Meme Kanseri ve Beslenme

meme-kanseri-ve-beslenme
meme kanseri ve beslenme

Meme kanseri ve beslenme konusu bu rahatsızlığa yakalanmış olan kişiler için önem arz etmektedir. Her sekiz kadından birinde görülebilen meme kanseri beslenme konusu ile gündemde. Bilindiği üzere meme kanseri, göğüs dokusunda veya süt bezlerinde meydana gelen kötü huylu tümörlerdir. Meme kanseri tedavi edilemediği süre zarfında ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Dünya genelinde en sık karşılaşılan kanser türü olarak bilinen meme kanseri, ağırlıklı olarak kadınlarda meydana gelmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve doğru tedavi ile meme kanserinin de üstesinden gelinebiliyor. Meme kanseri hastaları beslenmelerine oldukça dikkat etmelidirler. Bu anlamda meme kanseri ve beslenme hususu çok önemlidir.

Meme kanserinden korunmak ve meme kanseri hastaları sıkça kuşburnu, nar, domates, çilek kırmızı biber gibi kırmızı renkli meyve ve sebzeleri tüketmelidir. Tamoksifen kullanan kanser savaşçılarının maydonoz ve ısırgan otundan uzak durmaları gerekir. Bu tür maddelerin kansere karşı koruyucu etkili bir besin olduğu düşünülüyor. Ayrıca bu tür besinler düzenli tüketildiği takdirde, kansere karşı koruyucu etkisinin bulunduğu da söylenmektedir. Meme kanserinden korunabilmenin en önemli yolları sağlıklı beslenmeden ve düzenli spor yapmaktan geçiyor. Ayrıca meme kanseri oluşumunda sağlıklı beslenmenin yüzde 70’e kadar etkilediği düşünülüyor.

Başlıklar

Meme Kanseri ve Beslenme ‘de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme kanseri ve beslenme hususunun öneminden bahsetmiştik. Meme kanseri belirtileri herkes tarafından fark edilebilir özellikte. Meme ya da koltuk altı etrafında oluşmaya başlayan, gözle görülebilen kitleler, göğüste yaşanan şekil bozukluklar ve meme ucundan gelen akıntılar meme kanserinin en sık karşılaşılan belirtileri arasındadır. Düzenli doktor kontrolü de oldukça önemli. Özellikle 50 yaş ve üzeri bireyler, ailesinde daha önce meme kanseri görülen kişilerin muhakkak düzenli bir muayeneden geçmesi gerekir.

Meme kanseri hastaları öncelikle kanserojen madde içeren besin gruplarından kesinlikle uzak durmalıdırlar. Kanserojen madde içeren besinlerin arasında; işlenmiş gıdalar, yüksek kalorili besinler, yağlı şarküteri ürünleri, kızarmış yiyecekler, sağlıksız yağ bulunduran besinler ve şeker ilavesi yapılmış ürünler gibi örnekler bulunmaktadır. Ayrıca meme kanseri hastaları tedavi sürecinde de sağlıklı bir kiloda kalmalıdır. Yine bu anlamda meme kanseri ve beslenme konusu önemli bir yerde bulunmaktadır.

Kanserojen madde içeren besinleri hayatımızdan çıkardıktan sonra sağlıklı besin grupları tüketiminin arttırılması gerekir. Meme kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu bilinen ve memeye iyi gelen yiyecekler arasında bulunan besin gruplarından bazılarını sizler için listeledik.

– Bünyesinde likopen içeren besinler mutlaka kullanılmalıdır. Likopen içeren besinler arasında ise kuşburnu, nar, çilek, kiraz, domates, kırmızı biber gibi kırmızı renkli meyve ve sebzeler yer almaktadır.

– Her bireyin hayatında muhakkak alması gereken Omega 3 vitamini, meme kanseri oluşumunu engelleyen bir yapıya sahip. Omega 3’ü vücudumuza alabileceğimiz besinlerden bazıları ise şöyle; deniz ürünleri, lahana, semizotu, ıspanak, ceviz, keten tohumu, chia tohumu.

– Sağlıklı beslenme denilince akla gelen brokoli, karnabahar, turp, havuç gibi sebzeler de kanser oluşumunu engelleyen yapıdadır. Hormon tedavisinde beslenme sürecinde de brokoli, karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler oldukça önemlidir. Ayrıca sarımsak, soğan, pırasa, ceviz ve fındık gibi besinlerde sağlıklı beslenmenin temelindedir. Bu sebeple kanser oluşumunu engelleme özelliği taşırlar.

Bunların yanı sıra kanserden korunabilmek ve hastalığımızın ilerlememesi için de uymamız gereken bazı kurallar bulunuyor. Bunların ilki sıvı tüketimini arttırmak. Bunun haricinde balık tüketimini arttırmak., işlenmiş gıdalardan uzak durmak, bol bol C vitamini almak, yağ oranını azaltmak, her gün yeşil çay tüketmek de sizin kansere karşı önlem almanızı sağlar.

Meme kanseri ameliyatından sonra nasıl beslenmeli?

Diğer kanser hücrelerine oranla meme kanseri hücreleri çok daha yavaş gelişir, çok daha yavaş çoğalır. Fakat meme kanseri hücreleri çoğaldıktan sonra vücudun farklı bölümlerine yayılabilme özelliği gösterebilirler. Bu sebeple erken kanser tanısı oldukça önemlidir. Böylece kanser tedavisi çok daha kolay ve daha net sonuçlanabilir. Ayrıca her bireyin meme kanseri belirtilerini bilmesi gerekir.

Meme kanseri ameliyatından sonra nasıl beslenmeli sorusunun cevabına gelmeden önce tam anlamı ile meme kanserini engelleyen bir beslenme stili bulunmuyor. Meme kanseri ve beslenme kapsamında meme kanseri riskini azaltan besinler elbette var. Meme kanseri hastaları ameliyatından sonra meyve kullanma oranını kesinlikle arttırmalıdır. Bu sayede iyileşme oranı da hızlanacaktır. Kanser sonrası beslenme sırasında da yine paketli ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalıdır. Bol sıvı tüketimi sağlamalıdır. Ameliyat sonrası toparlanmalar başladığında ise sağlıklı beslenmelerine ek olarak düzenli egzersizi de hayatlarına dahil etmeleri gerekiyor.

Meme kanseri hasta nelere dikkat etmeli?

Meme kanseri hastaları aşırı kilo almamaya, alkol ve sigara kullanmamaya dikkat etmelidir. Meme kanseri hastaları sağlıklı beslenmelidirler. Düzenli egzersizlerini asla aksatmamalıdırlar. Tedavi sürecinin ardından doktorunuzun size vermiş olduğu kol egzersizlerini muhakkak yapın. Bu egzersizler esnekliği bozulan kas ve liflerinizin çalışmasını sağlayacaktır. Böylece kol kaslarınız kuvvetlenecektir. Meme kanseri hastaları, yağlı yiyeceklerden, paketli gıdalardan da uzak durmalıdırlar.

Faydalı olabilecek diğer içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*