Koronavirüs Sonrası Saç Dökülmesi

Koronavirüs sonrası saç dökülmesi yaşanıp yaşanmadığı pek çok kişi tarafından merak konusu olmuştur. Özellikle Hollywood yıldızı Alyssa Milano’nun koronavirüs geçirdikten sonra saçlarının dökülmesi yaşadığını belirtmesi üzerine konu, en çok merak edilen başlıklardan biri olmaya başlamıştır. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki koronavirüs salgını öncelikle baş dönmesi, mide bulantısı, ateş, eklem ağrısı ve koku alamama gibi belirtiler göstermektedir. Ancak araştırma sonuçlarına göre virüs her dört kişiden bir kişide saç dökülmesine de yol açabiliyor. Bu araştırma sizleri korkutmasın! Koronavirüs sonrası oluşan saç dökülmesi sanıldığı gibi kalıcı bir durum değildir. Saçlar kendi döngüsünde büyümeye ve uzamaya devam eder. Ayrıca saç dökülmesi sadece koronavirüs sonrası yaşanan kısa süreli bir rahatsızlık olup, asla ama asla korona belirtisi olarak sayılmamaktadır. Bu nedenle saçlarım dökülüyor yoksa koronavirüs hastası mı oldum diye düşünmeyin. Aksine eğer sürekli ve sık bir saç dökülmesi yaşıyorsanız bu konuda doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Saçlar doğal bir uzama ve dökülme döngüsü yaşamaktadır. Yani kimse yoktur ki benim saçım dökülmüyor diyebilsin. Saçların dökülmesi de uzaması gibi doğal ve olması gereken bir süreçtir. Günde ortalama 70-100 saç teli dökülmektedir. Buna karşın bu sayı artarsa ve altı ay gibi bir süre boyunca devam ederse o zaman tehlike çanları çalıyor demektir. Böyle bir durumda derhal bir doktora başvurmaktan çekinmeyin. Tekrar söylemekte fayda vardır ki saçlarınızın dökülmesi bir koronavirüs hastası olduğunu anlamına gelmez.

Başlıklar

Koronavirüs Sonrası Saçlar Neden Dökülür?

Koronavirüs sonrası saç dökülmesi biraz önce değinildiği gibi hastaların yalnızca %25’inde görülmektedir. Fakat içinde bulunduğumuz Pandemi süreci virüsü geçirip geçirmemeye bakmaksızın bizlere ve hayatımıza stres bolca sinir ve korku katmış durumda. Bilindiği üzere de saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri stresli bir hayat tarzıdır. Bu durum virüsü geçirip geçirmemek ile karıştırılmamalıdır çünkü virüsü geçirmemiş olsanız bile yaşadığınız stres ve korku yüzünden saç kaybetmeniz olası görünmektedir.

Bunun yanında koronavirüs geçirdiğiniz süre boyunca kullandığınız ilaçlar, vücudunuzun yaşadığı travma, stres ve çinko ve biyotin gibi maddelerin eksikliği yine saç dökülmesine sebebiyet verebilir. Bu saç dökülmeleri ise hastalığa yakalandığınız sürenin sırasında değil bazen iki ile dört ay arasında görülebilir. Bunun anlamı koronavirüse bağlı saç dökülmesinin birkaç ay devam etmesi beklenir. Bunlara ek olarak koronavirüs sonrası ortaya çıkan tek saç problemi de saç dökülmesi değildir. Dökülmeye ek olarak saç kıran, saç beyazlaması ve erkek tipi saç dökülmesi gibi rahatsızlıklar sıklıkla görülmektedir. Bu gibi belirtiler üzerine yapılan araştırmalar hala devam etmektedir. Sizler de eğer saç dökülme problemi yaşıyor ve korona virüsü atlatmanıza rağmen dökülme durmuyorsa dört aya kadar kendinize zaman tanıyın. Sonrasında ise doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Koronavirüs Sonrası Saç Yenilenmesi için Tüketilmesi Gereken Besinler

Koronavirüs sonrası saç dökülmesi şikayeti yaşayanlar maalesef ki hastalık sonrası stres bozuklukları, depresyon ve kaygı gibi durumlara ve ek psikolojik hastalıklara maruz kalabilmektedir. Bu ek psikolojik rahatsızlıklar da hastaların saç dökülmesi problemini tetiklemekte ve saçların kendisini daha yavaş yenilemesine sebebiyet vermektedir. Bu nedenle daha fazla bedenen ve ruhsal sorunlara maruz kalmamak için kişilerin psikolojik destek almaları önerilmektedir.

Beslenme saç ve kıl gelişiminde oldukça önemlidir. Bu nedenle eğer koronavirüs sonrası saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız derhal beslenme düzeninize önem verin! Doğru ve dengeli bir beslenme ile bu süreçten minimum zara ile çıkmak kesinlikle sizin elinizde. Koronavirüs sonrası beslenme düzenine dikkat etmeniz sizin için oldukça önemlidir, özellikle demir ve protein bakımından zengin besinler ile beslenmek saç köklerini güçlendirecektir. Bunun yanında biyotin, çinko ve D vitamini saç güçlenmesi açısından alınması gereken maddelerdir. Bu maddeleri ise başlıca; yumurta, yoğurt, deniz mahsülleri, kırmızı ve beyaz et, avokado, ıspanak, badem ve yeşil sebze olmaktadır. Bu ürünler ile beslenmek koronavirüs sonrası bağışıklığınızın ve dolayısı ile saç sağlığınızın güçlenmesine yol açacak ve hastalığın izlerini çabuk bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır. Yine de tekrar hatırlatma yarar vardır ki tüm bu yazdıklarımız sadece birer tavsiyedir siz yine de hekiminize danışmayı unutmayın.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*