Tesla Çip Krizi Nedeniyle Çin’deki Üretimini Durdurdu!

Tesla çip krizi nedeniyle Şanghay’daki üretimini durdurdu. Çin’deki fabrikada yaşanan üretim sıkıntısı nedeniyle çip üretimi Ağustos ayında 4 gün kesintiye uğramıştı ve bu nedenle üretim durdurulmak zorunda kalmıştı. ‘Model Y’ üretiminde meydana gelen aksaklıklar üretimin durdurulmasında önemli bir gelişme oldu.

Pandemi dolayısıyla elektronik talebi arttı ve bu durum üretimde bir patlama yaşanmasına neden oldu. Ancak yoğun taleplerin de bir sınırı olması dolayısıyla üretimlerde aksaklıklar meydana geldi. Tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar Tesla çip krizi yaşanmasına neden oldu ve otomotiv sektörünü küresel anlamda etkileyen sonuçlar ortaya çıktı. Özellikle küresel firmaların çip konusunda girdiği rekabet, ekonomik açıdan güçlü firmaların daha fazla kazanmasına ve kar elde etmesine neden oldu. Tesla çip krizi dışında çip krizi nedir? Ne zaman biter? Yazımızın devamında inceleyelim.

Başlıklar

Kriz Ne zaman biter?

Çip krizi, 2023 yılının ilk yarısına kadar süreceği tahmin edilen olumsuz bir durumdur. Uzmanlar, 2022’nin başlarına doğru hafifleyeceğini söylese de küresel anlamdaki elektronik talebinin üretimde yol açtığı baskılar birtakım aksaklıkları beraberinde getirdi. Özellikle, Volkswagen ve Apple gibi duayenlerin üretimden beklentileri artınca Çip üreticilerinin de üretim hızının yavaşladığı görülmektedir.

Pandeminin başlaması dolayısıyla da üretimdeki yavaşlama ünlü otomotiv firmalarının çip beklentilerini karşılayamamalarına yol açtı. Salgın koşullarında birçok fabrikanın kapanması ve işçilerin görevlerini yerine getirememesi dolayısıyla birçok sektörde yavaşlama görüldü. Bu durum, 2022 ve 2023 yıllarında biraz daha iyileşerek beklentilerin karşılandığı bir konuma yönelebilir.

Özellikle giyilebilir teknoloji, yapay bulut teknolojileri otonom arabalar ve çeşitli teknolojik inovasyonlar için gerekli olan çiplerin üretimi teknoloji şirketlerinin bir numaralı beklentisi arasındadır. Pandemide uzaktan çalışma sistemine geçen birçok şirketin teknolojik aygıt talebinin karşılanmaması gelecek yıllarda bu sorunun daha fazla büyüyeceğini gösterse de yetkililerin umutlu olduğu söylenebilir.

Çip Krizi Nedir?

Çip krizi, pandemi döneminde artan teknoloji kullanımı sonucunda cep telefonu, bilgisayar ve tablet üretimine ağırlık verilmesinden kaynaklı olarak otomotiv alanında yaşanan bir sorundur. Üretimde zararlar yaratan ve milyonlarca kriz ortaya çıkaran bir durum olacağı analistler tarafından öngörülmektedir. Teknolojik cihazlara karşı artan yoğun ilgi, üreticileri otomotiv sektörünün taleplerini karşılamaktan uzaklaştırdı.

 Ancak bu durum, 2020 döneminde büyük bir krize yol açtı ve çip konusunda üretimin herkese yetmediği fark edildi. 2022 ortalarına doğru ve 2023 yılında tamamen sona ereceği düşünülen bu kriz için bir an önce adım atmak gerektiğinin altını çizen analistler, bu durumun global bir kriz olduğunu belirtmektedir. Çip konusundaki bu kriz, dünyaca ünlü şirketler arasında belli bir rekabeti de meydana getirdi. Tedarik konusunda yaşanan problemlerin ekonomik anlamda daha güçlü şirketlerin ön plana geçmesine neden oldu.

 Çiplerin diğer adı yarı iletkenlerdir ve her yıl gelişen teknolojiler bu iletkenlerin üretimini zorlaştırmaktadır. Otomotivde araçların bilgisayar destekli sistemleri geliştikçe talebin daha fazla arttığı görülmekte ancak arz talep ilişkisi sağlanamamaktadır.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*