Kasko Teklifi Nasıl Alınır?

kasko-teklifi

Kasko teklifi konusuna gelmeden önce kasko nedir? kısa bir şekile özetlemek gerekirse; kasko, herhangi bir trafik kazası veya aksilik yaşanması durumuna karşı aracın ve kişinin güvence altına alındığı bir sigorta çeşitidir. Kasko, araç sahiplerinin ve aracın yaşayacağı zararların temin edilmesi için yapılmaktadır. Zorunlu bir sigorta değildir. Herkesin kasko yaptırması zorunluluğu bulunmaz.

Kasko yapılması, araç sahibinin insiyatifine kalan bir durumdur.  Her ne kadar zorunlu olmasada trafikte yaşanan sorunlar göz önüne alındığı zaman, kasko yapılması oldukça fayda sağlar. Kasko teklifi alırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle kaskonun neleri kapsadığının incelenmesi gerekir. Daha sonra eksik gördüğü kısımların eklenmesini talep edebilir.

Kasko genel olarak doğal afetler, aracın yanması, trafik kazası ve çalınma gibi durumlarda olan zararları karşılamaktadır. Araç lastiğinin pataması veya mekanik, elektronik arızalar kaskoya dahil değildir. Fakat bu arızalar poliçeye eklenmiş ise kasko bu durumda zararları karşılamaktadır. Yani tamami ile kararlaştırılan maddelere bağlı olarak hareket edilmektedir. Bu yüzden poliçe büyük önem arz eder.

Başlıklar

Kasko Teklifi Alma

Kasko avantajlı bir sigorta türüdür. Normal sigortada sadece başkası tarafından gerçekleştirilen hasarların teminatı verilirken, kasko kişilerin kendisinden kaynaklanan zararların bir kısımını  veya tamamını karşılamaktadır. Aracın hareket edemez hale gelmesinin ardından çekiciye ihtiyaç olmaktadır. Bazı durumlar için ücretsiz çekici hizmeti verilmektedir. Bu gibi durumlar başta olmak üzere birçok avantajdan bahsetmek mümkündür. Aynı zamanda kişiler isteği doğrultusunda ek talimatlarda ekleyebilmektedir.

Kasko teklifi al seçenekleri sayesinde uygun olan sigorta firmasını bulmak mümkündür. Bunun için gerekli olan araç plaka numarası ve kişilerin bilgileridir. Birçok sigorta şirketini karşılaştırarak uygun olan seçenek belirlenebilir. Tüm teklifleri incelemek kişilere büyük avantaj sunmaktadır.

Kasko Teklifi Fiyatları

Kasko fiyat al konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç konu vardır. Öncelikle fiyatlar şirketlere göre değişiklik göstermektedir. Buna ek olarak kasko yapılacak aracın modeli ve markasıda araç kasko fiyatları üzerinde etkili konumda olmaktadır.

Araç kasko fiyatları aylık ve yıllık olarak yapılabilmektedir. Aylık kasko istek doğrultusunda yapılmaktadır. İstenilen süre zarfında aylık kasko yapılabilmektedir. Örneğin 2 aylık süre için kasko yapılmış ise bu süreç içerisinde gerçekleşecek olan bütün kazalara ve risklere karşı güvence altına alınmıştır. İki ayın sonunda kasko poliçesi sona ermektedir. Fakat isteyen kişiler her ay yeniletebilir veya yıllık olarak yaptırabilir.

Kasko teklifi al konusunda gerekli birkaç belgeye ihtiyaç vardır. Sigorta şirketlerine kasko yaptırmak isteyen kişilerin sahip olması gereken iki adet belge vardır. Bu belgeler trafik tescil belgesi ve aracın ruhsatıdır. Bu iki belgeye sahip olan araçlara kasko yapılabilmektedir. Bunların haricinde başka bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Kasko Hesaplama

Araç kasko fiyatları belirlenirken önemli olan bazı durumlar vardır. Öncelikle aracın markası, modeli ve üretim yılı oldukça önemlidir. Ve aracın piyasa değeri baz alınır. Bu faktörler doğrultusunda kasko hesaplaması yapılmaktadır. Kasko hesaplaması yapılırken her ay yenilenmekte olan kasko değer listesi çerçevesinde yapılmaktadır. Bu listeye ek olarak araç sahibinin diğer ek istekleride göz önüne alarak tüm hesaplamalar yapılır. Poliçe son haline getirilir.

Kısaca özetlemek gerekir ise araç kasko fiyatları araçtan araca değişiklik gösterir. Herkes için aynı fiyat söz konusu değildir. Kasko hesaplaması yapılırken dikkat edilen her madde sonrasında fiyatlar arasında büyük değişiklikler yaratabiliyor. Aracın kasko tutarı tamamen araca bağlıdır.

Ortalama kasko fiyatları konusunda bir rakam belirtmek gerekir ise 2000 TL ve 5000 TL aralığında bir rakam ile karşılaşılmaktadır. Tabi ki bu rakamlar yıllık kasko için geçerlidir. Aylık kasko seçeneklerinde kaç ay olduğuna göre kasko fiyatları değişmektedir. Aylık ortalama kasko fiyatları ise 30 TL ile 150 TL arasında aracın durumuna göre değişmektedir. Söz konusu olan ortalama kasko fiyatları Türkiye illeri kapsamında olan fiyatlardır. Genel olarak kasko işlemlerinin gerçekleştirildiği şehirler arasında fiyat farklılıkları olabiliyor.

Kasko Sorgulama

Aracın kasko sorgulamasını yapmak isteyen kişilerin kullanabileceği bir çok yöntem söz konusu olmaktadır. Sigorta bilgi ve denetim merkezi aracılığı ile kasko işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda tüm işlemler güvenlidir. E-devlet üzerinden bu işlemin gerçekleştirilmesi mümkündür. Gerekli olan bilgileri girerek kasko sorgulama işlemini yapılabilir.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*