2. El Telefon Satışı Ve Tablet Satışı İçin Düzenleme

2. El telefon satışı ve tablet satışı için düzenleme getirildi. Artık teknolojik ürünlerin en az 1 yıl öncesine ait kullanım süresi kabul edilmekte ve 1 yıldan fazla kullanılmış ürünlerin satışına izin verilmemektedir.

1 yıl öncesine ait veri, data veya belgeleriniz varsa telefon satışı gerçekleştirebilirsiniz. Kendi adınıza ve TC numaranıza kayıtlı telefonunuzda 1 yıldan fazla veri bulundurduğunuz takdirde 2. el telefon satışı ve tablet satışı yapmanıza izin verilmemektedir. Ürünün mevcuttaki durumu ve güncel bilgilerini belgelendirmeniz de satış izin ayrıca zorunlu tutulmaktadır.

Başlıklar

2. El Telefon Satışı Yapmak İçin Neler Gerekiyor?

2. el telefon satışı ve tablet satışı yapabilmeniz için ürünlerinizin en az 1 yıl kullanılmış olması zorunlu kılınmıştır. Aksi takdirde telefonda herhangi bir veri trafiği bulunmaması da satışı engelleyen nedenler arasına girebiliyor. Kullanılmış malınızın yenilenebilmesi için bir yıl öncesine ait ses, veri, data ve yazışma gibi bazı bulguların cihazınızda mevcut olması gerekmektedir.

Bunun yanında, cihazınızı yenileme belgeniz bulunmuyorsa satış için izin almanız olası değildir. BTK (Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu) tarafından şartları sağlayıp sağlamadığınızın kontrolü yapıldıktan sonra cihaz satış işlemini gerçekleştirmenize izin verilmektedir.

Yenileme Merkezinin Sorumluluklarında Değişikliklere Gidildi!

2. el telefon haberlerini takip eden bireylerin bilmesi gereken en önemli durumun yenileme merkezinde yapılan değişikliklerdir. Kullanılmış malınızın sertifika işlemleri, iletişim bilgileri ve ticari unvan gibi bazı kategorileri göz önüne alarak yenileme yetki belgenizi işleme sokan bu merkez yenileme işlemlerine onay verip vermeme hakkına sahiptir. Merkez, yenilenmiş ürünle birlikte yazılı veya kalıcı olarak sertifikanızı onaylattıktan sonra veri saklayıcısıyla size ulaştırabilecektir.

Merkez, tüm bilgi ve belgeleri bakanlığa bildirerek işlemleri yürüteceği için verilerinizin doğru ve belgelerinizin eksiksiz olmasına dikkat etmeniz önerilmektedir. Yenileme merkezi sermaye şartı dışındaki şartları sağlayan kendisine bağlı merkezler oluşturup bu şubelerde de ayrıca yenileme belgesi almayı zorunlu tutabilecektir. 2. El telefon satışı yapmayı düşünüyorsanız merkezin uygun gördüğü şartları sağlamanız, bu konudaki yönetmelikleri takip etmeniz ve belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*