla daha çabuk nem kaybı yaşamaktadır ve daha fazla nemlendirmeye ihtiyaç duymaktadır. Peki, cildimiz neden kurur?

Cildimiz Neden Kurur?

Cildimizin kurumasının birden çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerin en temel unsuru dış etkenlerdir. Cildimizin doğal yapısının bozulup kurumasın yol açan kimyasallara örnek olarak yüzümüze yaptığımız makyajlar ve makyaj temizleme solüsyonları, yüzümüzü yıkarken kullandığımız sabun türleri, duş alırken cildimize temas eden şampuanlar ve üzerimize sıktığımız parfümler verilebilir. Bunun yanı sıra cildimizi kurutan soğuk hava, aşırı rüzgar vb. doğal faktörler de vardır. 

Cilt Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Kuru bir cilt kendisini rahatsızlık hissi ile ortaya çıkaran bir yapıdadır. Kuru cilde sahip insanlar gün boyunca zaman zaman gerginlik, çatlama hissi duyabilirler ve bu his kişilerin ciltlerinde kaşıntıya yol açabilir. Aynı şekilde aşırı kuruyan cilt pul pul olarak dökülme gösterebilir. Kuru cilt yapısına sahip kişi tenine ne kadar çok nemlendirici unsur uygulasa da bir türlü yeterli nem doygunluğuna ulaşamadığını hisseder.

Cilt kuruluğunun belirtilerinden bahsettiğimize göre isterseniz şimdi kuru ciltler için yedi cilt bakım önerisinden bahsedelim!

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Krem

Cilt yapınızın kuru olduğunun farkına vardığınızda ve onu ihtiyacı olan neme kavuşturarak sağlıklı bir cilt haline getirmek istediğiniz uygulayabileceğiniz birkaç farklı çeşit önerimiz bulunmaktadır. Buyurun bunlara beraber bakalım;

1.      Cilt Temizliğinizden Taviz Vermeyin.

Kuru bir cildi sağlıklı hale getirmek için uygulanması gereken ilk yol cilt temizliğine gereken özeni göstermektir. Zaman içerisinde yüzeyinde yabancı maddeler biriktiren bundan dolayı doğal yapısı etkilenen cildimizi her gün bol su ile yıkamamız gerekmektedir. Su ile yapılan yıkamaya çeşitli sabun ve temizleme solüsyonlarının eşlik etmesinde bir sakınca yoktur. Ancak seçtiğimiz sabun ve temizleme solüsyonlarının kuru bir cilt tipine uygun bir içeriğinin olduğundan emin olmak gereklidir.

2.      Nem bakım ürünleri

Kuru cilt görünümünden kurtulmak için uygulanabilecek bir diğer yol ise alanında uzman dermatologlar tarafından üretilen çeşitli yoğun nem bakım ürünleridir. Bu ürünler kuru ciltler için özellikle üretilmiş olup cildin nem miktarını dengelemek amacıyla belirli dozlarda uygulanmalıdır. Düzenli olarak uygulanan bu nemlendiriciler cildin temizliğini sağlamakla kalmayıp nem oranını da normale çevirmektedir. Ayrıca bu tarz nemlendiriciler özellikle kişilerin göz çevrelerinde oluşan ve “kazayağı” diye bilinen kırışıkların ve daha birçok ince çizginin kaybolmasına da yardımcı olur.

3.      Peeling

Cildiniz üzerinde zamanla yabancı maddeler biriktirir. Bu yabancı maddeler cilt gözeneklerini doldurarak yavaş yavaş cildi havasız bırakır. Buna karşı en büyük yardımcınız ise peeling ürünleridir. Peeling ürünleri gözeneklerinizi açarak cildin hava almasını sağlar böylelikle kuruluğun önüne geçmekte büyük fayda sağlar.

4.       Nem maskesi

Yüzümüzün nem miktarını artırabilmenin en kolay yollarından biri ise yoğum nem içeren, adeta bir nem deposu diyebileceğimiz nem maskesidir. Nem maskeleri cildimizi kısa sürede ihtiyaç duyduğu nem seviyesine çıkarmaktadır.

5.      Uyku düzeni

Sağlıklı bir cilt yapısının temelinde dinlemiş bir vücut yatmaktadır. Vücudumuz her ne kadar dinlemiş olursa cildimiz de ihtiyacı duyduğu mineral ve vitaminleri vücuttan o derece temin edebilmektedir. İyi bir cilt için en az sekiz saat uykuyu tavsiye ediyoruz.

6.      Bol su tüketimi

Kuru ciltler için en önemli bakım adımlarından biri bol su tüketimidir. Adı üzerinde nem demek su demektir. Yeterli miktarda su tüketiminde bulunmak cildin kendini onarmasına olanak tanıyacaktır. 

7.      Tonik, Solüsyon, Maske vb. Diğer Ürünler

Kuru cildi sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için uygulayabileceğiniz çeşitli tonikler, solüsyonlar ve el yapımı maskeler de bulunmaktadır.

Bu yazımızda sizlerle kuru ciltler için yedi cilt bakım önerisi paylaştık. Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere, sağlıklı günleriniz olsun.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

3 geri izleme / bildirim

  1. Yaşlanma karşıtı gençlik aşısı nedir? Kimler Yaptırabilir? - Hayata Dair herşey
  2. Gün Boyu Tok Tutan Yiyecekler - Hayata Dair herşey
  3. Canan Karatay Diyet Listesi - Hayata Dair herşey

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*