Girne Gezilecek Yerler

girne-gezilecek-yerler

Girne gezilecek yerler konusunda bilgi sahibi olmak için faydalı bir yazı hazırladık. Gezmeyi seviyor, ülkede gezilecek yer bırakmadım, farklı yerler arıyor ama çok da uzaklaşamam mı diyorsunuz? O zaman sizin için çok uzak olmayan fakat tamamen farklı yerler göreceğiniz, Akdeniz’in yabancısı olmadığınız havasını alabileceğiniz bir yer önerebiliriz. Peki Girne neresi? Girne tarihi yerler… Girne gezilecek yerler hangileridir? Yazımızın devamında inceleyelim.

Başlıklar

Girne Nerede?

Girne, 65.000’lik nüfusuyla yavru vatanımızın Kuzey Batısında yer alıyor. Kentin Güney’de Beşparmak Dağları yer alırken Kuzey’de boylu boyunca Akdeniz’in pırıl pırıl suları uzanıyor. Kuzey Kıbrıs’ın turizm başkenti olan bu kent size de gezilecek yerleriyle kucak açabilir. Şehir de çok fazla sayıda yeme-içme mekânı bulabilir, alışveriş merkezlerinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve içerisinde barındırdığı eğlence mekânlarında doyasıya eğlenebilirsiniz.

Girne’ye olacak gezintinizi yaz aylarına denk getirirseniz kentteki kültür ve sanat günlerine de denk gelebilirsiniz. Haziran ayında başlayıp Eylül ayına kadar süren bu günler birçok insanı ağırlamaktadır.

Girne’nin M.Ö. 10. Yüzyılda Akalar tarafından kurulduğu söylenir. Farklı devletlerin yönetimi altına giren bu şehir zaman içerisinde farklı kültürlerin elinin değmesiyle hatırı sayılır bir tarih edinmiştir. Bu yüzden tarihe bayılırım, diyorsanız şehrin liman hattında yer alan Girne Kalesini ziyaret ederek gezmeye başlayabilirsiniz.

Girne Gezilecek Yerler ve Girne Tarihi

Bizans döneminde yapılan Girne Kalesi, Venedik döneminde yapısal değişikliklere uğramış zamanla yeni kısımlar eklenerek inşa edilmiştir. Kale kilise, bekçi odası, zindanları, sarnıçları, cephanelikleriyle şehirden gelip geçen medeniyetlerin izini taşır. Bugün müze olarak halka açılan kale içinde bulunan Batık Gemi Müzesi’nde Helenistik dönemden kalmış batmış bir gemi, gemideki buluntularla birlikte sergilenir. Yolunuz düşerse görmek için değer bir yer olacağından eminim çünkü sadece kaleyi ziyaret etmekle kalmayacak aynı zamanda Girne Limanının da keyfini çıkaracaksınız. Liman içerisinde yer alan restoran, kafe, tesisler ve benzer noktalarla gezintiniz sırasında oturup soluklanma fırsatı bulurken aynı zamanda çayınızı, kahvenizi de yudumlayabileceksiniz.

Şimdi sıra Girne merkezine 5 kilometre uzaklıkta olan Bellapais Manastırı’ndan bahsetmekte. Bu manastır tıpkı Girne Kalesi gibi önemli bir tarihi yapı olarak biliniyor. Kuzey’i denize bakan Güney’i dağlara komşu olan bu manastır yılın belirli dönemlerinde etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Girişleri ücretsiz olan bu manastıra gitmek için özel aracınızı kullanabileceğiniz gibi etkinlik zamanlarına gezinizi denk getirerek konser ve etkinliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

İşte bir kale daha, Aziz Hilarion Kalesi. Girne’ye 10 kilometre kadar uzak, kaleye çıkmak biraz zahmetli olsa da 480 basamak sonunda kazancınız bakmaya doyamayacağınız Kuzey Kıbrıs manzarası olacak. Kuzey Kıbrıs’ın en güzel manzarasına sahip olan bu kale ihtişamı ve tarihselliği ile aklınızda yer edinecektir.

Girne Gezilecek Yerler ve Mekanlar

Biraz gizemli bir yer görmek isterseniz bunun için de bir seçeneğimiz var. Mavi köşk. Köşk kelimesi nedendir, bilinmez hep ürpertici bir kelime olarak içimi gıdıklar ve buradaki mavi köşkümüz de hikâyesinden olsa gerek ki içimi gıdıklamayı başardı. Mavi köşk Girne’nin 29 kilometre uzağında 1957 yılında inşa edilen ve bölgenin en çok merak edilen yapılarından biridir. Aslen İtalyan olan Rum Paulo tarafından yapılması istenilen köşk merkeze uzak olduğu yetmezmiş gibi bir de dışarıdan hiç kimsenin görmeyeceği şekilde dizayn edilmiştir. Rum Paulo, silah tüccarlığı yaparken önemli toplantıları için burayı inşa ettirmiştir. Hatta dışarıdan görünmek istemediği için kimseye detay vermesin, diye yapıyı çizen mimarı da öldürttüğü söylenir. 1974, Barış Harekatı’ndan sonra boşaltılan köşk günümüzde ziyarete açıktır. Rum Paulo’nun herkesten sakladığı köşkü artık bizlerin de gidip görebileceği bir yer.

Eee, biraz da deniz, biraz da kum, güneş mi istiyorsunuz? İşte bunun için hem çok güzel hem de çok farklı bir plaj önerimiz var. Alagadi Kaplumbağa Plajı. Ne mi bu plajı farklı kılan? Şöyle ki bu plaj yılın belli bir dönemi kaplumbağaların türlerinin devamlılığı için gelip yumurtalarını bıraktığı bir bölüm içeriyor. Plaj ortadan ikiye bölünerek bölgenin simgesi haline gelmiş kaplumbağalara bir tarafında ev sahipliği yaparken diğer tarafında denizin güzel sularını plaj olarak girmek isteyenlere sunuyor. Ha, unutmadan buradan ayrılmadan önce sevdiklerinize hediye olarak verebileceğiniz kaplumbağa sembollü birçok süs ve hediyelik eşya da bulabilirsiniz.

Hem yeni yerler görmek için hem ülkeden fazla uzaklaşmamak için tercih edebileceğiniz Girne hakkında sizleri az da olsa bilgilendirmek istedik. Şimdiden gezinizin tadını çıkarmanızı umuyoruz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*