Masumlar Apartmanı Kitap Özeti

masumlar-apartmani-kitap-ozeti
masumlar apartmanı kitap özeti

Masumlar apartmanı kitap özeti için yazımızı okuyabilirsiniz. Bazı uzak yerler, bazılarımızın masal sandığı yerler, varlığından eminsek derin bir şoka girdiğimiz yerler, takip edenler için tuhaf bir dokuya sahip yerde, evlerin duvarlarında, kayalıklarda, ağaçların dallarında…

Masumlar apartmanı kitap özeti kapsamında; Tıpkı o yerlerin rüzgarlarının zamanla yüzünde iz bırakması gibidir. Sebebi ise, bin yıllık bir adamın bin yıllık tecrübesine benzer bir dokuyu o yerlerin taşları ve toprakları üzerinde betimleyen Haymana’nın kızıl rüzgarıdır. Burhan Sönmez’in Masumda yaptığı bir hikâye anlatmaktan öte bir şeydir. Masumlar aslında bir kitap değil; biraz yer sofrası, biraz kardeş kokusu, biraz ağaç gölgesi, biraz tarhana çorbası, biraz eski radyo sesi, biraz aç ve pis ama neşeli bir çocuk avucu, biraz kuş kanadı, bir okula biraz yol, biraz ekmek, en iyi mezarlık arazilerinden bazılarıdır. Masumları okurken evin en kapalı yerinde olsanız da sürekli bir rüzgâr esiyor; kırmızı bir rüzgâr gibi…

Masumlar Apartmanı Kitap Özeti

“Gecenin karanlığı sizi içine çekmektedir. Emir Halit ve on dört yaşındaki babam geceleri çobanlık yapıyor, güneyin yıldızlarla dolu tepelerinde evrenin yetmiş iki bin kuyusuna iniyor ve gözleri oyun oynuyor. Babam yerde yatıyor ve üstlerindeki uçsuz bucaksız gökyüzüne dalıyor, üstlerinde kızıl bir rüzgâr boşlukta parmaklarını usulca kıpırdatıyor. Kayan yıldızları yakalamaya çalışmakta olup ve her seferinde aynı dilek tutmaktaydı.

 Ferman gibi birine rastlarsak, iriyse, çok derinse, karanlığa, suya, rüzgâra dalarsak, yüzme bilmeden dereye giren ergenler gibi. Kendimize geldiğimizde, başımızın üstünde bir gökyüzü varsa, bir dakika içinde boğuluruz ve o gökyüzünün yeryüzünde nereye tekabül ettiğini görürüz. Ne olduğunu asla bilemezsek… Bundan sonra evlerimize sığdıramayacağımız bir şey olursa kendimize dokunamayız.

Masumlarda ıssız ormanlara girecek, Haymana’dan ayrılıp göç edecek, mezarlıkta dolaşacak, bir antikacıda uzun zaman geçirecek ve zalimlerin eline düşmemek için bu kitap boyunca bilinçsizce masumiyetinize sarılacaksınız. Kaderin kırık köprüsünden sular, insanlar geçiyor, ne yaşadıklarını bile bilmiyoruz. Masumdan sonra herkese biraz daha dikkatli bakacaksınız. Herkesi biraz daha anlayacaksınız. Asya konuşurken bazen dışarıdan esen kızıl rüzgarları dinler ve fermanın ansızın geleceğini umardı. Sanki uzaktan bir sinyal duyar gibi kalkıp evi temizliyor, yıkanan çarşafları seriyordu.

masumlar-apartmani-kitap-ozeti

Ertesi gün, güzel bir düşle yandı, baharda gelinler için çok mutlu olacağını söylemiştir. Tanrı herkese böyle bir sevgi bahsederdi, ama kaderin farklı olmasını dilemiştir.” Geçmişin sana kaybolmuş gibi gelecektir. Masumların arasından esen kızıl rüzgâr ruhunuzda tuhaf dokular bırakırken kendi hikayenize döneceksiniz. Masum okurken insan kendini şanssız hisseder; çünkü geçmişte hiç Tatar fotoğrafçısı olmamış, bir seyyar satıcının kafiyeli sözlerini hiç duymamış ve Kewe gibi bir çocukluk arkadaşı hiç olmamıştı. Sen de aynısını hissedeceksin. “Pencerenin diğer tarafında oturan adamı gördüm.

Bana mevsimlerin kaderini bilen yaşlı bir adam gibi baktı. Uzun saçları ölü yapraklar gibi boynunun iki yanına dökülüyordu.” Masum kalmak, ne olursa olsun masumiyeti korumak, kimin gerçekten masum olduğunu bulmak gerçekten kolay mı, gerçekten mümkün mü? Sadece bunun olabileceğine inanmak, dünyayı gerçekten daha iyi bir yer haline getirmek için yeterlidir. Her şeye rağmen umutlu olmak için bazı sebepler olduğunu söyleyen bir kadının olduğu hissettirmiştir…

Sizler için masumlar apartmanı kitap özeti konumuzu paylaştık. Sizlerin de kitap hakkında yorumlarınız olursa bizlere yazımızın alt kısmındaki bölümden yazabilirsiniz.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*