Zahter Nedir?

Zahter Nedir? Zahter ve zahterden yapılan çay ile karşılaşmayanınız yoktur. Fakat çoğu zaman tadını beğensek de bu bitkinin ne olduğunu tanıyamaz ya da nasıl çay yapıldığını nasıl tüketildiğini bilemeyiz. Oysa bu bitkinin faydaları saymak ile bitmez! Bu yazımızda sizler için zahterin özelliklerini, faydalarını ve zahter hakkında detaylı bilgileri derledik. Bu yazımızı okuduktan sonra derhal zahter almak ve onun saymakla bitmeyen faydalarından bolca yararlanmak isteyeceksiniz.

Başlıklar

Zahter Bitkisi Nedir? Zahter Hangi Yörede Yetişir?

Zahter bitkisi nedir? Son zamanlarda çok fazla merak edilen ve araştırılan ürünlerden biri… Ülkemizde özellikle Doğu Anadolu bölgesinde yetişen ve görünüş itibari ile kekik baharatına benzeyen yabani bir ottur. Hatta bu yüzden zahterin diğer bir ismi dağ kekiğidir. Bu nedenle kekiğin kullanıldığı her yerde kullanılmaktadır. Orta Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde özellikle kış mevsimi aylarında çay haline getirilere tüketilen bir bitkidir. Buna karşın zahter sadece kış ayında değil yaz aylarında da değişik şekillerde tüketilmektedir. Bitkinin gerçek rengi pembe olmak ile birlikte genelde çiçekleri ile beraber kurutularak kullanılmaktadır. Genellikle yemeklere ve salatalara baharat olarak kullanılır. Kekiğin alternatifi durumundadır.

Özellikle Hatay ve Gaziantep gibi yörelerde kurutulmadan salatası yapılarak tüketilmektedir. Salamura ve kahvaltılık çeşni olarak kullanılan şekilleri de mevcuttur. Zahteri bilmeyenler için tüketilmesini şiddetle öneriyoruz çünkü bu bitkinin faydaları saymakla bitmiyor. İşte sizler için derlediğimiz zahterin faydaları.

Zahterin Faydaları Nelerdir?

Zahterin faydaları oldukça fazla. Özellikle de son zamanlarda birçok yemek programında adından bahsedilmekte. Yıllardır Anadolu ve doğu Anadolu’da sıklıkla kullanılan zahter bitkisinin birden fazla hastalığa faydası bulunmakta. Peki zahterin yararları nelerdir? Hep birlikte görelim.

 • Zahter her şeyden önce sindirime yardımcı bir ot olarak bilinmektedir. Mide problemleri çeken ya da sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşayan ve hazımsızlık sorunu olan kişilere şiddetle zahter çayı öneriliyor.
 • Zahterin önemli faydalarından biri de saçlaradır. Eğer güçlü ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız ki hemen hemen herkesin hayalidir o halde zahter suyu ile yapılan bakım tam size göre olacaktır. Zahter suyunun saç köklerine masaj yaparak uygulandığı taktirde saç köklerini güçlendirdiği ve saça sağlıklı bir görünüm kazandırdığı biliniyor.
 • Zahter özellikle böbrek hastalıklarına sahip kişilerde vücut direncini arttırmakta etkilidir.
 • Ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Antioksidan içeriği nedeniyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Tabii bunun için düzenli olarak tüketmekte fayda vardır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için grip ve nezle gibi çeşitli hastalıklara karşı vücut direncini korur ya da hastalıkları en kısa sürede atlatmanıza yardımcı olur. Ayrıca bu özelliği itibari ile de vücuttaki yara ve iltihaplanma gibi olumsuz durumların da iyileşmesini hızlandırmaktadır.
 • Karaciğer yağlanmasını önlemek için zahter birebir seçim olacaktır!
 • İçerisindeki antioksidanlar sayesinde özellikle sinir sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Buna göre zahter sinirlerin yatışmasına ve stresin azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Son olarak zahter düzenli kullanımda cilt lekeleri ve sivilcelerin giderilmesine ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmaya katkı sağlamakta ve saç köklerini güçlendirdiği için de saç dökülmesini engellemektedir.
 • Bütün bu faydalarının yanında söylemekte yarar vardır ki hamilelerin, guatr hastalarının ve alerjik reaksiyonlar gösteren kişilerin zahter kullanmaması ya da kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.

Zahter Çayı Nasıl Yapılır?

Bunca faydasının yanında eğer tam tadınla bir zahter çayı içmek isterseniz, doğru adrestesiniz. Tarifimizi uygulayarak zahterin birbirinden şifalı yönlerinden faydalanabilirsiniz.

 • Öncelikle zahter çayı için ihtiyacınız olan tek şey bir tatlı kaşığı zahter ve bir bardak sıcak su.
 • Suyunuzu ısıtın ve süzgecinizin üzerine bir tatlı kaşığı zahteri koyun ve demlenmeye bırakın.
 • Aslında tıpkı normal çay demler gibi. Fakat burada dikkat edilmesi gereken zahterin üzerine suyu döktükten sonra üzerindeki tozun gitmesi için ilk çıkan suyun atılması yenilenmesidir.
 • Böylece demlenme sonrası oluşan zahter çayı yavaşça yudumlanarak içildiğinde yukarıda saydığımız tüm faydaları sağlayacaktır.
 • Fakat unutulmaması gereken bu faydaları görmek için düzenli bir kullanım gereklidir. Çayı eğer yemeklerden sonra tüketmeyi tercih ederseniz midenizin rahatlamasına ve sindiriminizin kolaylaşmasına yardımcı olacaktır.
 • Burada bitkinin ve çayın taze olmasına dikkat edilmelidir. Bunların haricinde ise günün her saatinde tüketilebilmektedir.
 • Bir kez daha uyarmakta fayda vardır ki bu çayın özellikle hamilelik dönemlerinde tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.
 • Bunun sebebi de zahterin karın kaslarını gevşetmesidir. Bu nedenle bu konuda mutlaka hassas davranın.
 • Bunun haricinde ise yazımızın sonunda zahter almaya ya da demlemeye giden herkese afiyet olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*